WhatsApp má přes miliardu uživatelů, tvoří ho ale jen 57 inženýrů

WhatsApp má přes miliardu uživatelů, tvoří ho ale jen 57 inženýrů

Chatovací aplikace začínají být stále důležitější částí naše života, které ale přitom mohou být mnohem mocnější, než je pouhé odeslání zprávy mezi dvěma lidskými uživateli. Podrobně jsme se touto změnou konceptu zabývali v lednovém článku Všehoschopné chatovací aplikace jako sociální „operační systém“. Nyní ale největší z nich zveřejnil nová rekordní čísla.

Aplikace WhatsApp, která byla na začátku roku 2014 koupená Facebookem za 19 miliard dolarů, se pochlubila překročením milníku v podobě jedné miliardy uživatelů měsíčně. Dle vyjádření to zjednodušeně znamená, že každý sedmý člověk na naší planetě alespoň jednou měsíčně použije WhatsApp.

 2016-02-02 v 13.36.32.png
Data o počtu uživatelů jsou v některých případech i dva roky stará, novější hodnoty zveřejňuje jen pár společností

Na konci minulého roku to bylo ještě kolem 900 milionů uživatelů a v lednu tohoto roku 990 milionů, nyní ale WhatsApp mění byznys model a upouští od původního ročního poplatku symbolických 0,99 dolarů, který ale v takových počtech uživatelů samozřejmě znamenal hlavní a velmi významný příjem.

Obzvláště úžasná je to ale představa, když si uvědomíme, že tým WhatsApp tvoří pouze 57 inženýrů a efektivita je tak neuvěřitelná. V pěkném grafu to můžete vidět díky Benedictu Evansovi. Zatímco v rámci klasických SMS se po celém světě pošle každý den 20 miliard zpráv, přes aplikaci WhatsApp projde denně 42 miliard zpráv.

CaLNKk-UkAAoaWR.png

Tým WhatsAppu je nesmírně efektivní nejen co se týče lidských zdrojů, ale i hardwaru. Ve starší prezentaci z roku 2011 (PDF) inženýři WhatsApp prezentovali, jak díky optimalizaci až na úroveň ovladačů a operačního systému dokázali dostat výkon typického serveru z původních 200 tisíc zpráv za sekundu na tři miliony zpracovaných zpráv za sekundu. Takové optimalizace ale asi pokračovaly i posléze, takže i z pohledu nákladů na hardware a infrastrukturu musí jít o neuvěřitelně efektivní platformu.

Jak ale WhatsApp uvádí, stále zbývá více než šest miliard lidí, které je možné dostat na platformu a o tom je další vývoj. V oblasti chatovacích aplikací je pochopitelně velká konkurence, takže to tak snadné nebude, ale jak jsme již psali, nejspíše začnou rozhodovat i další faktory a tedy i pokročilé dovednosti, které taková chatovací aplikace napojená na umělou inteligenci a různá API bude umět pro uživatele vyřídit jednoduše a rychle.

Článek patří do rubrik: Byznys, Technologie, Sociální sítě, Facebook, Startupy


20 komentářů

Diskuze

  • bigsam72 , 2. 2. 2016 21:50:15
    Ach ty troubelini redaktorsky, kteri neustale maji potrebu ukajet se...
  • lojzak02 , 2. 2. 2016 20:02:28
    Tuší někdo v redakci, jaký význam má v angličtině slovo...
  • Jan Ondra , 2. 2. 2016 18:51:39
    1 miliarda používá WhatsApp a zbývá více než 6? Co malé děti, důchodci,...

Další podobné články


Asus Zenbo je chytrý domácí robot s duší od Googlu. Podívejte se, co dokáže

Asus Zenbo je chytrý domácí robot s duší od Googlu. Podívejte se, co dokáže

** Asus Zenbo je malý domácí robot, který vám bude dělat asistenta ** Něco jako Amazon Echo či Google Home, ale pohyblivé a s více senzory ** Softwarový základ je od Googlu, ale podrobnosti Asus zatím tají

Včera | Kůžel Filip, Láska Jan | 4

Cenzura? Orwell? Evropa bude mazat hate speech na webu, ale to není nic nového

Cenzura? Orwell? Evropa bude mazat hate speech na webu, ale to není nic nového

** Eurokomisařka Jourová se dohodla s Facebookem a dalšími ** Z jejich webů má zmizet nesnášenlivost – hate speech ** A to do 24 hodin po ohlášení

Včera | Čížek Jakub | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Testy nejnovějších produktů na českém trhu.

Informace ze světa internetu i bezpečnosti.

Plné verze programů zdarma pro všechny čtenáře.