Apple za 356 milionů dolarů kupuje výrobce čipů snímajících otisky prstů

Apple za 356 milionů dolarů kupuje výrobce čipů snímajících otisky prstů

Apple chce za 356 milionů dolarů převzít společnost AuthenTec, která vyvíjí čipy pro snímání otisků prstů a celou řadu mobilních bezpečnostních technologií. Pro největší technologickou firmu světa by to tak mohl být druhý největší obchod za dlouhou dobu. Podobně významnou částku firma investovala minulý rok, když za 400 milionů dolarů koupila izraelskou společnosti Anobit Technologies. Převzetí AuthenTec ještě musí schválit akcionáři a regulační úřady.

Výrobce iPadů a iPhonů prozatím nic oficiálně nekomentoval, jeho záměr však vyšel najevo z papírů pro burzu cenných papírů, které předložil právě AuthenTec. V papírech mimo jiné stojí, že pokud se obchod nepodaří uzavřít například kvůli zákazu úřadů, Apple firmě zaplatí 20 milionů dolarů. Zároveň bude moci uzavřít obchod pro vývoj exkluzivních technologií.

Ze strany akcionářů se žádné větší problémy neočekávají, Apple totiž nabídl o zhruba 60 procent vyšší cenu, než za jakou se cenné papíry obchodovaly na burze. Jejich hodnota po zveřejnění informace narostla o 66 procent a tržní kapitalizace společnosti je v současné době podobná částce, kterou nabízí Apple.

BYOD a mobilní platby

Pro Cookovu firmu může být AuthenTec zajímavý a důležitý hned v několika oblastech. Firma fungující od roku 1998 nejenom, že vyrábí čipy pro snímání otisků prstů do notebooků, mobilních zařízení nebo jako samostatná zařízení do USB, ale zároveň disponuje technologiemi pro snímání pohybu, šifrování, softwarem pro ochranu identit a zvládá rovněž ochranu doručování digitálního obsahu.

Apple už si delší dobu hraje s vizí digitální peněženky v mobilním zařízení, což ostatně ukázal v rámci aplikace Passbook, která se objeví společně se systémem iOS 6 a která umožní na jednom místě schraňovat různé lístky na kulturní akce, slevové kupony, letenky, věrnostní programy a další. Je pravděpodobné, že se z Passbooku v budoucnu stane výrazná platforma, která do sebe zahrne také platby přes NFC.

NFC je spárováno s kreditními kartami a bankovními účty uživatelů a je tak velice citlivé na bezpečnost. Apple díky AuthenTec bude moci tento problém řešit. Využít se bude dát například NFC čip, který má v sobě integrovanou bezpečnostní technologii.

Díky technologiím jako je ochrana identit nebo šifrování pak Apple bude moci více pronikat do firemní sféry. Společnosti čím dál více umožňují svým zaměstnancům nosit si do firem vlastní zařízení (BYOD), zároveň ale musí řešit to, aby tato zařízení byla ve firemní síti zabezpečena. Bezpečnost je v této oblasti stále jeden z hlavních prodejních artiklů a tradiční výrobci jako Dell nebo HP z toho stále významně těží.

Bezpečnost bude pro Apple důležitá také v tom, jak roste penetrace jeho uživatelů. Zatímco ještě relativně nedávno byla platforma Applu pro útočníky poměrně nezajímavá a škodlivého kódu se objevovalo málo, nyní tato oblast pro ně získává na atraktivitě.

Ochrana doručování obsahu na dálku může být dalším velice zajímavým aktivem s tím, jak Apple v rámci iTunes například umožňuje streamovat filmy a seriály. Technologii od AuthenTec už ve svých mobilních aplikacích využívá HBO.

Proti konkurenci

Apple odkupem AuthenTec může výrazně potrápit své konkurenty, mimo jiné i kvůli patentům. Technologie této společnosti totiž využívají známé značky po celém světě, AuthenTec už ostatně prodal kolem 100 milionů čipů pro snímání otisků prstů. Mezi jeho zákazníky patří například Motorola (nyní součást Googlu), Nokia, HP, Cisco, Lenovo, LG, Texas Instruments, Alcatel-Lucent či Samsung. Právě Samsung před měsícem oznámil, že mobilní technologie AuthenTec použije ve své další řadě chytrých telefonů a tabletů s Androidem.

AuthenTec má přes 200 zaměstnanců a v prvním čtvrtletí tohoto roku vygeneroval příjmy 17,5 milionu dolarů. Zástupci společnosti ještě před oznámením odkupu poukazoval na výborné možnosti v budoucnu, kterou jsou dány především nástupem mobilních zařízení. Firma nicméně na účtech drží kolem 20 milionů dolarů, což jí nedává příliš prostoru pro investice. AuthenTec v minulosti koupil tři společnosti: UPEK, Atrua Technologies a EzValidation.

Apple má na účtech 117 miliard dolarů. V posledním čtvrtletí sice zůstal za očekáváním analytiků, to je ovšem dáno nižšími prodeji telefonů iPhone, protože uživatelé čekají na nový model, který by měl být podle spekulací oznámen letos na podzim.

Diskuze (2) Další článek: Microsoft ukázal nové myši a klávesnice pro Windows 8

Témata článku: Apple, Byznys, Bezpečnost, Čipy, Fingerprint, Mobilní telefony iphone, Největší video, Výrobce čipů, Kup, Dol, HBO, Mobilní zařízení, Hlavní prodej, Kulturní akce, Prst, Snímání, Věrnostní program, Čip, Otisky prstů, Zajímavý obsah, APP, Otis, Mobilní telefony Samsung, Exkluzivní aplikace, Mobilní telefony LG, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czTohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály