AMD už nemá žádné vlastní továrny, zbavilo se GlobalFoundries

Výrobce mikroprocesorů a grafických čipů AMD už nevlastní žádné výrobní továrny. Firma oznámila, že odprodala poslední zhruba 10procentní podíl ve společnosti GlobalFoundries a bude se v prvé řadě zaměřovat na design čipů, nikoliv na jejich výrobu. Z GlobalFoundries se naopak stává zcela samostatný výrobce čipů. Obě společnosti nicméně budou nadále strategicky spolupracovat.

Firmy společně stanovily cenu waferů na aktuální rok. „Uzavřená dohoda o dodávce waferů potvrzuje, že AMD a GlobalFoundries zůstávají dlouhodobými strategickými partnery,“ řekl v prohlášení šéf AMD Rory Read. „V loňském roce jsme hodně pokročili v budování našich vzájemných vztahů a jsme velice spokojeni s tím, jak GlobalFoundries dokážou pokrýt naší poptávku po výrobě,“ dodal.

Svoboda pro oba

AMD se začalo zbavovat svého podílu ve výrobní firmě v roce 2009. Stejně jako předchozí podíly, tak i ten poslední spadl pod skupinu Advanced Technology Investment Company (ATIC), kterou vlastní vláda z Abu Dhabí. Zástupci GlobalFoundries v tiskovém prohlášení uvedli, že osamostatnění společnosti měli už delší dobu v plánu a odkup poslední části zkompletoval jejich vizi. GlobalFoundries vlastní továrny v Německu, Singapuru a Spojených státech a během několika následujících let chtějí uvést do provozu prostory v Abu Dhabí. Firma chce ještě v tomto roce do výrobních prostor a kapacit investovat přes 3 miliardy dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
GlobalFoundries podle AMD mohlo za problémy s dodávkami nových procesorů. Obě firmy teď mají větší nezávislost a zejména AMD bude moci pružněji reagovat.

Samostatná společnost GlobalFoundries začala vznikat zhruba před 3 lety jako odštěpená výrobní součást AMD. Vzájemná spolupráce ovšem byla značně problematická. AMD například muselo snížit své finanční výhledy, když GlobalFoundries nestíhalo pokrýt výrobní kapacitu 32nm čipů. AMD nezvládalo prodávat takové množství čipů, které mohlo, protože jich nemělo dostatek. Nedostačující výrobní kapacita navíc zbrzdila uvedení nových čipů na trh. AMD se nakonec rozhodlo, že 28nm výrobu nových čipů APU, které v sobě kombinují procesor a grafickou kartu, přesune k výrobci TSMC.

Obě společnosti k sobě vázaly různé exkluzivní smlouvy, AMD se proto rozhodlo z problematického provázání vykoupit. GlobalFoundries tak od firmy získá poplatek 703 milionů dolarů, což AMD udělá více svobodnou firmou a bude moci vyrábět jinde. „Dnešek pro GlobalFoundries znamená začátek nové éry, stáváme se skutečně nezávislým výrobcem,“ řekl v prohlášení šéf GlobalFoundries Ajit Manocha. GF bude moci vyrábět, pro koho chce a AMD bude moci vyrábět, u koho bude chtít. To výrazně zvyšuje flexibilitu.

Klepněte pro větší obrázek
AMD vzdalo boj s Intelem v oblasti klasických nejvýkonnějších procesorů a hledá cesty pro nový byznys. Soustředí se na APU, mobilní čipy a nově také úsporné servery.

AMD se snaží změnit jádro svého podnikání. Firma se koncem loňského roku rozhodla, že nebude soutěžit s Intelem v oblasti nejvýkonnějších procesorových čipů a raději se do budoucna zaměří na kombinované APU čipy a především čipy do mobilních zařízení. Tam sice figuruje více konkurentů, na druhou stranu se tento trh stále rozvíjí a je možné v něm uspět.

AMD zároveň minulý týden oznámilo, že za 334 milionů dolarů kupuje výrobce úsporných serverů SeaMicro, které se hodí pro rychlé výpočty a využití v cloud computingu. Servery SeaMicro prozatím fungují na procesorech od Intelu (Atom a Xeon), AMD je ale hodlá brzy osadit procesory vlastními. Začne Opterony.

Diskuze (5) Další článek: ViStart: Dopřejte si ve Windows 8 klasickou nabídku Start

Témata článku: Byznys, GlobalFoundries, NEM, Samostatný výrobce, Poslední procesor, Vzájemná spolupráce, Procesorový čip, Uzavřená dohoda, Vzájemný vztah, VLA, Výrobní kapacita, Poslední výrobce, Samostatná společnostKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify