General Motors investuje půl miliardy dolarů do konkurence Uberu

General Motors investuje půl miliardy dolarů do konkurence Uberu

Společnost General Motors, která ročně prodá kolem deseti milionů vozů značek jako Cadillac, Chevrolet, GMC a Buick v rámci stovky zemí ve kterých působí, se rozhodla pro velkou investici do startupu Lyft, největší konkurenci Uberu v USA.

Lyft_logo.svg.png

Podobně jako Uber je Lyft založený na mobilní aplikaci, pomocí které si můžete objednat odvoz, přičemž jako řidiči slouží běžní lidé se svými auty, kteří využívají stejné aplikace. Lyft už v současnosti působí ve 190 městech USA a zahraniční expanze teprve začíná. Aby mohl Lyft i další podobné služby v Číně a Indii (Didi, GrabTaxi, Ola) odolat obřímu Uberu, uzavřeli spolu partnerství. Tato forma „sdílené jízdy“ začíná být extrémně rychle populární po celém světě a jedničkou v tomto segmentu je právě společnost Uber, která nedávno oznámila, že překonala miliardu najetých kilometrů.

V rámci miliardového investičního kola tak General Motors investuje 500 milionů dolarů do Lyftu a zástupce GM získá důležité místo v představenstvu Lyftu. Pokud chcete být řidičem Lyftu (stejně to platí i pro Uber a další), můžete s vlastním vozidlem pracovat jak dlouho a kdy budete chtít. Třeba jen dvě hodiny denně a získat tak přivýdělek k současné práci. Stačí zapnout aplikaci pro řidiče.

Protože ale nelze používat například starší auta a nákup vozidla je nákladný, General Motors má v plánu pro Lyft vytvořil platformu, kdy si budou moci řidiči vozidla půjčovat a jezdit tak například za nějakou formu paušálního poplatku nebo podílu z celkové ceny za jízdu. GM tak reaguje na stejný postup konkurenčních výrobců jako Ford, Toyota, BMW a řady dalších. Většina výrobců aut už se také začíná připravovat na dobu, kdy budou auta řídit zcela samostatně a platformy jako Lyft nebo Uber tak mohou hrát obrovskou roli. General Motors tak chce s Lyftem pracovat na integraci řešení automaticky řízených vozů. Vlastní technologii řízení bez řidiče připravuje i Uber nebo výrobce elektromobilů Tesla Motors.

Čekají se tak velké změny v modelu, kdy uživatelé automobily kupují a většinu času stojí zaparkované bez využití. Systém pronájmu vozu nebo dokonce pouze využívání převozu dle potřeby za extrémně nízkou cenu tak způsobí velké propady prodejů. Výrobci automobilů se už tak musí snažit, aby byli včas součástí nějaké takové platformy, do které budou vlastní vozy dodávat.

Článek patří do rubrik: Byznys, Startupy

Diskuze

Můj názor

Další podobné články


Reklamy v App Store radikálně promění trh s aplikacemi. Pokud si je vývojář nezaplatí, bude to mít těžké

Reklamy v App Store radikálně promění trh s aplikacemi. Pokud si je vývojář nezaplatí, bude to mít těžké

** Apple po osmi letech fungování zavádí inzerentní pozici v App Store ** Reklama ve výsledcích vyhledávání má usnadnit život malým vývojářům ** Za současných podmínek může fungovat naopak

23.  6.  2016 | Janů Stanislav | 17

Intel čelí obavám investorů, v oblasti datacenter by mohl ztratit převahu

Intel čelí obavám investorů, v oblasti datacenter by mohl ztratit převahu

** Intel vládne datacentrům, to by se ale mohlo během pár let změnit ** Investoři očekávají, že pro Intel nastává těžší období ** Neúspěch na mobilním trhu a pokles zájmu o desktop jsou možná jen začátek

22.  6.  2016 | Javůrek Karel | 5

Český AppOnFly chce naučit surfaře streamovat celá Windows

Český AppOnFly chce naučit surfaře streamovat celá Windows

** Když můžeme ze serverů streamovat hry, proč ne celá Windows? ** Češi z AppOnFly chtějí dobít Silicon Valley ** Nejprve hodlají naučit streamovat firmy

22.  6.  2016 | Čížek Jakub | 56