Naučte se programovat, nabádají celebrity v motivačním videu

Můj názor  |  zobrazit i odpovědi (trvale)  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 |  nových názorů: 40

Názory k článku

02. 03. 2013 00:32

Souhlasím s tím, že programování rozvíjí abstraktní myšlení. První prográmky jsem psal někdy v 15 letech, pak jsem tu informatiku vystudoval i na VŠ. Můj současný stav: programování je pro mě veliká zábava, prostě mě fakt baví analyzovat problémy a přemýšlet, jak to zakódovat do programu. Realita: programování mě neživí - znalosti sice občas využívám, ale jsem úplně v jiném oboru. Motivace: děsně mě s*re, že se to tak rychle vyvíjí - já si nastuduju 1000stránkovou bichli a za rok abych se zase učil něco jiného. Katarze: Jsem rád, že to toho trochu vidím, ale myslím, že je lepší vystudovat nějaký hard-core technický obor (strojárna, elektro nebo abstraktnější matematika, fyzika), protože tohle se několik desítek let nezmění a neztrácí to hodnotu. Nějaké to programování se pak snadno doučím za pár měsíců.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
28. 02. 2013 21:44

to su co za celebrity? a rytmusa mate kde?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
28. 02. 2013 17:44

Všimli jste si, jak nám celebrity obšlehly našeho poctivýho robota Karla? Sice to maskujou komisařem Rexem ale Marku, moc se tam všichni neuculujte Už jsem Vám na stopě.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
28. 02. 2013 16:51

Problém není v naučení se syntaxi, ale ve schopnosti vyřešit problém - napřed pochopit o co jde, někdy i vyznat se ve specifické problematice, pak najít řešení, rozdělit ho do kroků, které se dají naprogramovat, a pak teprve přichází psaní programu.
A naučit se myslet nejde, na rozdíl od programovacího jazyka, protože ty základy se vytváří v dětství s rozvojem osobnosti, a po určitém věku jsou readonly :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (4)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
28. 02. 2013 10:10

Musím souhlasit s ostatními. Programování není jen tak a pro každého.
Na škole jsem to krásně viděl. Naučit se syntaxi, příkazy, jednoduché příklady není problém. Problém nastane až tehdy, když mají něco udělat sami. Buď na to nemají motivaci, prostě je to nezajímá, nebo prostě tápají a nevědí co nebo jak to mají dělat nebo jak začít. O to větší problém nastane, když se zaseknou. Programování není jen o tom znát jazyk, ale jde především o přemýšlení a improvizaci. Pochopit co mám dělat a jak to udělat. Na úrovni základní školy se jedná o klasické matematické slovní úlohy. Ze zadání sestavit rovnici nebo trojčlenku, prostě postup, ze kterého vyjde výsledek. Pokud s tím měl někdo problémy, tak bude mít problémy i s programováním.Znalost teorie - jazyka je výhoda. A znát perfektně třeba OOP je ještě větší výhoda. Ovšem k čemu to je, když nevíš, jak třeba vytvořit a odeslat email podepsaný kvalifikovaným certifikátem.
V reálu to není jazyk, který je tím hlavním. Jazyk je jen nástroj k realizaci. Ostatně dnešní doba už je taková, že se používají všemožné frameworky. Proč se učit podrobně javascript, když tu máme jQuery. Proč řešit kód pro odeslání emailu, když stačí zadat jen send(). Tím hlavním je improvizace. Máte zadání a je na vás toto zadání realizovat. Jak? To je na vás.
Navíc programování je takové zvláštní povolání. K tomu abyste něco vytvořil, musíte se vžít do role jiného povolání. Děláte fakturační systém? Musíte se vžít do role účetního, abyste pochopil, jak co funguje. Děláte eshop? Musíte se vžít do role obchodníka.Když to takhle shrneme. Naučit se jazyk není problém. Naučit se jednoduché věci také není problém. Problém nastane, až se budou řešit složité věci. A zde se pozná, zda je někdo programátorem nebo si jen na programátora hraje. A vtom je ta potíž. Lidi, kteří jsou schopní řešit i složité věci je právě málo.Takže, pokud chce být někdo programátorem, tak musí mít i schopnost improvizace a logického uvažování.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (3)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
28. 02. 2013 09:35

Obávám se, že tady dochází k nepochopení. Nechci celebrity přeceňovat, ale nemyslím si, že by pointa byla, že se každý má stát programátorem, nebo třeba jen ta utopická představa, že každá úřednice bude schopná si napsat malý skript (třeba v awk na zpracování textu), který jí bude pomáhat.Co řekl Linus Torvalds o Raspberry Pi? Že je to výborná věc, protože je pro každého — každý si může vyzkoušet programování a ani když 999 z 1000 rPi zůstane ležet ve skříni, nic se neděje, protože díky tomu jednomu kusu třeba někdo zjistí, že mu programování jde a bude se ho držet.Další věc je trénink myšlení. To se říká hlavně o matematice — a podívejte, v jakém stavu je v dnešní době výuka matematiky na školách. V tristním stavu. Dokonce tu máme nemalou skupinu lidí, která je hrdá na to, že matematiku neovládá. Přitom středoškolskou matematiku by měl být schopný zvládnout s trochou snahy každý středoškolák, zase tak abstraktní není. Problém je v té snaze, která prostě není, když není motivace.Výuka matematického myšlení, základů logiky a třeba i jednodušších algoritmů a programování by byla ohromně užitečná z hlediska schopnosti uvažovat — a přistupovat k počítači adekvátně, tedy jako ke stroji, který dělá to, co se mu řekne, a to řekne přesně.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
28. 02. 2013 09:05

Oni tam mají programovací jazyk KAREL
To si pamatuju ze základky (1987) a počítače PMD 85, jenže to byl robot a tady je to KAREL pes, místo značek sbírá míčky...
To je legrace, protože KAREL je čistě české jméno, takže podoba rozhodně není náhodná...
http://www.code.org/learn/codehs...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
28. 02. 2013 09:00

Ale houbeles-programátorů je v "globálu " dost-až musí některé IT firmy uplácet státní orgány aby si od nich objednaly naprosto zbytečné a předražené IT projekty-že?
Ten problém "nedostatku: je ve dvou směrech. Za prvé-současné IT technologie se rozvijejí takovou šíří a takovou rychlostí že prostě na ty určité nové technologie "není na trhu dostatek odborníků ". Ale to se prostě nevyřeší tím že se udělá hromadnou propagací na základních školách.Ten odborník musí být tady a teď-musí se té konkrétní technologii už určitou dobu věnovat, jezdit na školení, sbírat zkušenosti, pracovat už na podobných projektech - a těch prostě tolik není pravě proto že je ta technologie nová. Jest to prostě fenomén IT jako takové, není snad jiný obor, který by přinášel nové technologie zhruba každých 3-5 let .Těžko říct jak ho řešit.
A možná za druhé, je to současný hon na startupy. Naberu programátory, udělám startup vytřískám na to miliony. Stát povolí víza pro programátory co u něj budou dělat na startupech a vyletí mu tím ekonomika nahoru. To je samozřejmě kapitální nesmysl. Zisk startupu je v tom že prorazí třeba jeden z milionu. Kolik asi lidí používá jinou sociální síť než Facebook? A přitom jsou těch sítí jich stovky..A za pár let až praskne další dot com bubble tak většina těhle podniků zkrachuje a rychloprogramátoři půjdou na dlažbu...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (3)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
28. 02. 2013 08:38

Programování není pro každého. Někteří lidé prostě nedokáží pochopit, jak to funguje a myslet takovým způsobem. Navíc je spousta druhů programování. Porovnejte si C#, C, Prolog, Lisp a SQL. To zkrátka není jednoduché narvat do hlavy (a teď nemám na mysli syntax jazyka, to se dá naučit za pár hodin).Navíc samotné programování je člověku celkem k ničemu. Dost často je potřeba mít znalosti také z vysokoškolské matiky, fyziky, logiky, algoritmů, podrobném fungování počítačů, návrhové vzory a pokud člověk dělá GUI, tak také trochu designérského citu a schopnost komunikace s uživateli.Takže ono být programátorem nebo IT specialistou v dnešní době není žádný med, jelikož technologie jdou velice rychle kupředu. Chválím snahu zpopularizovat tuto vědu a obory, ale aby někteří lidé nebyli zklamání z toho, když si řeknou "Super, přečtu si nějakou knihu o Javě, budu umět psát nějaké magické řádky kódu a bude ze mě programátor."... tak to bohužel nefunguje.Ono IT také není jediný technický obor. Je možná nejrychleji rostoucí a nejperspektivnější, ale lidé, pokud se rozhodnou jít na techniku, tak by si měli vybrat především to, co je baví. Někdo má rád vláčky, tak jde na strojárnu, někdo si rád stavěl bunkry jako dítě, tak jde na architekturu nebo stavárnu a někdo chce porozumět hlouběji počítačům, tak jde na FIT/FI. Zkrátka pokud člověka nějaká oblast techniky baví, tak by měl jít právě na ni, jelikož potom k ní má vztah, motivaci, sám se aktivně vzdělává a má větší šanci být opravdovým odborníkem v dané oblasti.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
28. 02. 2013 07:36

Vice programatoru? Aby si lide co chteji byt doktori nebo herci brali kurzy programovani?
Ne diky....At se programovani venuje ten, ktery se tomu CHCE venovat a ne kazdy druhy vochechulak co si bude myslet, ze jednou bude druhy Zukerberg nebo Gates..
Zrovna takoveho intelektuala meli predemnou v praci a prepisovat kod, kde jsou vsechny GUI komponenty pojmenovane lbl1,lbl2,lbl3,... opravdu lide ve firmach nepotrebuji (ono pro 300labelu, buttonu a ja nevim ceho vseho je to pak docela pruser)..
A na druhou stranu delat cvicenou "opicku" v nejake firme a presouvat textboxy, o to myslim take ne kazdy clovek studujici IT stoji..Kdyby se radeji snazili a nehrali stale a furt jen na ty NEJLEPSI programatory a radeji si ty NEJLEPSI programatory vychovali (tim myslim vzit do prace PRUMERNEHO programatora, ktereho ta prace bavi a stoji o ni a bude ji delat poradne, akorat mu bohuzel nebylo od pana boha doprano a nebyla mu nadelena takova mozkova kapacita a oni by si z nich uz ty nejlepsi programatory vychovali)..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (5)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
28. 02. 2013 03:39

Hned ta první věta od Steva Jobse je tak trochu blbost: "Everybody in this country should learn how to program a computer... because it teaches you how to think."
Já si myslím že je to přesně naopak. Tj že aby jste se naučili programovat, tak musíte umět správně přemýšlet. A ne to co řekl jobs, že když se naučíte programovat tak se naučíte správně přemýšlet.
Z toho co jsem viděl ve škole nebo i všude jinde, tak ten správný způsob myšlení se naučit nedá, na to musí mít člověk nějaké nadání. Stejně tak jako nějaký 150cm vysoký prcek asi nepůjde hrát baseball.Naučit se programovat i bez tohoto nadání se asi dá, ale výsledek není programátor je to jen nějaký lepič kódu, který je schopný slepit dva kusy kódu k sobě a možná přejmenovat nějaké názvy aby to fungovalo. Ale tím to asi tak bude končit.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (7)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět

Kdyby mněli kurz ,,Začínáme programovat v Ruby'' tak by mně to zajímalo.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor