Američané se bojí o Internet, Rusové krouží kolem podmořských kabelů

Američané se bojí o Internet, Rusové krouží kolem podmořských kabelů

Ruské ponorky se pohybují podezřele blízko podmořských kabelů u amerického kontinentu a vypadá to, že si mapují jejich přesné polohy. Američané se proto obávají, že by Rusko mohlo mít v úmyslu v případě zostřeného konfliktu kabely úmyslně poškodit. To by znamenalo narušení mezikontinentální komunikace a ochromení celého Internetu, upozorňuje deník The New York Times.

K poškození podmořských kabelů občas dochází, zpravidla v mělčích vodách od kotev lodí, což jsou poškození celkem snadno opravitelná. Občas se rovněž vyskytne větší poškození vlivem přírodních vlivů, ale ta jsou celkem ojedinělá a poškodí zpravidla jen jeden kabel. V případě cíleného „útoku“ by Rusové mohli podmořské kabely poškodit v širším rozsahu a ve větších hloubkách, kde je oprava mnohem náročnější. Techniku prý na to mají, tvrdí Američané.

Pokud by došlo k přerušení hned několika podmořských datových kabelů, mohlo by to způsobit kolaps mnoha na internetu závislých služeb, jako jsou podnikové a cloudové systémy, burzy či jiné globálně fungující projekty. 

Témata článku: Internet, Přesná poloha, Podnikové cílení, Rus, Kabel, Američan

71 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petko01 27. 10. 2015 11:18:50
    Jsem provozovatel podmořského kabelu, umře mi jedno vlákno, provoz...
  • Roman Šrámkuj 26. 10. 2015 19:22:46
    Odposlech optickeho kabelu na dne oceanu je ten nejnaivnejsi nesmysl, jaky...
  • Monogatari 26. 10. 2015 17:58:47
    "Američané tvrdí.." :-D
Určitě si přečtěte