AMD | Procesory | Servery

AMD představí 32jádrové procesory Naples s architekturou Zen, budou určené jen pro servery

AMD čerstvě představilo nové procesory řady Ryzen, které jsou určené pro klasické desktopové nasazení. AMD se rozhodlo jít silou počtu jader a jak ukázaly výsledky, právě v aplikacích, kde lze hodně jader využít, dokáže konkurovat Intelu.

Zatímco na desktopu jsou ale maximem osmijádrové modely (Ryzen 1800X, 1700X a 1700), u nové serverové platformy Naples, která bude mít procesory na stejné mikroarchitektuře Zen, se dočkáme až 32 jader (64 vláken) v rámci jednoho čipu.

Klepněte pro větší obrázek
Procesory řady Naples nabídnou osm kanálů DDR4 v rámci 16 slotů a 128 linek PCI Express 3.0

Procesory nabídnou až osm paměťových kanálů DDR4 s kapacitou až 2 TB a 128 linek PCI Express 3.0 – obojí pro jeden procesor, přičemž se počítá s dvousocketovými deskami, kde AMD používá rychlé propojení „Infinity Fabric“. Počet rychlých PCI Express linek jen naznačuje, že půjde platformu dobře využít v kombinaci se spoustou výpočetních karet třeba od AMD nebo rychlá SSD s rozhraním NVMe (až 24 při dvousocketové konfiguraci).

Klepněte pro větší obrázek
Dvousocketová konfigurace AMD Naples

AMD zatím neprozradilo bližší detaily a konkrétní modely, které chystá na trh, ale předvedlo několik demonstračních ukázek, kde porovnává nejvyšší 32jádrový model v dvouprocesorové kombinaci proti čipu Intel E5-2699A v4 (Broadwell-EP), který má 22 jader a byl taktéž v rámci dvou socketů. Jak je vidět už ze srovnávací tabulky parametrů, AMD má rozhodně co nabídnout a je s platformou Naples připravené řešit komplexnější a větší úlohy v rámci jednoho systému díky většímu počtu jader, větší kapacitě paměti i PCI Express linek.

Klepněte pro větší obrázek
Konfigurace systémů, které AMD postavilo proti Intelu

Na několika specializovaných výpočetních ukázkách se AMD pochlubilo až 2,5násobným výkonem, přičemž v jednom případě si neodpustilo ani výpočet, který nebylo možné na platformě Intelu ani provést kvůli nedostatku paměti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zda se AMD konečně podaří narušit extrémně silnou pozici Intelu v serverové oblasti je těžká otázka, protože je nutné brát v potaz to, že AMD platformu Naples chystá až na druhé čtvrtletí tohoto roku. Platformy od Intelu už jsou na trhu dlouho a jsou ověřené, což je pro serverový trh mnohem důležitější, než například v desktopovém segmentu. Uvidíme tedy, jak AMD nakonec nastaví ceny a zda se díky tomu podaří Intelu trochu „zatopit“, zvýšit konkurenční boj a tím zrychlit inovace.

Diskuze (4) Další článek: Síťová úložiště WD obsahují přes 80 chyb, útočníkům k plnému přístupu stačí podvržené cookies

Témata článku: AMD, Procesory, AMD Zen, Servery, Datacentra, Serverový trh, Paměťový kanál, Rychlé propojení, Proces, Fabric, Zen, Konkurenční boj, Infinity, Architekt, Ryzen, Arc, Těžká otázka, PCI Express linek


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 94

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31