Seznam za rok přidal téměř tisíc serverů, má jich už 2400

Seznam.cz v posledním zhruba roce a půl výrazně navýšil počet serverů, na kterých běží jeho služby. Zatímco ještě v dubnu loňského roku společnost hlásila zhruba 1500 fyzických strojů, dnes už jich je 2400. V roce 2009 přitom tuzemská internetová jednička provozovala 1100 serverů a v roce 2005 dokonce 250.

Zdejší internetový lídr je díky těmto číslům zřejmě největším provozovatelem serverů v Česku. Velký počet zařízení provozují také bankovní domy či třeba ČEZ, tyto společnosti ale oficiální čísla nekomentují. Seznam servery nejvíce nakupuje od Dellu, IBM, Fujitsu i HP a vždy zkoumá nové produktové řady.

Seznam svojí infrastrukturu v současné době provozuje ve 2 datových centrech – v TTC a Naganu od Telefóniky. Jeho služby běží v obou lokalitách, a jakmile by jedna vypadla, zátěž převezme ta druhá. Společnost nicméně chystá výstavbu vlastního datového centra v Horních Počernicích s celkovou zastavěnou plochou 2500 metrů čtverečních.

Petabyty paměti

Na téměř 2 a půl tisících serverů Seznamu běží 8400 virtuálních operačních systémů, z velké části jde o Seznamem modifikovaný Debian Linux. Firma k virtualizaci využívá hypervisor OpenVZ a kdyby jednotlivé systémy provozovala bez virtualizace, počet fyzických strojů by násobně narostl.

Data jsou ukládána na 17500 pevných discích s celkovou kapacitou 13 PB s tím, že Seznam nakupuje a testuje disková pole od různých dodavatelů, například EMC a HP. Infrastruktura pracuje s celkem 105 TB operační paměti, 5 tisíci fyzickými procesory a 54 tisíci procesorovými jádry s využitím funkce hyperthreading.

Lze předpokládat, že poptávka po výpočetním výkonu a kapacitě ze strany Seznamu nadále poroste rychlým tempem. Společnost chce postupně více proniknout na trh s internetovým videem, tedy datově náročným obsahem. Rostou ale také další služby. Například vyhledávač Seznamu za poslední rok narostl o 120 nových serverů.

Témata článku: Technologie, Seznam.cz

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • lermi73 5. 11. 2013 0:46:28
    TO2, resp. TGT provozuje více jak 4k serverů, a to ne jenom blade, na 5...
  • cabman 4. 11. 2013 21:09:49
    Ono to číslo zná v nadpise zajímavě, ale je si nutné uvědomit, že oni...
  • mepp 4. 11. 2013 14:40:04
    ČS měla už před 8 lety 4000 tisíce serveru a a předpokládám že stejně tak...

Další podobné články


Japonský výrobce dá robotickým strojům umělou inteligenci, aby se automaticky zlepšovaly ve výrobě

Japonský výrobce dá robotickým strojům umělou inteligenci, aby se automaticky zlepšovaly ve výrobě

** Velký výrobce robotických strojů Fanuc chystá nasadit pokročilou inteligenci ** Stroje se budou učit z pozorování vlastní i práce jiných robotů ** Výroba bude moci být rychlejší a flexibilnější

23.  10.  2016 | Javůrek Karel | 11

XG.fast: kroucená telefonní dvoulinka na steroidech s rychlostí až 10 Gb/s

XG.fast: kroucená telefonní dvoulinka na steroidech s rychlostí až 10 Gb/s

** Klasické měděné telefonní dvoulinky ještě mají stále co nabídnout ** Technologie XG.fast umožňuje přes telefonní linky přenášet data rychlostí až 10 Gb/s ** Hromadné nasazení technologie je v některých oblastech levnější než optika

21.  10.  2016 | Javůrek Karel | 12