13 monitorů, které se vyplatí koupit [redaktoři radí]

Z aktuální nabídky jsme vybrali nejzajímavější monitory především z hlediska cena/výkon. Nehleděli jsme přitom jen na tabulkové parametry, ale na vlastní zkušenosti a měření.

Monitor bývá mnohými podceňovaný doplněk počítače. Se slovy, že všechny odvedou stejnou práci, se uživatelé často spokojí s těmi nejmenšími a nejlevnějšími modely na trhu, a raději přikoupí lepší procesor nebo více paměti. Nemusí to být vyloženě špatný přístup, neboť opravdu – všechny odvedou stejnou práci. Záleží ale na tom, s jakým komfortem a především kvalitou obrazu.

Nekoukejte na čísla

Marně budete hledat jiné IT odvětví, kde je technická specifikace výrobce tak zbytečná, jako u monitorů. Samozřejmě, potřebujete znát úhlopříčku, rozlišení, počet a druhy portů, případně další konektory a možnosti. Nicméně o tom důležitém, kvalitě zobrazení, se obvykle nedočtete.

Kvalitou myslíme především věrnost barev, pozorovací úhly, kontrast, doby odezvy a rovnoměrnost podsvícení, případně prosvítání okrajů. Ze specifikace zjistíte jen obecná čísla pozorovacích úhlů, či doby odezvy. Totéž se týká statického kontrastu, je-li vůbec uveden, neboť jde o trestuhodně nízké číslo (v případě IPS obvykle 1 000:1, VA 3 000:1). Výrobci se proto raději předhání údajem kontrastu dynamického. Závod o nejvyšší číslo v řádu desítek milionů ukončil kontumačně Samsung, který zkrátka začal uvádět nekonečno:1, přičemž jde paradoxně o pravdivější údaj, než ony miliony:1.

Ilustrační mozaika

Zřejmě nejdůležitějším aktuálním parametrem, který by vás měl při koupi zajímat, je to, zda monitor řeší regulaci podsvícení pomocí PWM (Pulse Wide Modulation), či nikoliv. Monitor využívající PWM řídí intenzitu podsvícení blikáním, konkrétněji poměrem mezi dobou vypnutí a zapnutí podsvětových bílých diod. Toto blikání probíhá s rychlostí okolo 230 Hz, což běžné oko nezpozoruje, nicméně jedinci s citlivým zrakem mohou pociťovat únavu.

Výrobci naštěstí hrají na zdravou notu a s PWM se hojně loučí. Vy hledejte ve specifikaci pojmy jako flicker-free, non-PWM a podobně. Pokud toto ve specifikaci nenajdete, pravděpodobně monitor PWM používá, nemusí to být ale pravidlem a nezbývá, než dohledat odborné recenze. Máte-li možnost monitor vyzkoušet, nabízí se pomůcka: namiřte na monitor svůj mobil se spuštěným fotoaparátem. Bude-li obrazovka na displeji mobilu blikat, využívá monitor PWM a raději se poohlédněte jinde.

Druhý, ještě aktuálnější a opět na zdravou notu hrající trend, nese název Blue LED Light, či podobně. Vyrojily se obavy, že modré světlo LED diod způsobuje poruchy v biorytmech člověka s následkem v podobě špatného spánku a podobně (zájemci mohou studovat například zde). Jisté je, že některé monitory nabízí magické tlačítko „Blue Light“, nebo třeba „Reading mode“ a podobně. Nutno podotknout, že jde obvykle jen o změnu teploty barev, kterou vám může softwarově zprostředkovat třeba program Flux.

Čemu se vyhnout?

Rozhodně se vyhněte moru jménem 4K TN. Možná vás rozlišení 4K s cenou jen mírně nad 10 000 Kč zláká, doporučujeme však odolat a raději počkat na pokles cen IPS 4K monitorů.

Monitory s poměrem stran 21:9 dávají skvělý smysl pro milovníky filmů a především pro hráče. Vyvarujte se však modelům s úhlopříčkou 25", které lákají na velmi nízkou cenu zhruba od pěti a půl tisíce. Vzhledem k poměru stran je monitor velmi nízký, a přestože na něj vzhledem k rozlišení 2 560 × 1 080 bodů vměstnáte totéž, co na Full HD, budete zřejmě potřebovat brýle či zvětšení. S tímto poměrem stran doporučujeme úhlopříčku alespoň 29". Tehdy se výška monitoru vyrovná s 23" Full HD modelem.

Máme pro vás ale dobrou zprávu, kvalita monitorů se za poslední roky posunula o míle kupředu a nebudete-li vyloženě skrblíkem (a přeskočíte následující kapitolu), budete se svým monitorem velmi pravděpodobně spokojeni. Vždy lze ale vybrat dobře, nebo výborně, a s tím vám poradíme.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu Alza.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,