Více jako Apple. Vývojáři, Cisco vás chce. Jde mu o hodně

Cisco se staví problémům čelem a jeden takový se snaží řešit s velkou parádou. Projekt DevNet by ve své výsledné podobě mohl být něčím, čím jsou pro Apple, Google či Microsoft jejich obchody s aplikacemi. Síťové technologie Cisca pohánějí internet, data v datových centrech a mezi nimi. DevNet by tohle všechno mohl zpřístupnit masovějšímu publiku.

Nejdříve úvod do problému a současné reality. Tradiční byznys stále dominantního Cisca je ohrožen a šéf společnosti John Chambers už dříve přiznal, že by klidně mohl být sražen o polovinu, což znamená o desítky miliard dolarů.

Cisco se potýká s problémem nazvaný softwarově definované sítě, nebo také SDN. Zatímco dříve drtivou část logiky při komunikaci zajišťovaly jeho switche a routery, dnes tato fyzická zařízení přestávají hrát v tomto ohledu stěžejní roli a stávají se spíše nutnou komoditou na pozadí (samozřejmě ne vždy a všude). Propojené „krabice“ tvoří jeden tvárný celek, jemuž přidanou hodnotu a funkce dává software.

Bereme změny za své, hlásí Cisco

V podstatě se tedy dá říct, že SDN umožňuje síťový hardware spojit do jedné vrstvy s tím, že už po IT odbornících nevyžaduje tolik tahání fyzických kabelů, jednotlivého nastavování a podobně. Funkce sítě se prostě naprogramují.

To Ciscu zadělává na hodně veliké problémy. Velcí internetoví hráči už si nemusí pro všechny úlohy kupovat jeho drahý hardware, ale spokojí se s levným „no name“ zbožím, které zprovozní pro SDN a zbytek magie obstarává software. John Chambers proto jasně zavelel, že se z Cisca musí stát společnost mnohem více zaměřená na software a služby.

DevNet je jedním z kroků k tomuto posunu. „Nastávají změny a Cisco je bere za své,“ vzkazují představitelé firmy. DevNet je prozatím v začátcích, ve výsledku by se ale skutečně mohl podobat App Storu či Google Play. Jen s tím rozdílem, že na jednotném tržišti nebudou aplikace pro chytré telefony, ale pro chod či řízení sítí.

DevNet dává vývojářům možnost psát aplikace pro počítačové sítě běžící na technologiích Cisca. To už bylo v mnoha jednotlivých případech možné dříve, nově se rozjíždějící projekt nicméně chce jednotlivá zařízení spojit pod jednu střechu. Chcete, aby vaše síť dělala to a to? Jednoduše si napište aplikaci a vůbec přitom nesahejte do nastavení a nepřepínejte kabely.

A bude i App Store a přes milion vývojářů

DevNet je v současné fázi především platforma pro sdílení a spolupráci jednotlivých vývojářů. K dispozici je 100 plně zdokumentovaných aplikačních rozhraní (API), vývojářské balíčky s nástroji (SDK), ukázkové kusy kódů, technická podpora a rostoucí komunita. Nabízen je i přístup k technologiím partnerů Cisca. V budoucnosti má přibýt i onen App Store.

Cisco chce do nového projektu do roku 2020 nalákat až 1,2 milionu vývojářů. Aktuálně jich má asi 80 tisíc. To je tedy poměrně ambiciózní číslo. Například komunita vývojářů Applu podle počtů společnosti čítá devět milionů lidí.

Číslo ale ve výsledku vůbec nemusí být nerealistické. Sjednocení, větší přístupnost a další pozitivní aspekty mohou do hry o programování funkcí sítí přivést větší masu zájemců, kteří nechtějí programovat pouze další klony často hloupých iOS aplikací. Cisco je stále světová dominanta, hodně dobře živí nemalé množství lidí a DevNet vypadá na další slibnou věc.

Hra o SDN

Trend softwarově definovaných sítí navíc bude narůstat s tím, jak roste využívání mobilních aplikací a v budoucnu také internetu věcí. Data z těchto zařízení potřebují pružné, specifické a různě se chovající sítě, což jejich programování umožní.

Cisco má zároveň velice dobrou přítomnost na středních a vysokých školách, kde často i v rámci regulérní výuky nabízí možnost certifikací na jeho produkty. Je bráno jako síťový standard a toto vzdělávací a seznamovací zázemí může v rozvoji DevNetu hrát důležitou roli.

Síťový obr tedy rozehrál hru o SDN, do které vstoupil už před pár měsíci s funkcí nazvanou APIC. Zájmem Cisca bude tuto hru hrát tvrdě, zároveň jí ale nijak neuspěchat a co nejdéle udržet stav věcí takový, jaký je. V SDN je rozhodně prostor pro mnoho dalších hráčů. Mladé projekty jako Big Switch Networks a další jsou toho důkazem.

S nástupem DevNetu je každopádně možné, že se o Cisco začnou zajímat nejenom „hardcore IT“ lidé, ale také více lidí „zvenčí“ a nová generace vývojářů. Oba tyto světy se navíc více propojí.

Váš názor Další článek: České CDN77 míří k milionovým dolarovým tržbám

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,