Oracle se v Česku bude stěhovat, pronajme si budovu od Penty

Miliardáři Markovi Dospivovi a jeho společníkům se podařil cenný úlovek pro kancelářské centrum Aviatica vznikající v rámci projektu Waltrovka v Praze v Radlicích. Do projektu, který zatím postrádal větší nájemce, přestěhuje podle našich informací své sídlo tuzemská část výrobce softwaru Oracle. Od skupiny Penta si pronajme kolem deseti tisíc metrů čtverečních. Stěhování se tak zařadí mezi velké transakce na nájemním kancelářském trhu.

„Letos zatím přesun není na pořadu dne. Zatím to vypadá na konec příštího roku,“ sdělila mluvčí společnosti Oracle Marta Lipovská. Detaily transakce nekomentovala, nevyjádřila se ani Penta.

Pronájem Oracle v Radlicích bude pravděpodobně ještě větší, než jaký si softwarový obr dohodl loni se skupinou PPF v jejím administrativním komplexu Comcity v Moskvě. Tam si vývojáři pronajali přes šest tisíc metrů čtverečních.

Úbytek v The Park

Ze zprávy o stěhování Oracle do Radlic asi nemá radost americká společnost Starwood Capital. Právě v jejím administrativním komplexu The Park na Chodově Oracle od roku 2010 sídlí. O tom, že by se Oracle mohl stěhovat, jsme informovali už minulý rok na podzim.

 

Letos zatím není přesun na pořadu dne, vypadá to na konec příštího roku.

 

Naopak pro Pentu znamená získání nájemce vytržení trnu z paty. Celkem 27 tisíc čtverečních metrů pronajímatelných ploch v projektu totiž takovéhoto velkého obyvatele postrádalo.

Aviatica je totiž z jedním z řady projektů, které zvláště čeští a slovenští developeři začali v metropoli budovat jako o závod i bez předem zajištěných nájemníků. Neobsazenost kanceláří kvůli tomu vyšplhala na rekordní hodnoty, a tak nájemné klesá.

Nová budova Penty si přímo konkurovala hlavně se zánovním kancelářským projektem Metronom, který má v nedalekých Butovicích skupina HB Reavis.

Aviatica je součástí mnohem většího projektu Waltrovka, který vzniká na místě někdejší stejnojmenné továrny na letecké motory. Ta se stala inspirací také pro název dalších dvou administrativních staveb, které tam Penta plánuje. Jmenovat se budou Dynamica a Mechanica.

Území po továrně Walter má téměř sedmnáct hektarů. Kromě kanceláří plánuje Penta v brownfieldu také rozsáhlou výstavbu bytů. Celková investice do projektu bude zhruba pět miliard korun.

Penta koupila areál v roce 2012 od irské společnosti Red Group. Irové však zcela z projektu nezmizeli. Stavebním manažerem pro Aviatiku je velká irská inženýrská společnost PM Group. Nedávno kvůli tomu projekt navštívil také irský ministr pro podporu podnikání a zaměstnanost Ged Nash.

Témata článku: Byznys, Oracle

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • jehoVista 16. 6. 2015 19:40:29
    "Aviatica leží na velmi dynamicky se rozvíjejícím území Prahy 5 -...
  • Dusan 16. 6. 2015 10:57:08
    Chudaci zamestnanci. Oracle zdima Ceskou republiku jak to jen jde a...
  • Topstar 16. 6. 2015 10:06:08
    V The Parku to byl pořád minoritní nájemník oproti Accenture nebo DHL.
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

Včera | Čížek Jakub | 89

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Čížek Jakub | 44

Apple, Google a Facebook využívají nejvíce obnovitelných zdrojů energie, ostatní je následují

Apple, Google a Facebook využívají nejvíce obnovitelných zdrojů energie, ostatní je následují

** Greenpeace zveřejnil podrobnou analýzu technologických společností z pohledu využití energie ** „Nejzelenější“ je Apple ** Porovnávaly se i jednotlivé segmenty, například hudebních streamovacích platforem

13.  1.  2017 | Javůrek Karel | 5