Apple příští rok investuje osm miliard dolarů, nejen do nového sídla

Apple v příštím roce hodlá investovat zhruba osm miliard dolarů. Vyplývá to ze zprávy pro americkou komisi pro cenné papíry. Pokud Cupertino tyto odhady skutečně dodrží, oproti letošnímu roku navýší už tak vysoké investice o dalších 74 procent. Firma investovala v roce 2011 do výroby, obchodů a inovací 4,6 miliardy dolarů.

Většina investic (kolem 4 miliard dolarů) v tomto roce šla do posílení výrobních kapacit (viz také článek, proč jsou produkty Applu tak levné) a stavbu datových center pro cloudové služby jako iCloud i iTunes Match. Zbylých zhruba 600 milionů dolarů pak padlo na stavbu a úpravy obchodů Apple Store.

Analytici z Wall Street očekávají, že Apple v příštím roce vydělá 140 miliard dolarů, což vychází z odhadů, že Apple zvýšil kapitálové výdaje na 4 procenta z ročních příjmů.

Za co Apple utratí osm miliard?

Nejvyšší položkou budou výrobní stroje a vybavení (5 miliard dolarů). Apple se nechová jako tradiční společnost, která veškerou výrobu přesune do továren v Asii a nic moc se nezajímá. Perfekcionista Jobs sice také začal vyrábět v asijských zemích, ale stále chtěl mít vysokou kontrolu nad celým procesem. Firma proto nakupuje vlastní stroje, které pak do továren umisťuje. To kromě kontroly zajišťuje také dostupnost, kvalitu výroby a nejmodernější výrobní procesy. Apple chce v příštím roce vyrábět ještě více mobilních zařízení (iPhone, iPad), ale nejspíše přijde také s vlastní televizí, na kterou bude potřebovat nové stroje a zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
Výroba je pro Apple ohromně důležitá a díky vysokým investicím do ní získává značnou konkurenční převahu. Investice do obchodů Apple Store už netvoří tak vysoké procento kapitálových výdajů (zrhuba 11 procent z ročních příjmů oproti 55 procentům při startu). Důležité bude rozšiřování datových center pro cloudové služby.

Rovných 1,1 miliardy dolarů přijde na datová centra. Apple si v tomto roce zhruba za miliardu dolarů vybudoval datové centrum v Severní Karolíně a na příští rok plánuje další projekt o rozloze 690 tisíc metrů čtverečních. Kromě datových farem a technického zázemí zde vyroste také farma se solárními panely, která by mohla snížit náklady za napájení a energetickou závislost.

Během roku 2012 dojde také na Jobsův velkolepý projekt – nové sídlo společnosti. Plány netradiční stavby Jobs představil městské radě v Cupertinu v červnu ještě před svojí smrtí. Celá stavba, do které se vejde 13 tisíc zaměstnanců, v příštím roce vyjde na miliardu dolarů. Cookova firma má v současné době přes 60 tisíc zaměstnanců po celém světě. V loňském roce jich bylo něco přes 46 tisíc.

Apple v tomto roce zvýšil počet prodejen Apple Store z 317 na 357 a během příštího roku chce toto číslo navýšit o dalších 40. Pobočky bude otevírat nejenom v Americe, ale také po Evropě a především v Číně. Firmu stavba nových kamenných obchodů a modernizace a rozšiřování těch stávajících má vyjít na 900 milionů dolarů. Průměrné roční příjmy z každé prodejny jsou v 43 milionů dolarů. Pokud se otevře dalších 40 nových poboček, mohly by ročně přinést další 1,7 miliardy.

Akcie Applu za rok posílily o více než 60 dolarů:

 

Diskuze (25) Další článek: Apple prý za 500 milionů dolarů koupí výrobce řadičů flash pamětí

Témata článku: Apple, Byznys, I/O, Stavba, Výrobní stroj, Dol, Farm, Čtvereční panel, Match, Miliarda dolarů, OSM, Příští rok, Nový rok, Celá stavba, Celý stroj, APP, Velkolepý projekt, Roční příjem, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czNejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvyklí ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě