Apple se ve firmách dotáhne na Microsoft, říká Horace Dediu

Síly Microsoftu a Applu se ve firemním prostředí během několika následujících let srovnají a ani nová Windows 8 tento posun nezmění. Společnosti už několik let po sobě utrácejí za klasické počítače s Windows méně, zatímco přítomnost zařízení od Applu – a zejména iPadů – se ve firmách zvětšuje. V pátek na to ve své přednášce na konferenci iCON Prague upozornil významný analytik Applu a mobilního trhu Horace Dediu.

Ještě v roce 2007 klasické počítače ovládaly drtivou většinu korporátního prostředí, když firmy za tyto stroje utratily 77 miliard dolarů. Na zařízení od Applu šly v té době pouhé 2 miliardy dolarů. V následujících 2 letech se ale počítačový trh propadl, mimo jiné kvůli ekonomické recesi. Ze 77 miliard dolarů v roce 2007 tak najednou v roce 2010 bylo 68 miliard dolarů. Apple celou tuto krizovou dobu mírně rostl a v roce 2010 už se dostal na 5 miliard dolarů. Začínaly se totiž projevovat prodeje první verze iPadu.

O rok později už se za Apple zařízení ve firmách utratilo 12 miliard dolarů, přičemž se na polovině těchto prodejů podílel iPad a na druhé polovině pak počítače Mac. Applu číslo narostlo i v roce 2012 a prozatím se zastavilo na 19 miliardách s tím, že podíl iPadu už byl více než poloviční (10,1 miliardy dolarů). Trh s klasickými počítači se v tomto období zastavil na hodnotě kolem 68 miliard dolarů.

Windows 8 trh nenaruší

Horace Dediu, jehož analýzami se řídí mnozí investoři, odborníci a významná světová média (založil společnost Asymco), odhaduje, že letos už Apple ve firmách dosáhne na 27 miliard dolarů, zatímco počítačový trh se nijak nevyvine. Kvůli tomu tak spadne podíl Windows na 71 procent a během následujících let se pak síly obou platforem vyrovnají.

Klepněte pro větší obrázek
Šéf a zakladatel analytické společnosti Asymco Horace Dediu prý podle čísel vypráví příběhy. Jedním z nich má být růst Applu ve firemním prostředí.

Windows 8 na tom údajně nic nezmění. „Microsoftu se s Windows 8 tablety povede dobře, ale nebudou nijak zásadně narušovat trh,“ říká Dediu. Jejich úlohou bude zejména udržení stávajících zákazníků Microsoftu, kteří chtějí nové druhy zařízení, ale nijak zásadně na přechodu k Applu nelpí.

Jedním z největších důvodů, proč se Apple tak rychle do společností dostal, je zejména trend BYOD (bring own your device), kdy si iPady a případně i MacBooky kupují sami zaměstnanci a své přístroje pak chtějí využívat i v práci. Firmy se tomu pak přizpůsobují a zaměstnancům umožňují se po splnění bezpečnostních pravidel do firemní sítě připojovat. BYOD je ostatně jeden z hlavních důvodů toho, proč začalo BlackBerry ztrácet své výsadní postavení ve firmách na úkor iPhonů a Androidů.

„BYOD vidíme jako jednoznačný trend, který bude v budoucnu výrazně růst,“ potvrdil slova Horace Dediu analytik společnosti IDC Matthew Marden, který na pražské konferenci vystoupil s analýzou tohoto trhu. Podle jeho propočtů by se BYOD v Česku během následujících 18 měsíců mohlo týkat až 15 procent lidí, přičemž průměr zemí ve střední a východní Evropě bude 20 procent.

iPady ve firmách frčí více než iPhony

Tahounem v regionu EMEA má být Rusko (32 procent), Afrika (29 procent) a Blízký východ (27 procent). BYOD má být podle různých analýz během 5 let trh o velikosti více než 180 miliard dolarů. Spolu s nástupem nových mobilních zařízení společnosti musí nakupovat nové technologie, které umožní tyto produkty spravovat a zabezpečit.

Tablety iPad si ve firmách získaly ještě větší oblibu, než iPhony. „Je to mimo jiné díky tomu, že se iPad prodává také přes klasické distribuční kanály a ne pouze s úvazky od operátorů,“ míní Dediu. Přístroje od Applu do firem nejčastěji přinášejí takzvaní early adopters a lidé z vedení. „Nemá to nic společného s IT politikou, pravidly a dalšími podobnými věcmi.“

Akceleraci iPadů ve firmách umožňuje také fakt, že samotní výrobci softwaru už s touto platformou počítají a důležité podnikové aplikace už pro iOS jsou. „Z počátku byl největší přínos pro firemního majitele iPadu zejména mobilita, styl a rovněž příznivá cena. Dnes už nicméně odpadá i problém s nedostupností kritických aplikací,“ dodává Dediu.

Diskuze (82) Další článek: Twitter zavede hodnocení twítů pro lepší filtraci balastu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,