UniCredit Bank koupila miliardový podíl v O2

Banka UniCredit se prakticky přes noc stala po Petru Kellnerovi druhým největším akcionářem O2. Bezmála šestiprocentní podíl v telekomunikační firmě nakoupila od investorů, kteří předtím neuspěli s prodejem svých podílů impériu PPF v rámci povinné nabídky odkupu akcií.

Podle informací deníku E15 se tak stalo poté, co UniCredit Bank nedokázala svým klientům transakci zprostředkovat. A PPF odmítla kolektivní nabídku banky pro formální chyby.

Podle regulatorního hlášení ústavu České národní bance (ČNB) disponuje UniCredit od čtvrtka 5,68procentním podílem v O2. „UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia nakoupila 17,48 milionu akcií společnosti O2 CR od investorů, jejichž akcie nebyly akceptovány v rámci povinného odkupu. Nákup byl uskutečněn v souladu s regulatorními požadavky,“ uvedl mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek. Podíl banky v O2 má tak aktuálně hodnotu kolem 5,2 miliardy korun.

Spokojení investoři

Podle hlasů z trhu koupila banka akcie na sebe, aby si zachovala jméno a zároveň se vyhnula žalobám o náhradu škody. Ty by totiž ústavu hrozily v případě, že by svou chybou zmařil minoritním akcionářům možnost prodat akcie PPF za cenu stanovenou ČNB a zároveň je nedokázal prodat za stejnou cenu na trhu. Jelikož nabídka banky neprošla pro formální chyby a akcie O2 začaly už několik dnů před uzávěrkou žádostí o odkup divoce padat, rozhodla se UniCredit pro nákup na svůj účet.

Odkup se stal poté, co UniCredit Bank nedokázala transakci svým klientům zprostředkovat. A PPF odmítla kolektivní nabídku banky.

Skupina PPF na konci června oznámila, že v rámci podané povinné nabídky k odkupu akcií O2 za cenu mírně převyšující 295 korun za akcii uspokojila jen 40 procent investorů. Z 51 milionů akcií představujících 16procentní podíl v O2, které chtěli investoři prodat, tak vykoupila jen 22,8 milionu.

Již koncem července přitom šéf investic PPF Martin Štefunko naznačil, že většinu zamítnutých nabídek na odkup akcií poslaly banky za své klienty. A to paradoxně včetně ústavů, které syndikovaným úvěrem Kellnerově PPF financovaly nejen majoritu v O2, ale i samotný odkup akcií od minorit. Mezi financujícími bankami přitom figuroval i UniCredit jakožto nejaktivnější banka na českém trhu v akvizičním financování.

Takřka šestiprocentní podíl v O2 by PPF přiblížil na dohled možnosti vytěsnění menšinových akcionářů. Se započtením zbylých akcií O2 z majetku španělské Telefóniky by totiž podíl PPF v domácím operátorovi vzrostl k blízkosti devadesátiprocentní hranice. PPF i UniCredit nicméně deníku E15 odmítly spekulace o existenci takového jednání komentovat. Pozorovatelé soudí, že podíly v O2 mohou „nechtěně“ disponovat i další banky, jejichž pozice jsou však menší, než je minimum pro regulatorní hlášení ČNB, a zůstávají tak neviditelné.

Váš názor Další článek: Před 20 lety vyrobilo IBM první „smartphone“ s dotykovým displejem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,




Aktuální číslo časopisu Computer

Jak používat VR k práci

Megatest 18 levných monitorů

Test lokátorů s Bluetooth

Průvodce nákupem RAM