A největší cloud má... Amazon. Rychle rostou mobilní operátoři

A největší cloud má... Amazon. Rychle rostou mobilní operátoři

Největším cloudovým hráčem v oblasti infrastruktury jako služby (IaaS) je Amazon. Americká společnost, která pronajímání serverového hardwaru v cloudu za měsíční poplatky zpopularizovala, drží podíl na trhu 36 procent s velikým náskokem před svými konkurenty. Druhá IBM a třetí British Telecom, který pro mnohé může být překvapením, se blíží k pouhým 5 procentům. Vyplývá to z čísel společnosti Synergy Research Group.

Společnost měří podíl na trhu na základě příjmů, což může být nejlepší vypovídající hodnota. Všechny cloudové služby jsou si totiž cenově hodně podobné a za jednotlivé balíčky nabízí srovnatelné ceny. Cloudová oblast IaaS meziročně narostla o 55 procent a společně s PaaS, které rostlo o 57 procent, tvoří nejrychleji rostoucí oblasti cloudu. A to i přesto, že IaaS a PaaS mají dohromady pouze 15 procent cloudového trhu o velikosti 12,5 miliardy dolarů.

Silní mobilní operátoři

Amazon výrazně boduje také v sekci platformy jako služby (PaaS), kdy si zákazníci z cloudu nepronajímají hardware pro budování vlastních služeb, ale rovnou hotové cloudové aplikace (Google Apps a podobně). Zde sice dosáhl prvenství Salesforce.com (19 procent trhu) nabízející byznysové aplikace pro firmy, Amazon však zůstává o pouhých pár procent na druhém místě. Třetí pozice patří silnému Microsoftu, který do cloudu přenesl například Office (verze Office 365) a postupně začíná s dalšími projekty.

Klepněte pro větší obrázek
Podíly v jednotlivých cloudových oblastech. Podle příjmů ve čtvrtém čtvrtletí 2012. Zdroj: Synergy Research Group/TeleGeography

Slušnou třetí pozici si Amazon drží rovněž v oblasti CDN/ADN technologií, které do světa distribuují soubory internetových služeb. Zde podle očekávání vládne společnost Akamai, jejíž podíl se blíží 30 procentům, následovaná o zhruba polovinu horším Level 3 a třetinovým Amazonem. Kdo ví, třeba se v tomto žebříčku někdy objeví i české CDN77.

Největší oblastí cloudu je hostování serverů, ať už kolokace (umístění vlastních serverů do pronajatých racků a sdílení internetové linky s ostatními), nebo tradiční hosting. Tato oblast představuje 74 procent celosvětového cloudového trhu a je na něm díky různým lokálním hráčům také největší konkurence. V hostingu světu vévodí Rackspace následovaný americkým operátorem Verizon a NTT. U kolokace je pořadí Equinix, Savvis a SunGard. V Česku lze za jedničku považovat společnost SuperHosting.cz.

Na statistikách je možné vidět to, jak se do cloudového byznysu postupně derou tradiční mobilní operátoři, kteří mají vybudovanou infrastrukturu a datová centra a využívají toho. Operátoři už jsou nyní silní v hostování serverů a dalšího hardwaru, kde jich mezi 10 největšími firmami figuruje 8, zároveň se ale postupně dotahují v PaaS a IaaS. „Nemáme pochyby o tom, že na tyto oblasti v dalších letech agresivně zacílí,“ konstatuje analytik John Dinsdale ze Synergy Research Group.

Roční výdaje za IT jsou každoročně okolo 3,5 bilionu dolarů. Přes 12 miliard dolarů utracených firmami za cloud tak představuje pouze malou část. To je ovšem pouze částka, kterou platí zákazníci za služby a do obří celkové hodnoty se masivně promítají investice, jež firmy jako Amazon a další uskutečňují právě kvůli stavění cloudů.

Váš názor Další článek: Šéf Samsungu: Windows 8 jsou ještě horší než Visty

Témata článku: Byznys, Cloud, Amazon, Největší firma, Třetí pozice, Druhá sekce, AMA, Vypovídající hodnota, Pouhý pár, Růst, Třetí firma, Mobilní opera, Rostoucí oblast, Mobilní operátor, Clo, Synergy, Největší podíl, Největší konkurence, Opera


Určitě si přečtěte

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 36

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 73

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 326

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

** Edsger Dijkstra je osobností historie programování ** Vynalezl algoritmus pro nalezení nejkratší cesty v grafu a dostal Turingovu cenu ** Zasloužil se o blízké propojení programování a matematiky

Jiří Nahodil | 13

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1