Adobe koupilo kreativní sociální síť Behance a posiluje svůj cloud

Adobe koupilo kreativní sociální síť Behance a posiluje svůj cloud

Adobe poodhaluje další část ze své dlouhodobé cloudové strategie, na které chce stavět budoucnost celé společnosti. Tvůrce kreativních nástrojů jako Photoshop nebo Premiere oznámil, že kupuje 6 let starou newyorskou společnost Behance, jejíž technologie mají vytvořit základ pro sociální a kolaborační platformu pro Creative Cloud.

Creative Cloud je pro Adobe strategický produkt, do něhož by firma chtěla v budoucnu převést drtivou většinu svých zákazníků. „Cloud je pro nás naprosto stěžejní a strategická věc a vize je taková, že v něm v budoucnu budou všichni naši zákazníci,“ řekl nedávno v rozhovoru pro Connect.cz Richard Markuzzi zastupující oblast východní Evropy.

Kreativní oblak doposud představoval spíše novou formu licencování tradičních aplikací Adobe – namísto nákupu licencí stačí platit pravidelné poplatky za pronájem celé sady aplikací. Nejvyšší vedení Adobe už nicméně při uvádění Creative Cloudu na trh upozorňovalo na to, že tento produkt bude průběžně vylepšován a bude získávat nové funkce.

Sociální vrstva kolem aplikací

Behance je jednou z nich. „Behance bude hrát klíčovou roli v nabídce Adobe a umožní nám vytvořit otevřenou a spolupracující komunitu,“ tvrdí v prohlášení viceprezident Adobe David Wadhwani, pod kterého bude nový produkt spadat.

Behance je možné popsat jako sociální síť pro designéry a další kreativní profese. Umožňuje vytvoření profilu s galerií a projekty, uživatelé mohou jednotlivé profily sledovat, vyhledávat, kdo se na jednotlivých projektech podílel, navazovat kontakty, shánět zakázky nebo je naopak vypisovat, získávat reakce na svá díla a prezentovat je skrze různé mobilní platformy.

Adobe teď toho všechno úzce integruje do svého Creative Cloudu a licencování a další detaily rozšíří o další cloudové možnosti. Firma prozatím nespecifikovala, o jak těsné propojení půjde, ale je například možné, že z Photoshopu a dalších aplikací bude možné přímo nahrávat vytvořená díla do Behance, podílet se na spolupráci a podobně. Služby Behance využívají společnosti jako LinkedIn, AdWeek či prestižní světové designérské školy.

Tento prvek pro spolupráci a sdílení je možné sledovat v mnoha oblastech podnikového softwaru. Zákazníci SAPu třeba mohou přes podobný systém prodávat své služby a výrobky dalším společnostem a vše mít úzce provázané s tradičními aplikacemi SAPu, které ve firmě používají. „Lajkování“ a další podobné funkce Behance zase kopírují trend přenášení prvků ze sociálních sítí do firemního prostředí, který naplno vypuknul v loňském roce.

Adobe na podobných funkcích pracovalo samo, nakonec se ale rozhodlo celý proces budování urychlit díky akvizici. Obě společnosti už v minulosti často spolupracovaly a podle vyjádření na blogu bylo spojení logickým a jasným krokem.

Je pravděpodobné, že se podobné funkce v budoucnu ještě více rozšíří. Adobe by mohlo vybudovat kompletní prostředí, kde by bylo možné vytvořenou práci rovnou nabídnout k prodeji. Například grafik by mohl v Photoshopu vytvořit obrázek a ten okamžitě publikovat, a druhá strana si jej pak přes balíček Digital Marketing Suite koupit. S podobnou vizí pracoval český projekt CSS Piffle.

Další milion lidí do cloudu

Tvůrčí gigant každopádně získal mladou společnost, jejíž kreativní sociální síť využívá více než 1 milion členů, kteří na ní hostují 3 miliony projektů. Počty navíc rychle rostou. Jen za poslední měsíc bylo na Behance nahráno 30 milionů obrázků. Nová koupě Adobe je největší projekt svého druhu na světě.

Creative Cloud rovněž výrazně roste. Za několik měsíců od spuštění má podle aktuálních čísel více než 320 tisíc platících zákazníků a dalších 700 tisíc produkt testuje ve zkušební verzi. Šéf Adobe tento cloudový produkt označuje jako motor dalšího růstu společnosti. Akcie Adobe si za poslední rok připsaly růst 32 procent.

I když ani jedna ze zainteresovaných stran nezveřejnila odkupní částku, zdroje serverů TechCrunch a GigaOM hovoří o 150 milionech dolarů v hotovosti a akciích. Kupená společnost má i nadále mít vysokou míru samostatnosti, i když kompletní více než třicetičlenný tým společně se zakladateli a vedením spadne do divize Digital Media v Adobe. Kupující na svém blogu prohlašuje, že v integraci bude postupovat podobně, jako v případě odkupu společnosti Typekit.

Behance vznikla v roce 2006 a až v polovině loňského roku získala investici ve výši 6,5 milionů dolarů, na které se podílel mimo jiné šéf Amazonu Jeff Bezos nebo Dave Morin proslavený zejména díky svému působení ve Facebooku, Applu a nově ve startupu Path. Podrobnosti o hospodářských výsledcích firma nezveřejňovala.

Diskuze (16) Další článek: Red Hat opět nakupoval a znovu směřuje k překonání miliardových příjmů

Témata článku: Cloud, Byznys, Sociální sítě, Adobe, Síť, Akvizice, Těsné propojení, SoC, Nová koupě, Clo, Loňská grafika, Mori, WAD, Adobe Flash Player, Adobe Premiere, Podobný projekt, Server techcrunch, Bezos, Kompletní prostředí, Tradiční prvek, Kreativní nástroj, Adobe Flash


Určitě si přečtěte

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 104

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4