Video: Vyzkoušeli jsme hlasové ovládání ve Windows 8

Apple má hlasové ovládání Siri a svého asistenta má i Google. Hlasové ovládání ale buduje i Microsoft. Integrální součástí Windows je od verze Vista, mnozí o něm stále neví.

Na internetu se už nějaký pátek šíří šuškanda, podle které Microsoft připravuje nové inteligentní ovládání, které by mělo prostoupit jak systémem Windows, tak Windows Phone, konzolí Xbox a jednou bychom s ní měli ovládat i domácnost.

Projekt se jmenuje Cortana což je poměrně symbolické, jedná se totiž o název umělé inteligence z herní série Halo. Mnozí se jistě jen ušklíbnou a budou konstatovat, že se Microsoft pouští na hodně tenký led. Chytré asistenty tu má přece už dávno jak Apple (Siri), tak konkurenční Google (Now) a redmondská firma je tedy pouze nezkušený zelenáč.

Jenže tak tomu není. Microsoft sice skutečně nemá inteligentní asistenční službu po vzoru Siri, zkušenost s hlasovým ovládáním má ale poměrně letitou. Windows se dal díky softwaru VoiceType od IBM ovládat hlasem dokonce už na počátku 90. let a do vlastních experimentů se pak Microsoft pustil na přelomu století. Od verze Windows Vista je pak hlasové ovládání a diktování integrální součástí systému.

Hlasové ovládání ve Windows 8 v praxi

Mnoho tuzemských uživatelů o hlasovém ovládání ve Windows nemá ani ponětí, funkce totiž není dostupná v lokální verzi. Abyste si hlasové ovládání mohli vyzkoušet, potřebujete převést Windows kompletně do angličtiny. Umí to Windows 7 Ultimate a ještě snazší to je pak ve Windows 8, kde si v Ovládacích panelech vyberete jazyk prostředí, systém stáhne potřebná data a po novém přihlášení už bude Windows komunikovat anglicky. Pak už stačí zabrouzdat do nastavení mikrofonu, kde můžete hlasové ovládání snadno nakonfigurovat.

Konzole.png
Konzole hlasového ovládání ve Windows. Pro aktivaci klepnete na mikrofon, nebo prostě řeknete „start listening“.

Hlasové ovládání je poměrně intuitivní, jednu věc totiž zpravidla můžete provést hned několika způsoby. Pokud tedy budete chtít spustit zástupce na ploše, můžete říci jeho jméno, nebo se na něj můžete navigovat příkazy move up/down/right/left. Dále tu je pak ještě univerzální příkaz show numbers, který u každého vstupního objektu zobrazí číslo, a naprosto triviální mouse grid, který slouží zase k tomu, abyste mohli hlasem navést ukazatel myši na přesnou pozici. Windows v takovém případě na ploše zobrazí mřížku a vy jen budete diktovat čísla sektorů.

 Show numbers.png Mouse grid.png
Pro výběr libovolného prvku slouží příkaz show numbers, pro posunutí ukazatele myši na přesnou pozici zase mouse grid. Po nadiktování čísla se mřížka opět vykreslí ve vybraném sektoru a vy můžete volbu opakovaně zpřesnit.

Samotné hlasové ovládání Windows technicky zvládne každý, vystačíte si totiž opravdu jen s několika málo slovíčky. Diktování už ale ocení jen ti, kteří mají dobrou výslovnost. Přitom právě diktování je po technické stránce vyřešené poměrně dobře a lépe než třeba u Googlu na Androidu.

Windows je totiž pro diktování vyzbrojený hromadou pomocných příkazů. Když rozpozná špatné slovo, můžete ho opravit příkazem correct. Pokud se bude problém stále opakovat, nechybí ani příkaz spell it, pomocí kterého slovo nadiktujete znak po znaku.

 Spelování.png
Slovíčku Jakub systém nerozuměl a místo něj napsal yet. Řekl jsem tedy „correct yet“ a poté „spell it“. V rámci hlasového ovládání můžete po jednotlivých znacích nadiktovat prakticky cokoliv nehledě na anglický slovník.

Nakonec tu jsou příkazy jako new line, new paragraph, select all, select (slovo) through (slovo), který označí text mezi konkrétními výrazy, select sentence, go to the start/end of the sentence/paragraph/document a tak dále. Technicky vzato můžete hlasem vytvořit stejně složitě formátovaný dokument jako klávesnicí a myší. Pokud budete chtít text podtrhnout, prostě řeknete underline.

Teď možná leckoho napadne, proč by měl člověk hlasem složitě formátovat zrovna text, kde je klávesnice a myš asi opravdu rychlejší, ale diametrálně odlišný názor na to bude mít třeba člověk s hendikepem, který nemůže pro rychle psaní použít třeba (v lepším případě) zlomenou ruku.

Spuštìní hlasového ovládání.png
Nastavení hlasového ovládání

Podobné technologie tedy mají obrovský smysl, přestože pro zdravého člověka se znalostí psaní všemi deseti se může jevit jako naprosto zbytečná. O to více zamrzí, že ji Microsoft doposud nedokázal nabídnout ve více jazykových verzích včetně češtiny.

Diskuze (23) Další článek: Western Digital chystá výkonná SSD do PCI Express

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,