jv16 PowerTools: Vše, co potřebujete k údržbě počítače

Správa, oprava, čištění, odinstalování, optimalizace, zálohování. S tím vším si poradí výkonný, funkčně extrémně bohatý a česky hovoří program jv16 PowerTools. Nyní ve verzi 3.

Aplikace jv16 PowerTools je v podstatě obsáhlým balíkem dlouhé řady různých nástrojů určených pro údržbu počítače. Obsahuje prakticky vše, na co si vzpomenete. Do určité míry pochopitelně supluje nativní dovednosti Windows, ovšem i tyto systémové nástroje vylepšuje a dodává ve svém přehledném a jednoduchém provedení.

Velkou výhodou přitom je, že vše naleznete na jednom místě se stejnou filosofií ovládání. Program je navíc kompletně v češtině, takže je přívětivý pro začátečníky, kterým nabídne speciální rozhraní, ale své si v něm najdou rovněž zkušení uživatelé. Co vše jv16 PowerTools nabízí a co nového ve verzi 2013 přináší?

Dva druhy rozhraní

Po instalaci, výběru české lokalizace a během prvního spuštění programu budete dotázáni, zda si přejete pracovat ve stručném rozhraní, nebo jako zkušený uživatel zvolíte plnou nabídku funkcí a možností. Nutno ihned dodat, že tato volba není nikterak fatální, jednak můžete mezi rozhraními rychle přepínat, jednak mezi nimi až zase takový rozdíl není.

sshot-1.png
Výběr jazyka. Nechybí zde ani čeština.

Stručné nastavení jen začátečníka uchrání od některých problematických funkcí, které by v neznalých a nepovolaných rukou mohly napáchat škody, které např. při zásazích do registru Windows nutně vznikají. Při prvním spuštění program rovněž detailně prověří systém, čímž si udělá o něm obraz a další kroky a opravy jsou o to rychlejší.

sshot-2.png sshot-3.png
Volba prostředí a počáteční sken systému.
 

Jedno okno, několik záložek

Již při letmém pohledu na okno aplikace je zřejmé, že nabízí jednoduché a přehledné prostředí, které je rozděleno do několika tematických (funkčních) skupin. Nejdůležitější nástroje naleznete ihned v té první s názvem Základní, dále můžete využít schopnosti funkcí pro práci s registrem, soubory či systémem.

sshot-4.png
Základní nabídka programu.

Nezbytným prvkem zde je možnost tvorby a obnovy zálohy pro případ, že dojde v důsledku užívání programu k negativním zásahům do systému, a najdete tu rovněž log pro záznam veškerých aktivit uživatele. Grafické ztvárnění prostředí je celkem líbivé a pohyb po něm velice svižný, přeci jen se jedná o jednoduchý program.

sshot-5.png sshot-5a.png sshot-6.png
Hledání závad systému a nabídka jejich řešení.
 

Čištění a opravy

Vyčistit a opravit počítač, tak se jmenuje hlavní dovednost v základní nabídce programu. Dlouhým skenem prověří hlavní neduhy systému v podobě prázdných cest v registru, chyb v souborech, špatně odinstalovaného softwaru atd. Na závěr pak vyhodí výsledek, který si může uživatel dopodrobna prohlédnout a nalezené chyby nechat opravit.

sshot-7.png
Dostupné nástroje pro práci s registrem.

Netřeba přitom dodávat, že podobné zásahy můžou mít sice na systém blahodárný vliv, ale mohou způsobit také jeho pád. Jv16 PowerTools ale poměrně dobře vyhodnocuje nalezené chyby a pravděpodobnost jeho špatného úsudku a ohrožení chodu a stability Windows tak není příliš vysoká.

Každopádně tento model, kdy dochází k prověření, vyhodnocení a následnému opravení, uklizení, vyčištění, je typický pro většinu nástrojů obsažených v aplikaci. V základní nabídce lze ještě spravovat automaticky spouštěné programy, pořádně odinstalovat software, uklidit počítač od dočasných souborů, nebo optimalizovat jeho výkon.

Práce s registrem a nástroje souborů

Základním nástrojem pro práci s registrem je pochopitelně jeho správce. Zásahy přímo do kódu jsou ale pro většinu uživatelů španělskou vesnicí, takže se musí spolehnout na pomoc dalších dílčích nástrojů typu vyhledávače, čističe, komprimátoru, monitoru a informátoru. Tyto nástroje navíc mohou využít i odborníci, protože manuální pohyb po registru usnadní.

sshot-8.png
Nástroje souborů

Záložka s nástroji souborů obsahuje rovněž kvantum vyhledávačů a čističů. Přítomný je užitečný hledač duplicit, organizátor souborů a funkce pro jejich hromadné přejmenování. Užitečné jsou také funkce pro slučování a rozdělování souborů, stejně jako pro jejich odstraňování během restartování počítače.

Už žádné stopy

Záložka pro nástroje systému do značné míry kopíruje základní nabídku funkcí, ovšem navíc nabízí užitečný automatizační nástroj pro spouštění procesů za určitých podmínek. Jv16 PowerTools může také sloužit coby zametač stop po činnosti v počítači. Umí jak pročistit historii, tak celý systém a pořádně promazat vybranou diskovou jednotku.

sshot-9.png
V podstatě základní nástroje systému.

Bohaté nastavení pro hračičky

Velkou předností programu jsou jeho široké možnosti přizpůsobení. Nastavit si zde můžete v podstatě vše do nejmenších detailů. Samozřejmostí jsou základní úpravy vzhledu a chování aplikace, grafických efektů a zobrazování jednotlivých nástrojů. Přesně určíte, kam má program ukládat data, jakým způsobem má být zabezpečen nebo jak má pracovat se zálohami.

sshot-11a.png sshot-11b.png sshot-11c.png
Široké možnosti nastavení programu.
 

Novinky ve verzi 2013

Protože jv16 PowerTools s každým rokem přichází s novou dávkou vylepšení a úprav, nejinak tomu je i letos. Předně je program kompatibilní s Windows 8, dále dodává novou generaci čističe registru, o němž autoři tvrdí, že je mnohem výkonnější a zároveň bezpečnější, než jeho předchůdce, a opomenout nelze ani výkonnější a preciznější odinstalátor programů třetích stran.

sshot-10.png
Promazávání historie.

Vylepšen byl také vyhledávač duplicitních souborů, který je nyní rychlejší o celých 70 % a došlo pochopitelně k drobným úpravám celé řady dalších nástrojů. Jv16 PowerTools tak představuje univerzální „vševjednom“ balík, který vychází vstříc jak úplným začátečníkům, tak zkušeným uživatelům.

Přesto oproti konkurenci typu CCleaneru či Advanced SystemCare trpí jednou slabinou. Tou je nutnost zaplatit za licenci nemalých 30 dolarů. Právě kvalita a výkonnost jeho bezplatných konkurentů tak větší expanzi jv16 PowerTools do určité míry omezuje.

 

Diskuze (12) Další článek: Goldmax Panther 4.0: supernotebook s osmijádrem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,