Startup Wave Computing chce vlastními čipy DPU pro umělou inteligenci porazit Intel i Nvidii

  • Připravovaná řada počítačů se specializovanými čipy má přinést revoluci pro umělou inteligenci
  • Startup Wave Computing si vyvíjí vlastní čipy i celé počítače
  • Výpočetní výkon je efektivnější než u grafických čipů i FPGA a nechybí podpora Google TensorFlow

Stále více systémů začíná integrovat funkce strojového učení a v poslední době i pokročilejší hluboké neuronové sítě. Umělá inteligence dokáže vyřešit spoustu problémů jednoduše a mnohem efektivněji, obzvláště pokud jde o zpracování velkého množství dat a vzorů.

Klasické univerzální procesory nejsou v tomto směru příliš efektivní a i když jsou na tom grafické čipy výrazně lépe a vznikají pro ně i specializované knihovny, nastává nová éra specializovaných čipů právě pro umělou inteligenci, které jsou z pohledu výkonu a spotřeby ještě mnohem efektivnější.

Wave Computing jde na to jako Google

Startup Wave Computing vyvíjí vlastní hardwarový čip DPU (DataFlow Processing Unit) a zároveň i kompletní počítač, který bude moci být součástí datacenter.

 2016-08-05 v 15.52.27.png

Masivně paralelní a zároveň programovatelná dataflow architektura, je dle tvrzení nejefektivnější na světě a to i ve srovnání se specializovanými FPGA čipy. tensors_flowing.gifPodobnost tak lze nalézt spíše se stále poměrně tajemným TPU od Googlu, který je určen pro akceleraci knihovny TensorFlow (taktéž od Googlu), která je k dispozici jako opensource.

Wave Computing se ale nesnaží o prosazení nějaké další vlastní knihovny, v tom by asi proti Googlu neměl sebemenší šanci, ale naopak podporuje jak zmíněný framework TensorFlow, tak i CNTK (Computational Network Toolkit) od Microsoftu.

Z pohledu hardwaru jde tak o konkurenci TPU od Googlu, ale znáte pořekadlo – „Nepřítel mého nepřítele je můj přítel“? Tak přesně v tomto případě to sedí právě pro DPU a TPU. A kdo je nepřítel? Nvidia, AMD, Intel a další.

Podporuje klasické i rychlé 3D paměti

Tvůrci by již brzy měli představit bližší detaily o architektuře, ale nyní je k dispozici jen pár dalších informací. Jednotlivé čipy jsou kompatibilní jak s běžnými paměťmi DDR, tak i druhou generací rychlých 3D pamětí HMC (Hybrid Memory Cube), které vyvíjí společnost Micron.

wave_computing_dpu.png
Spojit půjde desítky tisíc uzlů a vytvořit tak vysoký výkon v datacentru i pro nejnáročnější použití. Efektivity spotřeby a výkonu bude přitom dle tvrzení nejlepší na světě (Zdroj: Wave Computing)

Vysoká propustnost dat mezi jednotlivými čipy (HMC 2.0 nabízí až 480 GB/s) je právě klíčovou vlastností pro efektivní zpracování velkého množství dat, který je nutné pro analýzu a učení hlubokých neuronových sítí.

hmc.jpg
Hybridní složené p
aměti HMC 2.0 poskytují propustnost až 480 GB/s (Zdroj: Micron)

Jak je vidět na obrázku základní architektury spojení několika DPU, jednotlivé čipy mají k dispozici samostatné paměti DDR a v rámci společné sběrnice pak využívají paměti HMC. Už v roce 2013 se tvůrci pochlubili funkčním prototypem, který v rámci 28nm výroby pracoval na frekvenci přes 10 GHz.

Wave Computing oznámilo, že bude možné spojit až desítky tisíc výpočetních uzlů s DPU, takže půjde vytvořit skutečně obří datacentra s obrovskými možnostmi a výkonem v oblasti umělé inteligence. Podobným směrem jde ale i Google s TPU, který například spojením nespecifikovaného množství dokázal vytvořit systém AlphaGo, který porazil i toho nejlepšího lidského hráče Go na světě.

Padesátka patentů a možná akvizice

Hotové počítače postavené na čipech DPU by měly být dostupné během roku 2017, vybraní vývojáři ale dostanou přístup k hardwarové platformě už koncem tohoto roku.

Wave Computing má ve vedení zkušené experty. Šéfem je Derek Meyer, který dříve působil ve společnostech jako Sun Microsystems, Phillips, MIPS Technologies, ARC a dalších, technický ředitel Chric Nicol pak dříve založil a působil v australské pobočce Bell Labs Research.

Startup už se pyšní padesátkou patentů a prvními investory za zády. I když je hardwarový startup poměrně nákladnou záležitostí, Wave Computing má velmi slušnou naději do budoucna.

Podle odhadů trhu se totiž umělá inteligence dostane do budoucna takřka do všech segmentů služeb a produktů jak v soukromé, tak i komerční sféře. Wave Computing se tak může stát novým Intelem nebo také být v budoucnu odkoupen právě některým z velkých hráčů jako je Intel, Nvidia, AMD nebo případně i Googlem, Microsoftem či dokonce Applem.

V oblasti umělé inteligence se totiž ukazuje, že velké technologické společnosti začínají držet všechny kritické částí celé skládačky a dávno už se nejedná výhradně například o softwarové společnosti. Pro lepší konkurenceschopnost se snaží vytvářet vlastní optimalizované servery, celá datacentra a teď už i vlastní čipy.

Apple na tuto strategii v rámci mobilních zařízení přešel už poměrně dávno (Apple A4) a vzhledem k tomu, že se snaží udržet většinu umělé inteligence v samotném zařízení a nikoli v cloudu jako třeba Google, lze čekat i nějaké specializované akcelerační obvody ať už v rámci nových generací čipů Apple AX nebo jako samostatné čipy na hlavní desce budoucích iPhonů nebo iPadů.

8 komentářů

Nejnovější komentáře

  • koubavit 5. 8. 2016 20:26:33
    Já nevím co pořád řeší, inteligentní je to co umí svobodně počítat, dejte...
  • dolph1888 5. 8. 2016 16:52:19
    AI je především SW, takový který si uvědomí sám sebe a bude schopen se...

Další podobné články


Deset tipů, jak ovládnout Google: Vyhledávejte jako mistři

Deset tipů, jak ovládnout Google: Vyhledávejte jako mistři

** Vyhledávače jsou natolik dobré, že si poradí i s frází v běžné češtině ** Pokud to ale nebude stačit, můžete vyzkoušet pokročilé funkce ** Vybrali jsme ty nejzajímavější

Včera | Čížek Jakub | 8

Nový typ zařízení dokáže pomocí bezdrátových signálů zjistit srdeční tep i vaše emoce

Nový typ zařízení dokáže pomocí bezdrátových signálů zjistit srdeční tep i vaše emoce

** Vědci vytvořili zařízení, které dokáže s vysokou přesností měřit vlastnosti těla ** Zatím lze pomocí bezdrátových signálů měřit srdeční tep a emoce ** Lze v budoucnu očekávat nasazení třeba v televizích nebo routerech?

24.  9.  2016 | Javůrek Karel | 8

Komentář: Apple pořád inovuje, ale jen když musí

Komentář: Apple pořád inovuje, ale jen když musí

** Největší inovace vždy vychází z radikálních kroků ** Apple není v situaci, kdy by jej ke změnám něco tlačilo ** Chybí-li na trhu konkurence, nemůžou existovat ani invoace

22.  9.  2016 | Janů Stanislav | 139