3TS a Cisco spouští v Česku třímiliardový fond. Zajímá je internet věcí

3TS a Cisco spouští v Česku třímiliardový fond. Zajímá je internet věcí

Skupina 3TS Capital Partners společně s IT obrem Cisco Systems a několika dalšími firmami spouští v zemích střední a východní Evropy nové kolo investičního fondu s celkem 103 miliony eur (více než 2,8 miliardy korun). Fond chce ročně investovat až do 5 zajímavých technologických, internetových, IT, komunikačních či mediálních projektů s tím, že investice do českých firem budou řízeny z pobočky 3TS v Praze.

3TS jsou v Česku poměrně hodně aktivní skupinou. Společnost v minulosti podpořila například firmu Systinet Romana Staňka, která dnes spadá pod Hewlett-Packard, a podílela se na financování Mall.cz, což je jeden z největších tuzemských internetových exitů. Na Slovensku 3TS investovalo 2 miliony eur do Piano Media, jež vytváří systém pro zpoplatňování obsahu na webu. Piano aktuálně nasazuje prestižní Newsweek.

3TS zároveň umí do regionu střední a východní Evropy přitáhnout další silné investiční skupiny. Do firem, do kterých skupina vložila peníze, se už připojil také Intel Capital a trio ze Silicon Valley – Accel Partners, Summit Partners a TA Associates. „Pro technologické podnikatele ve střední a východní Evropě je velice dobrá doba a je dnes jedno, v jaké lokalitě sídlíte,“ vzkazuje vedení 3TS.

Zaměřeno na internet věcí

3TS obvykle investuje do jedné firmy od 300 tisíc do 10 milionů eur a s novým kolem fondu už do regionu přivedla investiční kapitál přesahující 300 milionů eur. „Postupně plánujeme přibrat také některé další menší investory, takže současné peníze ještě navýšíme,“ plánuje skupina.

3TS už investovalo do 40 firem a polovina z nich se dočkala akvizice nebo jiného úspěšného exitu. Zainvestovaná společnost LogMeIn pro správu počítačů na dálku se například dostala na newyorskou burzu NASDAQ. Rakouský SolveDirect zase začátkem loňského roku koupilo Cisco.

Právě Cisco je velkým podílníkem aktuálního investičního kola a hodně si slibuje zejména od nastupujícího fenoménu internetu věcí (IoT). Společnost podle svých slov vidí všeobecně veliký potenciál (oblast má podle její studie do 10 let navýšit zisky firem o více než 14 bilionů dolarů) a zdejší region má být zajímavé podhoubí pro investice v tomto směru. Firma nicméně případné vyhlídnuté projekty nekomentuje.

Cisco už v minulosti v Praze koupilo společnost Cognitive Security, na jejímž základě buduje výzkumné a vývojové centrum pro síťovou bezpečnost. Na to konto investuje půl milionu eur do spolupráce s ČVUT. Firma se aktivně zajímá také o mladý holešovický projekt Socifi.

Diskuze (1) Další článek: MojeID oslavilo 300 000. registrovaného uživatele

Témata článku: IoT, Byznys, Startupy, Cisco Systems, Nové kolo, Trio, Euro, Mall, Partners, Věc, TRI, Internet věcí, Východní Evropa, Fond, Logmein, Exit, Investiční kapitál, Dobrá doba, Tuzemský internet, Media Projekt


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 42

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 25

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114