Pražský bezpečnostní výzkum Cisca už má první reálné dopady

Síťový obr Cisco Systems začíná dávat dohromady svojí nabídku nové generace bezpečnostních produktů. Výrazně mu v tom pomáhá pražská divize, která vznikla díky odkupu české společnosti Cognitive Security. Výsledkem zdejšího výzkumu a vývoje je produkt Cognitive Threat Analytics, jež je možné nasadit jako volitelnou součást služby Cisco Cloud Web Security.

Cisco po odkupu Cognitive začalo v hlavním městě budovat významné vývojové centrum zaměření na kybernetickou bezpečnost, zejména tedy v oblasti sítí. Tuto sekci vede spoluzakladatel firmy Michal Pěchouček a jeho kolega Martin Rehák se stal jedním z hlavních inženýrů celé bezpečnostní divize.

Cognitive Threat Analytics pracuje jako samoučící se systém, který ke svému chodu nevyžaduje zásahy člověka. Mnoho tradičních bezpečnostních systémů funguje tak, že dokáží reagovat až na již odhalené bezpečnostní problémy a jejich definice, technologie od Cognitive se ale soustředí na „symptomy“ a ne metody útoku.

Učení strojů

Cognitive tak v podstatě monitoruje provoz v síti a pokud odhalí, že je něco v nepořádku a vybočuje z běžných aktivit, zaměří se na to. Na celém provozu se postupně učí, zdokonaluje a žije svým vlastním životem. Pracuje přitom s pokročilými statistickými modely, metodou machine learning a používá behaviorální analýzu.

Pražská pobočka je pro Cisco poměrně hodně důležitá. I když společnost dokáže za rok z kybernetické bezpečnosti vygenerovat tržby kolem 1,4 miliardy dolarů, byla v mnoha ohledech slabší, než konkurenti jako Check Point či Palo Alto Networks. Cisco proto začalo s bezpečnostními akvizicemi a právě ochranu IT infrastruktury a dat označilo za jednu z hlavních priorit. Firma kromě Cognitive získala také za 2,7 miliardy dolarů společnost Sourcefire, jejíž produkty už také uvádí ve vlastním portfoliu. Cisco už celkově získalo 23 bezpečnostních firem, z poslední doby ještě Virtuata.

Ciscu se díky povedené akvizici v Česku zalíbilo a podepsalo dohodu o spolupráci s ČVUT za půl milionu eur. Bude licencovat technologie, poskytne hardware a zároveň bude pět let financovat školní výzkumné projekty.

Spoluzakladatel Cognitive Security Michal Pěchouček bude hostem dalšího dílu pořadu Connected. K dispozici je také jeho přednáška z eClubu ČVUT.

Váš názor Další článek: Když umřete, Facebook vám udělá video, účet ale neodstraní

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,