Avast získal významnou investici, byl oceněn na miliardu dolarů

Česká antivirová společnost Avast Software získala další významnou investici, která firmu ocenila na údajnou miliardu dolarů. Globální investiční skupina CVC Capital Partners do firmy Eduarda Kučery a Pavla Baudiše investovala nespecifikovanou částku peněz. Stejně tak není jasné, jak to zahýbalo s podíly.

CVC není prvním externím investorem Avastu. Do firmy už v roce 2010 vložila 100 milionů dolarů skupina Summit Partners, která díky tomu získala podíl 20 procent a v roce 2012 díky opci dokoupila dalších 5 procent. Kučera s Baudišem doposud každý vlastnili 33,5 procenta akcií.

Tržní kapitalizace Avastu ve výši jedné miliardy dolarů je v současné době vyšší, než jakou hodnotu má konkurenční AVG Technologies. Její akcie se aktuálně na newyorské burze obchodují za téměř 16 dolarů a celková hodnota činí necelých 860 milionů dolarů.

Expanze na mobilech

Avast je dlouhodobě výdělečná společnost. Z prozatím posledních finančních výsledků je možné vyčíst, že firma za rok utržila 2,1 miliardy korun se ziskem 1,082 miliardy. To z ní dělá nejvýdělečnější českou IT firmu, o kousek před Seznamem. Výrobce populárních antivirů a dalších bezpečnostních nástrojů nicméně potřebuje hotovost na další expanzi. Aktuálně se mluví zejména o rozšíření působnosti ve Spojených státech a rychlé expanzi na mobilních zařízeních.

Klepněte pro větší obrázek
Zakladatelé a podílníci Avastu Pavel Baudiš (vlevo) a Eduard Kučera. Foto: E15

„Stále nejsme číslo jedna na všech trzích. CVC nám umožní stát se jedničkou v poskytování bezpečnostního softwaru pro PC v USA a Asii i lídrem v oblasti zabezpečení mobilních zařízení,“ vzkazuje generální ředitel Avastu Vincent Steckler.

Produkty Avastu se v současné době používají na 200 milionech zařízení po celém světě. Uživatelů mobilní verze už je 40 milionů. Tu Avast rovněž nabízí zdarma a podobně jako ostatní hráči na trhu se snaží nahnat co největší tržní podíl v této oblasti. Mobilní antiviry a bezpečnost prozatím zase tak velký byznys nepředstavují, firmám ale jde o to obsadit co největší část trhu a z toho do budoucna těžit. K této strategii se hlásí i třeba AVG a v Česku rostoucí Kaspersky Lab.

„Pevně věříme ve schopnost nabízet další nové produkty 200 miliónům uživatelů společnosti,“ doplňuje Lorne Somerville z fondu CVC. Z toho je tedy patrné, že Avast bude chtít oslovit současnou bázi uživatelů i s produkty mimo tradiční antivir.

Dokončení transakce se očekává letos v březnu. CVC Capital Partners po celém světě investoval už 172 miliard dolarů v různých oblastech. Z IT společností podpořil 644 tisíci dolary společnost Webspy, která dělá různé věci, třeba monitoring sítí.

Váš názor Další článek: Zálohování databází do Windows Azure

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,