Amerika chce zrušit síťovou neutralitu. Poté, co za ni roky bojovala

V únoru 2015 Spojené státy přes odpor operátorů prosadily souhrn pravidel pro takzvanou síťovou neutralitu a o pár měsíců na to oficiálně vstoupily v platnost. Je však možné, že se USA zdlouhavým procesem schválené legislativy vzdá. Nový ředitel Federální komise pro telekomunikace (FCC), republikán Ajit Pai totiž zpochybňuje způsob, jakým úřad zavedení neutrality dosáhl. Sám byl ještě před vstupem do úřadu, kam ho dosadil prezident Donald Trump, odpůrcem chystaných opatření, informovala agentura Bloomberg.

Znovu a jinak

FCC nemělo dlouhá léta legislativní možnosti, respektive pravomoci, na vynucení síťové neutrality. Předchozí pokusy tak končily neúspěchem, jako například žalobou operátorů v roce 2014 a následného zrušení nařízení úřadu.

Situace se zlomila, když FCC využilo kliku v podobě reklasifikace internetu na veřejnou službu. Z legislativního hlediska se tak internet dostal na úroveň například telefonních sítí, tedy právě do jurisdikce telekomunikačního úřadu.

Právě tento krok se Paiovi nelíbí, dokonce se nechal slyšet, že jeho protagonisté jen „hledali výmluvu, aby dosáhly jejich dlouhodobý cíl, kterým je dotlačení internetu pod kontrolu federální vlády“, citoval web ArsTechnica. Pai chce legislativu vrátit do stavu před tří let. Krok hodlá navrhnout již v květnu na plánované schůzi FCC.

Komise FCC se skládá z pěti členů. Po odstoupení dvou z nich po prezidentských volbách však aktuální počet klesl na tři. Jediná demokratka v úřadu, Mignon Clyburnová, tak může iniciativu republikánů alespoň dočasně pozdržet, pokud by se rozhodla, že se příštích jednání nezúčastní. Komise by totiž ve dvojici nebyla usnášeníschopná.

„Poskytovatelé připojení by neměly sedět na sedadle řidiče, rozhodovat o tom, jak můžete používat internet, kontrolovat jaký obsah prohlížíte nebo diktovat, jaké druhy služeb můžete používat,“ uvedla Clyburnová.

Poskytovatelé vs. internetoví velikáni

Nový šéf FCC se mezitím setkal se zástupci společností jako Cisco, Facebook, Intel či Oracle. Tvrdí, že sám je zastáncem otevřeného internetu, ale své záměry by chtěl dosáhnout jinou cestou.

„Nedává to smysl. Nemůžeme splnit slib otevřenosti síťové neutrality a svobody bez pravidel, která to zajišťují,“ reagoval demokratický senátor Ed Markey.

V souvislosti s alternativními řešeními se mluvilo například o jisté formě „dobrovolné neutrality“, ke které by se mohli operátoři zavázat. Byla by méně striktní a nedohlížela by na ni FCC, ale Federální komise pro obchod (FTC).

Na stranu současné legislativy se již stihli postavit velké společnosti Amazon, eBay, Facebook, Google, Twitter, Microsoft či Netflix seskupeny pod společnou hlavičkou Internet Association. „Současná pravidla síťové neutrality FCC fungují a tato ochrana spotřebitele by měla zůstat nezměněna,“ vyjádřil se prezident asociace Michael Beckerman. Oponenty jsou přirozeně poskytovatelé internetových služeb.

Pai tvrdí, že neutralita významně odrazuje investory od rozšiřování síťové infrastruktury. Uvedl dokonce, že pro zmařené investice USA přišlo o 75 tisíc až 100 tisíc pracovních míst. Odpůrci oponují, že podíl investic do rozvoje sítí meziročně rostl.

Diskuze (7) Další článek: Canadarm2: Mechanický manipulátor už 16 let pomáhá astronautům na ISS

Témata článku: Microsoft, Google, Facebook, Internet, Intel, USA, Amazon, Netflix, Twitter, Donald Trump, Síť, Oracle, Investice, eBay, Poskytovatelé internetu, Síťová neutralita, Cisco, Spojené státy, Ajit PAI, Současná legislativa, Otevřený internet, Telekomunikační úřad, Dlouhodobý cíl, Odpůrci, BojJak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvyklí ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony