Akcie Applu překonaly hranici 500 dolarů. Stále jsou relativně levné

Téměř 100 miliard dolarů na účtech a meziroční nárůst zisků o 118 procent. K těmto působivým číslům Apple přidává další – jeho akcie se poprvé obchodovaly nad hranicí 500 dolarů za kus. Firmu to tak ohodnotilo na téměř 470 miliard dolarů, což z ní dělá vůbec nejcennější společnost na amerických burzách. Druhý Exxon Mobil má tržní kapitalizaci necelých 400 miliard dolarů. Apple podle analytiků stále může růst.

Ještě před půl rokem bylo možné jednu akcii Applu koupit za 400 dolarů. Před třemi lety jejich hodnota nedosahovala ani 100 dolarů. I když Apple láme rekordy a v současné době drží všelijaká prvenství, historicky nejdražší firmou stále není. Magickou hranici 500 miliard dolarů svého času překonaly firmy Exxon Mobil, General Electric, Cisco a Intel. Hodnota Microsoftu byla dokonce v průběhu technologické bubliny větší než 650 miliard dolarů. Dnes už je ale součet kapitalizací Microsoftu a Googlu menší, než kapitalizace Applu. Pokud by se Apple chtěl stát nejcennější firmou v historii, musí hodnota jeho cenných papírů narůst o dalších 100 dolarů.

Až k tisíci dolarů

A to dost možná nebude problém. Akcie Cookovy společnosti během posledních 3 let povyrostly o 539 procent. Zisk ale za stejné období narostl o 711 procent. Na základě těchto výpočtů se analytici shodují, že i současná cena 502 dolarů za jeden cenný papír je stále relativně nízká a doporučují tedy papíry nakupovat. Trh navíc neustále zvyšuje odhady, kde se cena zastaví. Když se akcie Applu obchodovaly za 350 dolarů, optimističtí analytici tvrdili, že nebude problém dostat se na 650 dolarů. Nyní se začíná diskutovat o možné hranici jednoho tisíce dolarů, tedy o ceně jednou takové, jakou stojí jedna akcie dnes.

Klepněte pro větší obrázek
Apple už je nejdražší firmou na burze. Historické prvenství nicméně stále nedrží.

To už je vysoká liga, která nahrává všemožným spekulacím a diskusím o tom, zda cena není přemrštěná a zda skutečně odpovídá realitě. Apple má každopádně potenciál k dalšímu růstu. Očekává se, že letos představí nový iPad 3, který by mohl mít dvojnásobné rozlišení. To by v kombinaci s odhadem růstu trhu s tablety umožnilo prodat další rekordní množství kusů. Trh navíc očekává, že by firma mohla brzy uvést také vlastní televizi, čímž by se jí otevřela cesta na další bohatý trh.

Počítá se rovněž se zvyšováním tržeb spojených s napojením na iCloud, který Apple neoznačil za produkt, ale strategickou platformu pro další dekádu. Výhodou Cookova vedení je také to, že Apple dokáže velice levně vyrábět a pracuje s vysokou marží.

Cena akcií je mimo jiné postavena na tom, že s firmou pojí velká očekávání. Toho je u Applu stále hodně. Zástupci firmy v posledním konferenčním hovoru uvedli, že mají v zásobě několik nových produktů. Při investování je ale nutné počítat také se stavem ekonomiky, akciových trhů nebo třeba spekulacemi.

Diskuze (13) Další článek: UMC, další společnost hlásí úspěšnou implementaci 28nm výrobního procesu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,