Windows Store: Zpočátku 20 českých Windows 8 aplikací

Do Windows Store na začátku prodejů Windows 8 dorazí kolem 20 českých aplikací pro dotykové rozhraní Metro. Microsoft navíc vývojářům zajišťuje kapacity pro tvorbu.

V internetovém obchodu Windows Store určeném pro distribuci aplikací pro nové dotykové rozhraní Metro ve Windows 8 má být ze začátku k dispozici kolem 20 aplikací od českých vývojářů. Tuzemská pobočka Microsoftu z počátku počítala až s „několika desítkami“ programů, stanovené cíle se ale nedaří úplně plnit. Pro Connect.cz to uvedlo několik na sobě nezávislých zdrojů.

Právě zajímavé aplikace a obsah mají být, kromě akceschopných zařízení, alfou a omegou Windows 8, které položí základ případnému úspěchu. Světová centrála Microsoftu proto svým jednotlivým pobočkám, ve kterých bude spuštěný Windows Store a platba v lokální měně, kam spadá i Česká republika, stanovuje cíle, do nichž se jednotlivé země musí vejít.

„Aktuálně se v Česku dokončuje zhruba 20 aplikací. Občas je co dělat, aby se jejich vydání do říjnového startu Windows 8 stihlo,“ popisuje jeden ze zdrojů. Microsoft i společnosti vyvíjející aplikace pro Metro nicméně i přes prozatím nenaplněné počty od nového systému očekávají značný úspěch. „Windows 8 mají ohromnou šanci uspět na trhu a získat významnou tržní penetraci,“ popisuje další zdroj. „Stojí za ním Microsoft s jeho ohromnou distribuční silou, takže ten systém prostě protlačí.“ O tom, že Windows 8 budou platforma, která se jednoduše neignoruje, ostatně hovořili někteří čeští vývojáři v našem dřívějším článku.

Všechno dohromady

„Centrálou máme stanovené cíle na určitý počet aplikací,“ popisuje šéf divize Windows v českém Microsoftu Lukáš Křovák. „S ohledem na obchodní potenciál Windows 8 a nových aplikací má zdejší pobočka daleko ambicióznější cíle,“ doplňuje. „Českých aplikací bude ze začátku k dispozici omezený počet. V tuto chvíli probíhá jejich testování, které bude ukončeno 26. října. Pak se přejde do standardního režimu.“

To, že z Česka po 26. říjnu poputují do Windows Store prozatím dvě desítky aplikací, ovšem neznamená, že by obdoba App Store od Microsoftu pro české uživatele zela prázdnotou. Už v současné RTM verzi, která je dostupná předplatitelům služeb Microsoft TechNet a MSDN, je k dispozici mnoho desítek aplikací a s kompletním spuštěním se počítá až s tisícovkou. „Windows Store je nastaven tak, že vývojáři mohou určit jejich aplikace i pro další trhy. To se bude u programů v anglickém jazyce dít velice často a většina z nich tak poputuje také do českého obchodu,“ upozorňuje Křovák.

„Nedává smysl dívat se na to, jestli je aplikace původem česká nebo ne, koncové uživatele to tak úplně nezajímá,“ myslí si Křovák. „V tuto chvíli je například dostupných několik aplikací, jež jsou sice napsané v zahraničí, ale mají českou lokalizaci. Včetně těch od Microsoftu.“

To, že aplikace a obsah jsou pro každou platformu klíčové, ukazuje i v případě Microsoftu podpora vývojářů, kterou Softies uplatňují vždy při uvádění nových platforem na trh. Vývojářům je k dispozici speciální oddělení Developer and Platform Evengelism (DPE), jehož úkolem je nejenom poskytovat nástroje pro vývoj, ale také kompletní podporu s tím spojenou a případné konzultace. „Obecně jsme se setkali s nízkou znalostí a zkušeností s platformou Windows 8, například s tím, jak má vypadat návrh aplikace, jak má správně vypadat a jaké jsou zásady,“ popisuje český šéf Windows. „Na to reagujeme a pomáháme firmám s vývojem.“

Dodáme vývojáře

Tato pomoc často nezůstává pouze v rovině poskytnutí technické podpory a konzultací. Microsoft vývojářům sice přímo neplatí náklady na vývoj aplikací, pomáhá ale jinými prostředky. „Několika firmám jsme pomohli s vývojem,“ potvrzuje Křovák. Funguje to tak, že Microsoft „sponzoruje“ vývoj aplikace tím, že firmám poskytne vývojové kapacity svých partnerů a ti pak bezplatně zajistí část vývoje nebo grafického návrhu. Podle některých z našich zdrojů přitom Microsoft takto oslovuje vývojáře i sám a slibuje podporu s převodem aplikace z jiné platformy na Windows 8 za nízké náklady.

„Ze začátku to takto funguje vždy, týká se to všech platforem,“ tvrdí Křovák. Tato forma sponzoringu a podpory by tak za začátku Microsoftu měla zajistit dostatečné zaplnění Windows Store aplikacemi, ze kterých si mohou uživatelé vybírat. „Vlastníkem takto vyvinuté aplikace je pak její vydavatel, který by se měl starat o její následný rozvoj a propagaci.“

Některé zdroje říkají, že si český Microsoftu bude „vylepšovat čísla“ aplikací tím, že přes tuzemský Windows Store bude nabízet aplikace vývojářů ze zemí, které v první vlně obchod mít nebudou. Lukáš Křovák to popírá: „Neočekáváme, že se Česko stane zemí, přes kterou budou prodávané aplikace pro země, které nejsou v současné době na seznamu.“ Od 26. října, kdy se Windows 8 chystají na trh, by Windows Store měl být dostupný ve více než 2 stovkách zemí a aplikace až ve stovce jazyků.

Microsoft navíc upozorňuje na to, že Windows 8 není pouze systémem pro dotyková zařízení. „Hodně se setkáváme s tím, že si uživatelé náš nový systém spojili s dotykovými přístroji,“ popisuje Křovák. „To, že těchto zařízení bude za 5 let možná už většina je ale jedna věc, ale mezitím budeme nadále vesele používat klávesnici a myš a většinu aplikací bude lepší ovládat tímto způsobem.“

Diskuze (37) Další článek: První stylus s Bluetooth 4.0 pro iPad, který je citlivý na tlak

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,