Applu po dlouhé době klesl zisk a výrazně padá marže

Applu po dlouhé době klesl zisk, a to i přesto, že firma vykázala meziroční nárůst tržeb a v druhém čtvrtletí aktuálního fiskálního roku překonala odhady analytiků. Na výsledcích společnosti se projevuje neustále propadající se marže. Apple zároveň očekává, že se během následujícího čtvrtletí propadnou i tržby.

„Uznáváme, že se náš růst zpomalil a marže klesla,“ sdělil výkonný šéf Applu Tim Cook na konferenčním hovoru s analytiky a novináři. Druhé čtvrtletí firmě přineslo tržby 43,9 miliardy dolarů, což je o 10 miliard více, než ve stejném období před rokem, zisk se ale propadl z tehdejších 11,6 miliardy dolarů na aktuálních 9,5 miliardy dolarů.

Klepněte pro větší obrázek

Zatímco ještě před rokem byla marže Applu 47,4 procenta, nyní už je to „pouze“ 37,5 procenta. Do tohoto poklesu se mimo jiné projevily prodeje tabletu iPad mini, který se prodává levněji, než klasické iPady. Nižší marži podle Cooka způsobuje „jiný produktový mix“ a další poklesy by mohly být odvráceny pomocí nižších nákladů.

Menší růst prodejů iPhonu

Malá verze iPadu nicméně pomohla navýšit prodeje tohoto druhu zařízení. Apple prodal 19,5 milionu kusů tabletů (před rokem to bylo 11,8 milionu) a v Číně a Japonsku se mu prodeje dokonce povedly více než zdvojnásobit. Znatelný byl zejména nárůst odbytu iPadů mini, kterých se v posledním kvartálu prodalo více, než při uvedení zařízení na trh. Podle prohlášení Tima Cooka je mezi kupujícími iPadu mini mnoho zákazníků, kteří si pořídili svůj vůbec první tablet a iPad.

Narostly i prodeje telefonů iPhone – z 35,1 milionu kusů před rokem na současných 37,4 milionu. Růst je ovšem oproti dřívějším meziročním srovnáním podstatně menší (mezi druhými kvartály 2011 a 2012 rostl prodej iPhonů téměř trojnásobně) a Apple v oblasti chytrých telefonů roste pomaleji, než trh, který podle IDC získal 30 procent. Apple jinými slovy ztrácí tržní podíl.

Cook zdůraznil, že se jeho společnost snaží cenově zpřístupnit starší modely iPhonu, díky čemuž je možné zasáhnout i ty uživatele, kteří si kupují svůj první chytrý telefon či nechtějí utrácet tolik za nejnovější model. Nižší ceny starších iPhonů ale opět snižují marži.

Investoři na ohlášené výsledky zareagovaly celkem pozitivně a v takzvaném after hours obchodování poslaly akcie nahoru o zhruba 4 procenta a na hranici okolo 430 dolarů. To je ale hodnota stále výrazně nižší, než za kolik se cenné papíry obchodovaly v minulosti. Ty jen za posledních 6 měsíců ztratily 33 procent hodnoty.

Sto miliard dolarů mezi akcionáře

„Pokles ceny akcií byl pro nás všechny frustrující,“ konstatoval na konferenčním hovoru Tim Cook. „Našim cílem bude vždy vytvářet inovativní produkty,“ doplnil na obhajobu. Odmítl ale specifikovat, kdy tyto nové inovativní produkty přijdou. Pouze sdělil, že Apple pracuje na „úžasném hardwaru, softwaru a službách“ a že k představení dojde letos na podzim a v průběhu roku 2014.

Klepněte pro větší obrázek

Akcionářům se zalíbilo zejména to, že Apple zdvojnásobil výši dividendy a že do roku 2015 hodlá investorům vrátit až 100 miliard dolarů, a to zejména formou zpětného odkupu akcií. „Došli jsme k závěru, že investovat do Applu je to nejlepší,“ tvrdí Cook se snahou motivovat investory. Apple stále podle svého vedení generuje zisky, které jsou daleko nad potřeby společnosti. Aktuálně je na kontech giganta 145 miliard dolarů.

Prodeje počítačů Mac a přehrávačů iPod zůstaly za očekáváním. Macy na druhou stranu nekopírují rychlý sešup prodeje klasických počítačů a prodeje jsou relativně stabilní, i když jsou kanibalizovány ze strany iPadů (podobně, jako iPody ze strany iPhonů). Roste prodej stolních Maců, který podle Cooka překrývá mírně klesající prodeje MacBooků. Dobře se vede obchodu iTunes, jenž meziročně rostl o 28 procent. App Store je stále nejvýdělečnějším mobilním ekosystémem.

Cupertino v dalším čtvrtletí očekává tržby kolem 33,5 miliardy dolarů, což je hodnota tradičně výrazně nižší, než s jakou počítají analytici. Podle nich by Apple mohl utržit i přes 38 miliard dolarů.

Diskuze (65) Další článek: Na východě Slovenska se rychle rozšiřuje „Košice Valley“

Témata článku: Apple, Byznys, Inovativní produkt, Malá verze, Druhá strana, Zisk, Druhý kvartál, Cook, Klesající cena, Apple iPad Mini, iPad Mini 3, Klasické telefony, Prodej, iPad Mini, Mar, Marže, Apple iPhone, APP, Apple iPad, Druhé čtvrtletí, Miliarda dolarů, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czŠmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Pro pokrytí domů či větších bytů rychlou Wi-Fi je ideální mesh řešení, a to takové, které už myslí na budoucnost, a tedy podporuje Wi-Fi 6. Otestovali jsme jich pro vás rovnou osm.

Antonín Trčálek
Srovnávací testRouterWi-Fi
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

**Aktualizace s názvem 2022 Update je od úterý od 19:00 oficiálně dostupná všem **Distribuce Windows 11 22H2 bude řízená, takže se může protáhnout na týdny až měsíce **Pokud máte kompatibilní počítač, rovnou na verzi 22H2 přejdete z Desítek

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateMicrosoft
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence