4 programy pro zkoušení aplikací a podezřelých webů

Pokud chcete testovat ne zrovna bezpečné aplikace nebo surfovat v zákoutích internetu, nemusíte hned instalovat virtuální systém. Tuto úlohu mnohem lépe zvládnout sandboxy.
Kapitoly článku

Většina uživatelů se nezřídka setkává s tím, že potřebuje jednorázově nainstalovat software, který použije pouze jednou. Ti zodpovědnější ho odinstalují hned po použití, ostatním se na disku úspěšně hromadí kopa nepoužívaných programů. I pro tento účel se hodí tzv. sandboxové programy, které v systému vytvoří izolovaný prostor, do něhož je možné instalovat aplikace bez vlivu na operační systém.

Primárním účelem je však prevence před malwarem, kterým může být stroj infikován, jak při instalaci aplikace, tak při stahování podezřelých souborů ze sítě. Pokud však webový prohlížeč zavřete na jeho vlastním „pískovišti“ neboli sandboxu, odkud nebude mít přístup k hostitelskému systému, nebezpečí nehrozí. Po použití je možné takový prostor zrušit bez jakýchkoliv stop.

Sandboxové prostředí je tedy jakýmsi mezistupněm před plnotučnou virtualizací. Pokud s neznámými aplikacemi pracujete častěji, vyplatí se spíše instalace ryzích virtualizovaných prostředí skrze VirtualBox nebo třeba VMware.

Autor úvodního obrázku: Al Silonov, CC BY-SA 4.0

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,