Antiviry budou i v televizích a autech, tvrdí Kaspersky Lab

Connect.cz z New Yorku: Ruská bezpečnostní společnost Kaspersky Lab pokračuje ve svých ambiciózních plánech stát se jedničkou na světovém trhu. Firma v průběhu minulého roku výrazně investovala do rozšíření aktivit kolem bezpečnostních aplikací pro koncové uživatele a nyní se chce významně prosadit také se softwarem pro korporátní klientelu. Kaspersky Lab své plány představila na bezpečnostním summitu v New Yorku.

Příjmy Kaspersky Lab každoročně rostou o více než 20 procent a společnost aktuálně prochází obdobím velké expanze. Na burzu však vstoupit nehodlá. „Ne,“ řekl rezolutně na dotazy novinářů zakladatel a šéf ruské firmy Eugene Kaspersky na otázku, zda nezvažuje primární emisi akcií. Kaspersky Lab už se v minulosti připravovala na vstup na burzu v Londýně, z plánů ale nakonec sešlo. Nebylo to ale kvůli nezájmu investorů a slabému trhu (jako v případě českého Avastu), ale stanovenou strategií.

„Musíme zůstat soukromou společností, abychom byli i nadále maximálně flexibilní a mohli rychle činit rozhodnutí,“ vysvětluje Kaspersky. Trh s IT bezpečnostní podle jeho slov prochází kvůli všemožným kybernetickým špionážím, útokům hackerů, cloudům a mobilním zařízením svým nejdynamičtějším obdobím a na veškeré novinky je třeba okamžitě reagovat. „Jakmile se stanete veřejnou společností, nahrnou se procesy a pružnost firmy výrazně klesne,“ míní Kaspersky.

Antivir do všeho s internetem

Kaspersky Lab je zisková společnost, většinu volných peněz nicméně dále investuje do vývoje, propagace a obchodních aktivit. Firma působí už ve 200 zemích po celém světě a zaměstnává přes 2700 lidí. Rusové mají silný analytický a vývojový tým, který jako první dokázal odhalit globální útoky Flame a nově Red October. Tato odhalení pomáhají i v marketingu a prodeji produktů.

Klepněte pro větší obrázek
Před 5 lety nikdo nevěřil, že Ruská společnost expanduje s bezpečnostními produkty do světa, ale stalo se. Zleva: Produktový šéf Kaspersky Lab Petr Mikulov a zakladatel firmy Eugene Kaspersky.

Se silnou výbavou chce Kaspersky Lab ovládnout nejenom trh s produkty pro běžné uživatele, ale nyní také firemní sféru, kterou dokonce považuje za tu nejdůležitější. „Balík Endpoint Security for Business je teď pro nás stěžejní produkt,“ uvádí Kaspersky na adresu nového firemního produktu. Jeho společnost nicméně v této oblasti vstupuje na hodně obsazený a konzervativní trh.

„Trh byl obsazený a rozebraný i v době, kdy jsme začínali s naším prvním softwarem,“ argumentuje Eugene Kaspersky. V dobách, kdy ruská společnost začínala, trhu dominovalo několik zejména amerických hráčů, nyní se ale firma v tržním podílu řadí mezi lídry.

S obsazením firemního segmentu si Rusové věří. „Jako jediní máme firemní produkt, který je kompletně vybudovaný od základů uvnitř společnosti a všechny jeho bezpečnostní komponenty jsou plně provázány,“ říká v rozhovoru pro Connect.cz produktový šéf Kaspersky Lab Petr Merkulov. To podle něj Endpoint Security for Business zaručuje lepší vlastnosti a funkce oproti současné konkurenci.

Nově představený balík je dostupný ve 4 odstupňovaných verzích a nabízí moduly pro správu mobilních zařízení zaměstnanců, ochranu před úniky souborů a informací, šifrování dat, anti-malware a další. Konkurenční technologie rovněž nabízí podobné moduly, podle Merkulova byly ale do produktu integrovány často pomocí akvizic jiných startupů a společností, což jim oproti Kaspersky Lab dává nevýhodu.

Dosavadní firemní produkty Kaspersky Lab budou stále ještě podporovány, již ale nebudou nabízeny k prodeji. Endpoint Security for Business bude postupně získávat nová rozšíření.

Systém, který inženýři z Moskvy napsali, navíc nemá být omezen pouze na ochranu současných počítačů, mobilních zařízení a serverů, ale je plně připravený do budoucna. „Je nám jedno, zda poběží na Intelu, ARMu nebo čemkoliv jiném,“ popisuje Kaspersky. „Díky tomu, že je (systém) vyvinutý od podlahy, je možné ho upravit a nasadit prakticky na cokoliv.“

Tím cokoliv jsou myšleny zejména další chytré technologie, které se v budoucnu objeví, například televize, automobily a další. „Většina elektronických věcí začíná komunikovat s internetem a taková zařízení jsou lehce napadnutelná,“ říká Kaspersky. Jeho tým vyvinul různé prototypy podobného softwaru, které aktivně testuje.

Ruská společnost ve svých laboratořích připravuje také projekt, který by měl chránit základní infrastrukturu v různých průmyslových odvětvích. Kupříkladu se společností Siemens pracuje na integraci bezpečností ochrany do inteligentních elektrických prvků, PLC zařízeních a podobně.

Diskuze (13) Další článek: Opera 12.13 opravuje problémy se zobrazováním obrázků na Facebooku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,