Sociální síť českých informatiků a vyhozené státní peníze [komentář]

Lidé kolem technologií byli vždy ti, kdo budovali diskusní fóra, nástroje a sociální sítě, v rámci kterých bylo možné se sdružovat. Vědci, „geekové“ a „ajťáci“ byli ti, kdo začali řešit své potřeby komunikace a výměny dat a informací tak, že si k tomu vymysleli nové cesty. Takto vznikl internet, e-mail, IRC, aplikace typu ICQ, webová diskusní fóra, blogy, LinkedIn, Twitter a také Facebook vzešel z tohoto podhoubí. Až později se z těchto služeb staly masové záležitosti.

I z těchto důvodů proto působí nanejvíce úsměvně to, že pod taktovkou Evropského sociálního fondu v ČR, Evropské unie, Ministerstva školství a tělovýchovy a několika dalších institucí včetně ČVUT a Matematicko-fyzikální fakulty UK vznikla služba nazvaná Síť IT, která, aby to bylo ještě komplikovanější, je provozována v rámci dalšího obskurního projektu Sociální síť informatiků v regionech České republiky (SoSIReČR).

Klepněte pro větší obrázek
Takhle nějak by asi vypadal Facebook nebo LinkedIn v roce 2000

Podpora konkurenceschopnosti naruby

Tato „sociální síť“ má vzájemně propojovat odborníky z oboru IT – lidi na volné noze, studenty, absolventy, akademickou sféru a soukromé firmy a umožnit vzájemné sdílení informací a dat, hledání zaměstnanců nebo zaměstnání, shánění spolupracovníků na projekty, vyhledávání v zákonech a spoustu dalších bohulibých činností. To všechno za peníze daňových poplatníků.

Projekt Síť IT má být nástrojem „spolupráce a komunikace akademického IT sektoru s praxí, který umožňuje vyhledat odborníky nebo rovnou hotové řešení problému z oblasti IT“ a zároveň má být „možností zvýšit konkurenceschopnosti IT oboru a jiných odvětví ekonomiky skrze IT“.

Je dobře, že stát přemýšlí o zvýšení konkurence schopnosti v oblasti IT a služeb s přidanou hodnotou, toto ale rozhodně nebude správná cesta. Svět IT dokáže všechny popisované problémy řešit sám o sobě, má na to zavedené služby a globální služby (proč například navazovat kontakty na Síť IT, když je tady LinkedIn?) a funguje mnohem více dynamicky, než jak je státní sektor zvyklý.

Pokud chce stát budovat konkurenceschopný IT sektor a propojovat soukromou a akademickou sféru, měl by přestat vyhazovat peníze za takovéto projekty a namísto toho se zaměřit na to, aby univerzity fungovaly jako akcelerátory technologických inovací, mohly do začínajících firem studentů majetkově vstupovat, nabízet jim zázemí a fungovat tak, jak se to děje například v Kalifornii. Pokud stát chce konkurenceschopné IT, měl by osekat byrokracii při zakládání firem, zajistit to, aby CzechInvest nefungoval tak, jak funguje a měl by ve svých exportních strategiích zohledňovat konečně také něco jiného, než jen strojírenství, automobilový průmysl a energetiku.

Diskuze (17) Další článek: Acer představil notebooky Aspire M3 a V5 s dotykovými displeji

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,