Belkin kupuje od Cisca divizi domácích routerů Linksys

Dřívější informace se potvrdily a divize domácích Wi-Fi routerů Linksys společnost Cisco skutečně našla nového kupce. „Krabičky“ pro šíření bezdrátové sítě a internetu převezme za nespecifikovanou cenu soukromě vlastněná společnost Belkin, která tak rozšíří své stávající portfolio podobně zaměřených produktů. Cisco naopak ukončuje svojí éru prodeje a vývoje zařízení pro koncové uživatele.

„Cílem Belkinu je stát se světovým lídrem v oblasti bezdrátových spojení v domácnostech a uskutečněná akvizice je důležitým krokem k uskutečnění této vize,“ uvádí v oficiálním prohlášení výkonný šéf Belkinu Chet Pipkin. Jeho společnost od síťového obra převezme nejenom technologie a produktové řady, ale zároveň kompletní tým, který začlení do svých struktur.

Belkin byl doposud v oblasti domácích routerů pro Cisco přímým konkurentem. Po finálním převzetí nicméně hodlá značku Linksys ponechat, stejně jako podporu dosavadních produktů. „Linksys zpropagoval bezdrátové spojení po celém světě a má silnou značku proslavenou svým vedoucím postavením na trhu, instalovanou bází a prokázanou spolehlivostí,“ doplňuje Pipkin. Firma rovněž hodlá Linksys propojit se svým systémem WeMo, díky kterému je možné síťová zařízení ovládat pomocí mobilní aplikace.

Linksys má zároveň mezi konkurenty jakými jsou Belkin, ZyXEL, D-Link, TP-LINK či Netgear vysoký tržní podíl. Belkin nyní díky spojení ovládne kolem 30 procent severoamerického trhu v oblasti Wi-Fi routeru pro domácnosti a menší podniky.

Cisco zpátky u kořenů

Bývalí konkurenti zároveň hodlají v budoucnu spolupracovat v oblasti marketingu, distribuce a Cisco nejspíše bude i nadále Linksys dodávat svým partnerům z řad poskytovatelů internetu a televizního vysílání. Firma těmto společnostem prodává technologie do datových center a v rámci domácích routerů pak může dodávat kompletní balík produktů.

Cisco už se několik měsíců snaží z byznysu s koncovými produkty odejít. Firma prošla odtučňovacím procesem, propustila více než 8 tisíc lidí a ohlásila návrat ke kořenům v podobě zaměření na síťovou IT infrastrukturu a videokonference. IT obr se kromě Linksysu dříve zbavil přenosných kamer Flip, tabletů Cius a videokonferencí pro domácnosti Umi.

Belkin je soukromě vlastněná společnost a výsledky hospodaření nezveřejňuje. V posledních letech si ale díky expanzi portfolia připisuje růsty kolem 50 procent. I když odkupní cena Linksysu nebyla specifikována, zřejmě jí brzy bude možné vyčíst z oficiálních finančních výsledků prodejce.

Světová síťová jednička koupila Linksys v roce 2003 za 500 milionů dolarů a je vysoce pravděpodobné, že aktuální prodejní částka bude výrazně nižší. Cisco samostatné finanční výsledky Linksysu nezveřejňuje. Ty jsou ale zahrnuty v sekci „ostatní“, která se v posledním čtvrtletí propadla o 11 procent.

Kupující společnost nefunguje pouze na trhu bezdrátových domácích routerů. Kromě dalších síťových technologií jako jsou třeba adaptéry powerline nabízí také příslušenství pro mobilní telefony a tablety (klávesnice, nabíječky, kabely, adaptéry) či různobarevné kryty pro tento druh zařízení. Společnost působí ve více než 100 zemích včetně České republiky.

Cisco i nadále zůstává vysoce aktivní v oblasti Wi-Fi sítí pro firmy a velké prostory, kde se snaží profilovat jako lídr a největší inovátor na trhu. Chambersův tým koncem loňského roku například za 1,2 miliardy dolarů koupil startup Meraki, který umožňuje bezdrátové přístupové body spravovat a instalovat přes cloud.

Akcie Cisca si na konci včerejšího obchodování přípsaly růst necelá 2 procenta.

Diskuze (8) Další článek: BOINC: Propůjčte svůj počítač vědě

Témata článku: Byznys, Router, Linksys, Bezdrátové nabíjení, Lin, Kup, Necelé procento, Belkin, Kompletní klávesnice, Dóm, Zaměřený produkt, DOM, Vedoucí postavení, Vlastněná společnost, Tržní lídr, Wi-Fi Router, Mobilní nabíječka, Domácí, Bezdrátová nabíječka, Dosavadní produkt, Powerline, Světová síť, Cisco, Nespecifikovaná cena, Domácí router, Bezdrátové nabíječky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Konec otravným hovorům. Od července začne platit zákaz nevyžádaného telemarketingu

Konec otravným hovorům. Od července začne platit zákaz nevyžádaného telemarketingu

** Od 1. července platí novela zákazu omezující otravný telemarketing ** Firmy vás budou moci kontaktovat jen se souhlasem předem ** Úprava se nevztahuje na firmy oslovující své stávající zákazníky

Martin Miksa
TelekomunikaceNevyžádané hovoryČTÚ
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
The Jordan Challenge se vrací i do letošního ročníku NBA 2K23. Podívejte se na trailer

The Jordan Challenge se vrací i do letošního ročníku NBA 2K23. Podívejte se na trailer

Po dlouhých 12 letech se populární režim vrací na scénu.

Michal Maliarov
NBA 2K232K Games
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru