Počítačový vědec popsal, jak mohla NSA odposlouchávat kryptofax EU

Před pár dny prolétla Guardianem další zpráva od Edwarda Snowdena, podle které NSA odposlouchávala mimo jiné speciální šifrovaný fax na zastupitelství Evropské unie v USA a to pomocí zařízení jménem Dropmire.

Bezpečnostní výzkumník Markus Kuhn z počítačové laboratoře University of Cambridge se na blogu Light Blue Touchpaper zabývá tím, jakou techniku mohla NSA asi tak použít.

Guardian.png
Uniklý snímek od Edwarda Snowdena (Guardian)

Podle uniklého snímku, na kterém jdou vidět podivně zdeformovaná písmena, usoudil, že americká agentura mohla použít běžnou anténu a štěnici, pomocí které mohla zaznamenávat drobné elektromagnetické pulzy laserového faxu. Ten totiž při ozařování válce laserem skutečně emituje dostatečně silné EM pole vždy tam, kde označuje, že se má použít inkoust. Laser postupuje pixel po pixelu a po řádcích, při správném dekódování těchto pulzů lze tedy rekonstruovat černé a bílé pixely a tedy skutečně obraz, který se posléze vytiskne.

Odpsolech signálu.png
Kuhnova rekonstrukce: na prvním řádku obraz, který by laser vyzářil na tiskový válec, na druhém pak obraz, jak by jej mohlo zachytit sledovací zařízení, které analyzuje drobné pulzy EM pole laseru, respektive jeho přívodního kabelu.

Princip je jednoduchý a Kuhn jej na blogu detailně popisuje včetně vlastního modelového experimentu, kdy v podstatě docílil podobného efektu jako ve snímku z uniklého dokumentu.

Co to znamená v praxi? Tuto techniku by šlo použít nejen na zabezpečené kryptofaxy, ale vlastně na jakékoliv laserové tiskárny a prý i inkoustové. Neodposlouchává se přitom žádný digitální datový signál, ale skutečně elektromagnetické pole, které způsobuje laserová hlava. V tuto chvíli už nelze signál nijak šifrovat, jedinou možností by tak bylo tiskárnu velmi dobře odstínit, aby do okolí prakticky nic nevyzařovala.

Diskuze (16) Další článek: Opera 15 konečně venku ve finální podobě

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,