EU chce sjednotit autorské právo. Zlepšila by se dostupnost služeb?

Jedním z pilířů současné Evropské unie je společný trh a tedy volný pohyb osob, zboží a služeb. Tato volnost pohybu ale mnohdy skřípe na internetu, kde namísto toho často narážíme na hlášky, že daná služba není v naší zemi dostupná. Hlavním důvodem je přitom často fakt, že unie dodnes postrádá dostatečně harmonizovaný pohled na autorské právo a především licencování.

Máme zde tedy sice společný trh, pro iTunes a další služby jsme ale přesto 27 zemí s různými legislativami. Iniciativa Evropské komise jménem Digital Single Market by tuto nejednotu chtěla definitivně rozbít a zve širokou odbornou veřejnost k tomu, aby začala diskutovat o harmonizaci evropského copyrightu.

Zapojit se může každý do 5. února na této stránce, kde se může vyjádřit k dokumentu o několika bodech. Zatím se nejedná o hotovou legislativu s paragrafovým zněním, ale spíše o jakýsi dotazník, jak by se mělo postupovat dál.

Reforma si klade několik cílů. Tím hlavním je celoevropská licence – tedy dostupnost služby nehledě na to, v jaké členské zemi zrovna budete. Budete jednoduše v Evropské unii. Dokument se dále věnuje také možnosti nových forem rychlých licencí „na jedno kliknutí“ pro drobné výrobce obsahu, kteří chtějí použít cizí autorské dílo třeba ve svém videu, a dalším aspektům. Reforma chce taky vyřešit otázku přeprodeje digitálních licencí (Bylo by možné prodat MP3 zakoupené na iTunes? Je licence snadno přenositelná apod.)

Ideový nástin reformy není sám o sobě žádným hrubým zásahem do pojetí autorského práva jako takového, ale v současné podobě se opravdu snaží hlavně o to, aby bylo licencování v digitální sféře sjednocené napříč EU, aby bylo rychlejší a neházelo oběma stranám klacky pod nohy.

Diskuze (23) Další článek: Možnosti práce odkudkoliv s Windows Server 2012 R2

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,