Na umělou inteligenci se zaměřil i Apple, soukromá data budou ale pouze v zařízení

V rámci včerejší prezentace WWDC ukázal Apple spoustu novinek, u několika z nich ale bylo znát nový směr, který se stává základem zařízení i aplikací samotných – umělá inteligence.

Nejedná se přitom o hlasovou asistentku Siri, která funguje už dlouho a zpracovává obvykle dotazy z internetových zdrojů. Apple se totiž pochlubil použitím hlubokých neuronových sítích v aplikacích jako jsou Fotky, přepisování hlasového hovoru ze záznamníku nebo automatického rozpoznávání kontextu psaného textu v reálném čase v různých aplikacích.

V případě posledního nasazení se tato forma hodně podobá tomu, co Google ukázal v rámci aplikace Allo. Jakmile napíšete adresu, automaticky se vám tak ukáže možnost mapy, když zmíníte i restauraci, tak třeba i objednání stolu a podobně. V případě fotografií jde o automatické štítkování dle rozpoznaných objektů a jejich forem na každé fotografii - zda je na fotce jezero, stromy, kůň a podobně. Zajímavou možností byla i následná automatická tvorba videa z okamžiků s možností upřesňovat styl.

Klepněte pro větší obrázek

Oproti Googlu, Facebooku a dalším má ale Apple velmi jasnou politiku – zpracování probíhá pouze lokálně na daném zařízením a nedochází tak k přenosu soukromých údajů uživatelů do cloudu ke zpracování.

Apple také používá techniku zvanou „Differential privacy“, která se snaží o minimalizaci možné deanonymizace dat se zachováním statistických údajů. Apple se tak snaží vymezovat oproti konkurentům velmi silnou ochranou osobních dat, což zahrnuje i end-to-end šifrování a další techniky.

Právě tato vlastnost může hrát v budoucnu velkou konkurenční roli vzhledem k tomu, že Google i Facebook a další sociální sítě mají hlavní příjem pouze z reklamy a informací o uživatelích.

Diskuze (8) Další článek: Premier Farnell, výrobce minipočítačů Raspberry Pi, má nového švýcarského vlastníka

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,