AVG povede šéf Firefoxu. Akcie jsou na maximu

AVG Technologies povede dosavadní šéf Mozilla Corporation Gary Kovacs. Firma navíc vykazuje růst zisku o 95 procent, expanduje na mobilech a má akcie na historickém maximu.

Bezpečnostní společnost AVG Technologies pokračuje v rychlém růstu. Firma ve výsledcích za druhé finanční čtvrtletí tohoto roku potvrdila dobrou kondici ze čtvrtletí minulého a meziroční růst zisku se opět pohyboval okolo 100 procent. Do nejvyššího křesla AVG byl navíc jmenován dosavadní šéf Mozilla Corporation Gary Kovacs a akcie původem české firmy jsou na historickém maximu.

AVG se daří navyšovat zejména zisk. Zatímco tržby v druhém čtvrtletí meziročně narostly o 22 procent na 100,4 milionu dolarů, zisk poskočil rovnou o 95 procent na 21,7 milionu dolarů. Vypadá to na dlouhodobější trend, protože podobně dobrá čísla AVG vykázalo i v předchozím období a vyhlídky do budoucna jsou rovněž dobré.

„Zisk se nám daří navyšovat zejména díky zlepšování procesů a snižování provozních nákladů,“ uvedl v rozhovoru pro Connect.cz provozní ředitel AVG Technologies John Giamatteo. Dle jeho slov zároveň dochází k integraci koupených společností, což má na čísla rovněž pozitivní vliv. AVG v posledních 3 měsících dokončilo akvizice firem PrivacyChoice a LPI Level Platforms.

A teď zatlačíme na mobilech

AVG má aktuálně 155 milionů aktivních uživatelů. Nejrychleji roste skupina uživatelů mobilních bezpečnostních produktů, jichž už má firma 44 milionů. „Mobilní oblast je pro nás extrémně důležitá,“ tvrdí Giamatteo. „Nyní z chytrých telefonů a tabletů sice negenerujeme obrovské množství peněz, ale věříme, že budoucnost je zejména v integraci s dalšími našimi produkty,“ doplňuje.

AVG podle slov svého provozního šéfa doposud zejména budovalo kritickou masu mobilních uživatelů a nyní navazuje zejména velkou integrací a provázaností s ostatními produkty. „Klíč je v propojenosti. Pokud si někdo nainstaluje náš bezpečnostní balíček na svůj chytrý telefon, dost pravděpodobně bude chtít se značkou zůstat i jinde, třeba na počítači a tabletu. Nebude chtít tu celistvost tříštit,“ naznačuje Giamatteo.

V budování mobilních aktivit má AVG pomoci nový generální ředitel Gary Kovacs, který nahrazuje dosavadního šéfa J.R. Smithe. Kovacs doposud šéfoval společnosti Mozilla Corporation, jež stojí zejména za vývojem webového prohlížeče Firefox, a má nemalé zkušenosti s mobilními produkty. Kovacs je silný také ve vyjednávání s partnery, kteří tvoří drtivou většinu příjmů Mozilly. Podařilo se mu například uzavřít smlouvu s Googlem, který se tak ve Firefoxu stal výchozím prohlížečem.

Podobný model partnerství aplikuje i AVG, jemuž nemalé peníze přitékají od Facebooku, Googlu, Yahoo i Seznamu. „Yahoo například představuje 9 procent našich celkových příjmů,“ popisuje Giamatteo. „Naši partnerskou síť proto rozhodně budeme zvětšovat.“

AVG v současné době dokončuje spolupráci s americkým obchodním řetězcem Best Buy, kde bude své produkty nabízet ve více než tisícovce obchodů. Ve Velké Británii se jedná o propojení se Samsungem a jednání se vedou rovněž s Qualcommem – AVG by mělo integrovat bezpečnostní prvky do jeho čipů. V jednání je také HTC a další firmy.

Jednání s mobilními operátory

AVG se chce ve velkém dostat rovněž k mobilním operátorům, kteří postupně budou na chytrých telefonech a tabletech dodávat předinstalované bezpečnostní aplikace. AVG v současné době, stejně jako jeho konkurenti, jedná s řadou z nich. V pokročilé fázi jsou zejména hovory s Vodafonem a Telefónicou.

Silné zacílení na mobilní sektor je i jeden z důvodů, proč minulý týden dozorčí radu firmy posílil Frank Esser. Zkušený manažer má nemalé kontakty v oblasti nejvyšších sfér telekomunikačního byznysu, což by mohlo obchodním aktivitám AVG pomoci.

V plánech AVG je ale možné vyčíst také další zacílení. Společnost se například mnohem více chce přesouvat do cloudu. Jedním z velkých kroků je odkup LPI Level Platforms a postupné rozšíření AVG CloudCare o další služby, třeba správu mobilních zařízení. Technologický ředitel firmy Yuval Ben-Itzhak navíc v nedávném rozhovoru pro Connect.cz prozradil, že se AVG chystá také do oblasti „internetu věcí“.

Rostoucí bezpečnostní společnost v nedávné době opustil dosavadní šéf virové laboratoře v Brně Pavel Krčma, který zamířil na pozici technologického ředitele v rovněž brněnské firmě Lamantine Software. Ta stojí za produktem Sticky Password a chystá vydání nové verze.

Akcie si vlivem dobrých finančních výsledků a výhledů do budoucna vedou nejlépe v historii. Od letošního dubna stabilně rostou a aktuálně se obchodují za více než 20 dolarů. Upisovací hodnota přitom byla 13 dolarů. Tržní kapitalizace AVG Technologies je tak v současné době zhruba 1,1 miliardy dolaru.

Témata článku: Byznys, Bezpečnost, Firefox, Antivirus, AVG

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Dvorak Jiri 5. 8. 2013 22:28:42
    AVG je antivir? A to od kdy?
  • dvdkon 5. 8. 2013 21:24:02
    Doufám, že konečně začnout dělat něco lepšího než antiviry - pocity...
  • petr novak 5. 8. 2013 19:43:42
    na co antivir ?
Určitě si přečtěte

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

** Vyzkoušejte si speciality, na kterých pracuje Mozilla ** Vývojáři se podle vás rozhodnou, jestli to má smysl ** Nově přibyl skvělý experiment Snooze Tabs

Včera | Čížek Jakub | 16

Diskuse nad novým Computerem: bezpečnost, praktická rychlost NVMe disků a další témata

Diskuse nad novým Computerem: bezpečnost, praktická rychlost NVMe disků a další témata

** Nový Computer je od čtvrtka na stáncích ** Velkou část jsme věnovali bezpečnosti ** Prošli jsme a probrali některá zajímavá témata

25.  2.  2017 | Časopis Computer | 15

Nejbizarnější virus pro Android? Falešný Avast obalený falešným PornHubem, za který zaplatíte 100 dolarů

Nejbizarnější virus pro Android? Falešný Avast obalený falešným PornHubem, za který zaplatíte 100 dolarů

** Autorům ransomwaru pro Android se nedá upřít jedna věc ** Mají zvrácený smysl pro humor ** Vydávají se za Avast, FBI nebo třeba NSA

24.  2.  2017 | Čížek Jakub | 8