Apple čekají změny. iPhony už tolik netáhnou, ale ekosystém služeb masivně roste

  • Apple zveřejnil finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2018
  • Příjem i zisk překonal očekávání, ale prodeje iPhonů stagnují
  • Apple ale roste ve službách a zvyšuje průměrnou prodejní cenu iPhonu

Apple představil finanční výsledky za poslední tři měsíce a rozhodně se jedná o zajímavá čísla. I když o peníze není nouze, je vidět, že Apple pomalu naráží na stropy a buduje si příjmový pilíř na jiných frontách, které budou důležité do budoucna.

Tento měsíc zveřejnila finanční výsledky řada technologických firem, které sice často zahrnovaly zvyšování příjmů a zisků, pod rouškou čísel ale bylo znatelné například zpomalování růstu a podobně. To se týká i Applu, u kterého se vždy hledělo především na počet prodaných iPhonů, protože právě iPhony tvořily tu nejdůležitější část příjmů společnosti. Jak ale ukazují nová čísla, Apple už pracuje na tom, aby tato závislost skončila a rozložení tak bylo lepší.

Peněz jako želez

I v tomto čtvrtletí Apple opět překonal historické rekordy a dokonce i očekávání investorů a za poslední tři měsíce skončil s celkovým příjmem 62,9 miliardy dolarů, což je meziroční růst o skvělých 20 %.

Klepněte pro větší obrázek

Zisk je na tom ještě lépe – 14,1 miliardy dolarů, zatímco minulý rok to bylo ve stejném období „jen“ 10,7 miliardy dolarů. Marže mírně vzrostla (+0,7 %) na 38,2 %. Apple má aktuálně v hotovosti122,6 miliardy dolarů.

Důležitý je ale detail jednotlivých částí příjmu, protože tam se začínají objevovat zajímavé změny.

iPhony už netáhnou?

Doposud nejkritičtější část příjmu Applu – iPhony, zdá se, narážejí na strop. Alespoň z pohledu toho, kolik jich lze reálně za čtvrtletí prodat. Zatímco minulý rok se jich ve stejném období prodalo 46,7 milionu kusů, tento rok to bylo za tři měsíce jen o 0,4 % více – 46,9 milionu kusů.

Z pohledu počtu se tak jedná o jasnou stagnaci, ale už s uvedením iPhonu X Apple tento směr nejspíše tušil, a tak zvyšuje průměrnou prodejní cenu za jeden iPhone, která je nyní už 793 dolarů, zatímco minulý rok byla 618 dolarů (+28 %). Díky tomu jsou příjmy z prodejů iPhonů i přes takřka stejné počty kusů vyšší.

Klepněte pro větší obrázek

Musíme však myslet na to, že Apple uvedl nové modely iPhone XS, XS Max a XR, které ještě nebyly v prodeji celé čtvrtletí. Souvisí s tím tak čekání zákazníků a velké prodeje, které se s velkou pravděpodobností přenesou a projeví v následujícím čtvrtletí.

Pokles prodejů iPadů a stagnující Macy

I v oblasti iPadů se projevila absence uvedení nových modelů iPad Pro, které se původně očekávaly už začátky roku, ale Apple je představil teprve tento týden. Prodeje iPadů za poslední tři měsíce tak byly horší než v minulém roce, konkrétně se prodalo 9,7 milionů kusů (-6 %), zatímco minulý rok to bylo 10,3 milionu kusů. Z pohledu příjmu to znamenalo meziroční pokles o 15 %.

Klepněte pro větší obrázek

Macy jsou opět stagnující, což se opakuje více méně každé čtvrtletí. Tentokrát se jich za čtvrtletí prodalo 5,3 milionu kusů, zatímco v minulém roce to bylo za stejné období 5,4 milionu kusů. V rámci počtu kusů se sice jedná o pokles o 2 %, příjmy se ale s vyšší průměrnou cenou zvýšily o 3 %.

Bude zajímavé sledovat prodeje v dalším čtvrtletí, protože Apple tento týden konečně po letech uvedl nový MacBook Air, na který mnoho lidí čekalo. Prodeje v příštích čtvrtletích by měl rovněž podpořit i nový Mac mini a mírně aktualizované MacBooky Pro s grafickými kartami AMD Vega.

Obrovský zájem o služby

Apple se ale pochlubil tím nejdůležitějším – masivním růstem v oblasti služeb, který už trvá několik posledních čtvrtletí. Příjmy ze služeb (iCloud, Apple Music, iTunes Store, App Store, AppleCare, Apple Pay a další) se tentokrát dostaly až na takřka 10 miliard dolarů, což je meziroční růst o 27 %.

Abyste měli srovnání – služby Amazonu (AWS) skončily ve stejném období obratem 6,8 miliardy dolarů. Dle Tima Cooka se v případě App Storu, iCloudu, AppleCare a Apple Pay jedná o historické rekordy.

Klepněte pro větší obrázek

Je ale důležité zmínit, co to znamená v koncovém efektu. Apple totiž opět o něco snižuje závislost příjmu z iPhonů a buduje si tak nový velmi silný pilíř, který může nadále dobře škálovat a vše se pěkně uzavírá v rámci jedné platformy. V rozhovorech Tim Cook uvedl, že například oblast zdraví nabízí řadu možností nových služeb, které by s tím mohly být spojené.

Lze si to představit jednoduše – podobně jako s nákupem Macu nebo iOS zařízení dostanete kancelářský balík od Apple další služby zdarma, s hodinkami Apple Watch se to bude týkat i zdraví a jeho kontroly a pokročilého vyhodnocování pomocí umělé inteligence a profesionálních doktorů.

Konec zveřejňování počtu prodaných kusů

Asi nejdůležitější informací z letošních finanční výsledků je to, že Apple oznámil konec uvádění počtu prodaných kusů iPhonů, iPad i Maců.

Apple si tyto tajnosti už od počátku užívá u menších zařízení jako jsou Apple Watch, Apple TV, sluchátka Airpods, sluchátka Beats a další, která jsou dohromady zahrnuté ve sledované kolonce „Ostatní“, jejichž prodeje se dostaly na 4,2 miliardy dolarů (+31 % oproti minulému roku).

Klepněte pro větší obrázek
Užijte si tento graf. Vidíte ho asi naposledy

Jako důvod Apple uvádí, že čtvrtletní prodeje kusů neprezentují reálnou sílu byznysu celého Applu, takže už se budou muset investoři ale i všichni ostatní spokojit pouze s finančními informacemi.

Částečně to dává smysl, protože jakmile nedochází k uvedení nových modelů ve stejné době jako v minulém roce, čísla začínají bláznit (občas výrazný propad, občas výrazný růst) a investoři prahnou po stabilním růstu každé čtvrtletí. K tomu přidejte absenci dalších informací pro konkurenci a když se navíc Applu daří implementovat strategii zvyšování průměrné ceny, má to pozitivní efekt a pokles počtu kusů je vedlejší.

Nejen kvůli této změně poslali investoři akcie Applu na chvíli na takovou úroveň, že už nebyla bilionovou (v dolarech) společností na světě. Nyní už je ale opět nad touto magickou hranicí.

Diskuze (25) Další článek: Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,