Staré počítače v podnicích? Problémy pro firmy i uživatele

 • Staré modely počítačů a notebooků znamenají frustraci pro uživatele i neefektivní náklady pro firmu
 • Zastaralé technologie znamenají komplikace pro infrastrukturu a používání zařízení
 • Co vadí uživatelům a co zajímá firmy při nákupu nových počítačů a notebooků?

Firmy zpravidla nemají plán pro pravidelnou výměnu počítačů a notebooků svých zaměstnanců za novější. Intel provedl výzkum v této oblasti a snažil se zjistit, jaké jsou největší problémy, které uživatele ve firmách trápí při využívání staré elektroniky a co vidí jako největší přidanou hodnotu nového zařízení. 

Co vadí uživatelům?

Jedna z nejdůležitějších otázek, na kterou odpověděli telefonicky uživatelé z 252 českých firem - co jim vadí nejvíce. Jak je možné vidět na přehledném grafu, zaměstnancům nejvíce vadí pomalý počítač, nízká výdrž na baterii a že se práce „občas neuloží“.

 2016-03-08 v 11.43.30.jpg

Uživatele na druhou stranu vůbec nezajímá spotřeba počítačů, čemuž se nelze divit, a nevadí jim ani zastaralý operační systém. Vzhledem k tomu, že starší operační systém je problém hlavně z pohledu bezpečnostních rizik, trápí to asi především administrátory.

Mezi další věci, které uživatelům vadí, je například hmotnost notebooku, také pomalý start počítače nebo hluk, který je obvykle tvořen ventilátory. V rámci tohoto průzkumu je jasné, že podobné věci jistě vadí většině uživatelů nejen z firemního, ale i domácího prostředí.

Co rozhoduje o nákupu?

Pokud jde o věci, které by naopak mohly vést k nákupu nových počítačů a notebooků, v rámci průzkumu vyšly rovněž podobné výsledky. Mezi nejdůležitější parametry patří rychlost počítače, výdrž na baterii (notebook), objevuje se zde na vysokém místě i dobré zabezpečení, které je pro firemní použití velmi důležité a také start systému a aplikací, což by se dalo přiřadit k celkové rychlosti.

 2016-03-08 v 11.44.53.jpg

O trochu menší důvod k nákupu má případná nižší hmotnost notebooku, nové technologie, nižší hluk nebo novější operační systém. Až tolik nezáleží na designu nebo na displeji s vysokým rozlišením 4K Ultra HD.

Výměna zařízení efektivnější než oprava

Intel se také vyjádřil k nepravidelné obměně počítačů a notebooků, což vede právě ke všem zmíněným problémům. Místo nákupu nových počítačů dochází ve firmách třeba k opravám, ale u některých obzvláště starých zařízení mohou být náklady na opravu vysoké skoro jako nákup nového zařízení. A proto je dle Intelu nutné sledovat staří a případné problémy zařízení ve firmě a včas je vyměnit za novější, které řeší více problémů najednou a kromě moderních technologií obvykle přináší i nejnovější a bezpečnější operační systém.

 2016-03-08 v 11.53.26.jpg

Podle statistik chybí cyklus výměny u 76 % firem pokud jde o desktopy a u 67 % v případě notebooků. Dle průzkumu jsou ve firmách počítače a notebooky se stářím více než 4 roky u 41 % (desktopy), respektive 23 % (notebooky) dotázaných firem.

Technologie pro efektivnější spolupráci ve firmě

Intel má pro firemní použití připravené procesory Intel Core vPro (14 nm, Skylake), které nabízí nejen vyšší výkon, ale především nižší spotřebu a také podporu nových i bezpečnostních technologií.

 2016-03-08 v 13.15.39.png

Prezentoval ale také dvě technologie určené pro bezdrátový přenos obrazu – Intel Pro WiDi a Intel Unite. Technologie WiDi je známá už dlouho, v případě profesionální verze nabízí hlavně lepší zabezpečení a správu při používání ve firmách – například aby se vaše obrazovka nezobrazila ve špatné místnosti na jiném projektoru a podobně. Vyžaduje ale podporu v hardwaru WI-Fi adaptéru.

 2016-03-08 v 12.49.09.jpg 2016-03-08 v 12.49.16.jpg
Základní přehled Intel Pro Wi-Di

Intel Unite je novinka, která je hlavně softwarovou věcí a funguje zjednodušeně jako Teamviewer pro interní použití ve více lidech. Intel ale omezuje použití na vybrané miniaturní počítače, které vyrábí různí výrobci (Asus, Dell, HP, Lenovo, Acer, Fujitsu, Autocont) a které se připojují k televizi nebo projektoru v dané místnosti.

 2016-03-08 v 12.54.56.jpg

Potom stačí, aby si na počítač či notebook zaměstnanci nainstalovali klienta Intel Unite, který dokáže sdílet obrazovku a komunikovat přes interní síť k serveru, jež běží ve zmíněném počítači napojeném na zobrazovací zařízení.

 2016-03-08 v 12.55.03.jpg
Ukázka aplikace Intel Unite

V rámci spolupráce lze takto posílat několik obrazovek a server je pak všechny správně zobrazí vedle sebe. Jednou z hlavních předností je jednoduchost a kompatibilita s Windows i OS X, což je výhoda oproti řadě hardwarových technologií.

 2016-03-08 v 12.55.13.jpg 2016-03-08 v 12.55.21.jpg

Z průzkumu také vyplynulo, že pro firmy je technologie bezdrátového přenosu obrazu a bezdrátového připojení ostatních periférií poměrně atraktivní a lze čekat, že se v tomto směru dočkáme velkého posunu.

 2016-03-08 v 12.58.02.jpg 2016-03-08 v 12.58.11.jpg
Intel Authenticate pro vyšší firemní bezpečnost

Ale jak jsme nedávno upozornili ve starším článku, je třeba myslet na to, aby i jednotlivá bezdrátová hardwarová zařízení měla zajištěné zabezpečení a rozhodně se nevyplatí v tomto směru firemní infrastruktury šetřit. 

Témata článku: Notebooky, Byznys, Technologie, Počítače, Intel

14 komentářů

Nejnovější komentáře

 • 5h1nj1 9. 3. 2016 12:50:30
  Kolik do techhle reklamnich kampani asi tak dava Intel penez?
 • Martin Černohorský 8. 3. 2016 17:58:54
  Společnost, která potřebuje prodávat menší, úspornější a lepší/novější...
 • Peter Fodrek 8. 3. 2016 16:20:57
  > Dle průzkumu jsou ve firmách počítače a notebooky se stářím více než 4...

Další podobné články


Asus Zenbook UX330UA: je to tenké, kovové a není to MacBook Air (recenze)

Asus Zenbook UX330UA: je to tenké, kovové a není to MacBook Air (recenze)

** Dlouhá výdrž v tenkém provedení ** Jemný kvalitní matný displej ** Rozumná volba pro práci v terénu

Včera | Holčík Tomáš | 1

Aby byl signál a internet všude: jak fungují a kde jsou schované antény operátorů

Aby byl signál a internet všude: jak fungují a kde jsou schované antény operátorů

** Základnové stanice BTS mobilních operátorů zdaleka nejsou jen typické kovové stožáry ** Podívejte se na některé nevšední instalace ** Dozvíte se, z čeho se moderní BTS skládá a jak funguje

28.  9.  2016 | Polesný David | 27