Americké agentuře NASA se líbí česká meteorologická mapa VentuSky

Před pár lety se na scéně objevilo několik nových interaktivních webových aplikací, které se pokusily zpřístupnit meteorologii širokým masám atraktivní a názornou formou vizualizace. Dvě z nich přitom pocházejí z Česka: animované Windy a Ventusky, které meteorologická data zobrazují na webových glóbech a heatmapách.

Díky své podobě si je občas návštěvníci pletou a v diskuzích se vedou spory, kdo koho okopíroval, faktem však zůstává, že tato atraktivní technika vizualizace tu byl již dříve (třeba earth.nullschool.net) a obě české služby ji pouze dotáhly (téměř) k dokonalosti.

Obě aplikace mají zároveň mezinárodní přesah, přičemž Ventusky nadchlo třeba americkou agenturu NASA: „Počítají modely s předpovědí například srážek nebo větru pro rozvojový svět, kde tím pomáhají zemědělcům. Z jejich strany je zájem využít platformu Ventusky pro vizualizaci a zobrazení těchto údajů,“ napsal nám David Prantl z týmu Ventusky.

Klepněte pro větší obrázek
David Prantl (InMeteo, Ventusky)

David je zároveň jednatelem plzeňské společnosti InMeteo (In-počasí.cz), v jejíž stáji se Ventusky rodí, a která letos na jaře oznámila partnerství s pražskou Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy. Zatímco Matfyz dodá mozky z Katedry fyziky atmosféry, InMeteo jejich práci dokáže dostat k širokému publiku – třeba zrovna na rozvíjejícím se Ventusky.

Ventusky loni uspělo v klání Vodafone Nápad roku, kde zvítězilo v kategorii Nokia Startup roku.

Diskuze (2) Další článek: Adobe naučil umělou inteligenci rozpoznávat fotky upravené Photoshopem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,