Hardware | CES 2017

Intel Compute Card: blíží se nenápadná revoluce pro chytrou elektroniku?

  • Intel chce vytvořit standard pro hardwarové srdce chytré elektroniky
  • Kartu s kompletním hardwarem půjde vyměnit v případě, že nebude výkon stačit
  • Objevit by se mohla třeba v televizích, ale i ledničkách nebo all-in-one počítačích

Intel má ve své nabídce miniaturní počítače Compute Stick, které lze například zapojit do HDMI konektoru televize a posunout tak její možnosti. Nyní však do nabídky miniaturních x86 počítačů přibyl model Compute Card, za nímž stojí zajímavá filozofie a důvod vzniku.

Compute-Card-Side-Angled-800x393.jpg
Intel Compute Card bude sloužit především jako hardwarové srdce elektroniky s možností upgradu. Stejně tak ale kolem něj může být postaven all-in-one počítač, výkonu na to bude dost

Karta má rozměry 95 × 55 × 5 mm a obsahuje vše nutné pro chod zařízení - procesor, grafické jádro, operační paměť, úložiště i bezdrátovou konektivitu. Že se ale nejedná o malý počítač pro běžné použití dává tušit rozhraní USB-C Plus. Koncept použití je totiž takový, že se bude jednat o hlavní výpočetní komponentu elektroniky s možností snadného upgradu.

Ideální příklad je již zmíněná televize. Tu není nutné měnit klidně 10 let, jenže hardware v ní zastará už během prvních tří roků. A aby nebylo nutné kupovat nový model, bude možné jednoduše vytáhnout Compute Card a koupit její výkonnější model. Následně jej vsunout do televize a fungovat dále. Výhodou rozhraní USB-C Plus je přímé spojení k PCIe a USB sběrnicím stejně jako grafickým výstupům.

compute-card-devices-16x9.png.rendition.intel.web.480.270.png
Informační kiosky, tabule, televize ale i automaty nebo ledničky - zlomek možných zařízení, kam Compute Card zamíří. Stejně tak se ale může pohánět víceúčelové výrobní roboty

Použití se nabízí nejen v domácnosti, ale i podnikovém či průmyslovém prostředí. Ačkoliv neznáme hardware použitý v aktuálních verzích, Intel udává, že může Compute Card vybavit procesory s TDP 6 W, což znamená řady Atom, Core M stejně jako mobilní Core i5 a i7 řady Y. Klidně by tedy mohl být kolem této karty postaven all-in-one počítač s možností velmi snadného upgradu.

Díky běžné x86 platformě bude možné provozovat tradiční systémy jako Windows či Linux, ale stejně tak speciální OS pro konkrétní použití. Compute Card by podle všeho měla být dostupná nejen pro OEM výrobce, ale také pro koncové zákazníky. V roce 2018 potom pravděpodobně zcela nahradí Compute Stick, který z nabídky Intelu zmizí.

Nyní jde o představení konceptu a podrobnější informace, specifikace a ceny se dozvíme v červnu tohoto roku s tím, že se na trh dostane nedlouho poté. Na rozdíl od zařízení Compute Stick mají o nový formát, který by se do budoucna mohl stát standardem pro chytrou elektroniku zájem mnozí výrobci. S Intelem spolupracuje Dell, HP, Lenovo nebo Sharp.

Diskuze (19) Další článek: Podívejte se na detailní letecký snímek Apple kampusu. Můžete počítat třeba sbíječky a pytle s cementem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,