Akcie Facebooku lámou rekordy a hodnota firmy je 100 miliard dolarů

Akcie Facebooku lámou rekordy a hodnota firmy je 100 miliard dolarů

Akcie Facebooku před pár dny poprvé v historii překonaly hodnotu 40 dolarů a dostaly se nad původní upisovací částku 38 dolarů. Tržní hodnota největší sociální sítě se tak dostala nad 100 miliard dolarů. Během včerejšího obchodování cenné papíry mírně klesly, na trhu nicméně stále panuje pozitivní atmosféra, což může hodnotu společnosti ještě navýšit. Tento optimismus je u Facebooku nový. Od vstupu na burzu z něj totiž byli investoři zklamaní, hodně z nich prodělalo nemalé peníze a emise byla označována jako propadák.

Facebook se během prvního půlroku na burze propadl zhruba o polovinu a mírné oživení přišlo až začátkem letošního roku. Cena za akcii pak stagnovala až do letošního července, kdy firma oznámila své poslední finanční výsledky. Od té doby je všechno jinak – za poslední rok díky tomu narostla hodnota akcií o 112 procent.

Rychlý obrat na mobilech a ovládnutí internetu

Zklamaní akcionáři Facebooku vyčítali kdeco. Nejvíce ale skutečnost, že i když se neustále navyšoval počet mobilních uživatelů (aktuálně jich je 819 milionů z celkových 1,15 miliardy), Zuckerbergův tým nebyl schopný z této masy lidí vydolovat žádné peníze. Zlomem byl právě letošní červenec, kdy se mobilní reklama na celkových příjmech z inzerce podílela 41 procenty. Mobilní reklama má navíc příjmům dominovat. Facebook zabodoval především reklamou vkládanou mezi tradiční příspěvky uživatelů a nyní v mobilní reklamě udává tempo. Trh oceňuje zejména to, že uživatelé mobilní verze služby jsou mnohem loajálnější a na reklamy lépe reagují. Podobné je to i u Twitteru, od nějž Facebook svůj princip reklamy tak trochu okoukal.

Ještě důležitější než krátkodobé kvartální vyhlídky je nicméně strategie, kterou chce duo Mark Zuckerberg a Sheryl Sandbergová realizovat v delším horizontu. „Zuck“ při posledním konferenčním hovoru uvedl, že „není sexy propojit přes miliardu uživatelů, ale propojit všechny lidi na planetě“.

To není úplná utopie. Facebook totiž před pár dny oznámil, že spouští iniciativu s názvem internet.org, v jejímž rámci se bude společně s partnery jako Nokia, Samsung, Opera, Qualcomm, MediaTek či Ericsson snažit připojit k internetu i zbývající dvě třetiny světové populace. Obyvatelé v chudých státech si tak dost možná přijdou na více informací, otevřou se jim lepší možnosti práce i vzdělání a podobně, ovšem Facebook se zároveň bude moci rozšířit ještě mnohem více než doposud.

Tím, že do rozvojových států dodá levné chytré telefony či pomůže se stavbou sítí, si totiž bude moci například vyžádat, aby byl hlavním předinstalovaným nástrojem pro komunikaci a sdílení dat. Facebook se tím může stát v podstatě tím prvním, co nově připojení lidé na svých přístrojích uvidí. A pokud budou rozvojové země také díky internetu bohatnout a pokud budou mít Facebook zakódován jako součást svých životů, zejména mobilní reklama se na této síti stane neuvěřitelně efektivní.

Facebook má k šíření této vize nejenom silnou partnerskou základnu a budovanou síť lobbistů, ale disponuje i technologickým zázemím. Před více než rokem totiž spustil Open Compute Project, jehož smyslem je sdílet informace o fungování, vytváření a výrobě součástek do datových center. Díky tomu je možné datový komplex a vlastní servery postavit mnohem levněji.

Sociální gigant má i mnohé další přednosti, které mu zajišťují současnou přížeň investorů. Firma je velice dobře vedená a tým kolem Sheryl Sandberg neustále přichází s novými formami reklamy a možnostmi, jak vydělat. Do budoucna nicméně bude důležité nespadnout do kolotoče soudních sporů ohledně zneužívání uživatelských dat. Za to firma tento týden zaplatila mimosoudní vyrovnání 20 milionů dolarů. I proto Zuckerberg buduje jeden z největších lobbistických týmů mezi technologickými firmami.

Diskuze (21) Další článek: Pavlov Poke: Když navštívíte Facebook, dostanete elektrošok

Témata článku: Byznys, Sociální sítě, Letošní červen, Sheryl Sandbergová, Mírné oživení, První půlrok, Poslední odhad, Největší smysl, Rekord, Technologický gigant, Sociální gigant, FB, The Flash, Chudý stát, Images, Hodnota, Mobilní Facebook, Poslední den, Akcie, Hodnota firmy, Days, Dol, UPI, REK, Kolotoč, Mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

** Huawei chce vlastní OS pro mobily i PC. Mohl by ale uspět na Západě? ** Proti firmě se mezitím postavil i Facebook ** Google ale zároveň varuje před totální blokádou

Jakub Čížek | 65

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 31

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 110

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 47