Brněnský operační systém pro seniory Celebrio získal investici

Brněnský startup Celebrio Software, který pracuje na stejnojmenném operačním systému pro seniory, získal investici v řádech několika milionů korun od Petra Zámečníka, majitele společnosti Adell prodávající a pronajímající výherní automaty. Zámečník výměnou za to dostane 35procentní podíl v únoru založené společnosti a rostoucí tým další prostředky pro vývoj.

Současná investice nemusí být poslední. „Investice z mé strany bude v budoucnu navyšována dle potřeb,“ vzkazuje Zámečník. Martin Novák, jeden ze dvou spoluzakladatelů Celebrio Software, nicméně v telefonickém rozhovoru pro Connect.cz potvrdil, že současná vytyčená hranice pro další rozhodující kroky je jeden rok.

Podle Nováka mezi týmem a investorem panuje shoda na tom, jak projekt dále rozšiřovat. „Asi půl roku jsme postupně jednali s několika investory a u Petra Zámečníka nás přesvědčil jeho realistický pohled na náš tým i obrovské zázemí, které mají on a jeho lidé,“ říká mladý podnikatel.

Klepněte pro větší obrázek
Celebrio Software teď má 15 lidí, miliony na vývoj a zázemí v Jihomoravském inovačním centru.

„Investuji do lidí, kteří mají neotřelé nápady, jsou šikovní a talentovaní, což bylo dokázáno i tím, že obstáli v soutěži Microsoft Imagine Cup v New Yorku a sám jsem zvědavý, kam až se může naše spolupráce vystřelit,“ popisuje své rozhodování o investici Zámečník.

Celebrio je v současné době dotovaný podnik. „Aktuálně dokončujeme naší první zakázku,“ uvádí v rozhovoru Novák. I přesto jeho tým čítá už 15 interních spolupracovníků, kteří jsou od konce dubna tohoto roku součástí inkubátoru v Jihomoravském inovačním centru v Brně.

Klikat a neřešit

Celebrio je operační systém pro seniory, který jim chce nabídnout všechny důležité funkce v jednoduchém a přístupném uživatelském rozhraní. Není tak nutné cokoliv nastavovat a okamžitě po startu jsou k dispozici funkce jako chat, webový prohlížeč, galerie obrázků, čtení zpráv, hraní her nebo četba elektronických knih. Systém má aktuálně 9 aplikací a pracuje se na rozšíření. V přípravě jsou například univerzální video hovory, větší nabídka e-knih (v současné době jich je k dispozici v češtině zdarma více než 200) a další.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchá nadstavba nad webovým prohlížečem, Windows a Androidem.

Celebrio nicméně nefunguje jako samostatně bootovatelný systém a spouští se jako nadstavba nad Windows, internetovým prohlížečem nebo Androidem. Takový systém se tak nejdříve musí spustit na klasickém operačním systému, což může být jeho vadou na kráse. Stejně tak mu konkurují nativní dotykové platformy jako Windows 8, iOS nebo Android. „Konkurence to sice je, ale my máme upraveny ikony, ovládání a kompletní obsah přímo pro seniory a v tomto ohledu máme výhodu,“ míní Novák.

Trh s chytrými zařízeními pro seniory je poměrně podceňovaný a nezaplněný. Jednou z mála společností, které díru na trhu vidí, je rakouský Emporia Telecom, který vyrábí speciální telefony pro seniory s velkými tlačítky a písmeny na obrazovce. Firma letos oznámila expanzi na americký trh.

Klepněte pro větší obrázek
Spoluzakladatelé Celebrio Martin Novák a Petr Kunc.

Také Celebrio se chce dostat za hranice. „Od začátku celý projekt realizujeme tak, abychom se dostali na zahraniční trhy,“ říká Novák. Prozatím ale nechce nijak specifikovat jakékoliv obchodní modely. „Máme jich v přípravě několik, ale v tuto chvíli o nich nechceme mluvit.“ Systém samotný je k dispozici zdarma, dá se tedy předpokládat, že zpoplatněný bude některý obsah a může se rovněž objevit vkládaná reklama.

Martin Novák při krátkém rozhovoru na vyhlášení letošního ročníku soutěže Vodafone Nápad roku, kterou mimochodem jeho projekt v loňském roce vyhrál, zmínil i možnost, že by se Celebrio mohlo dočkat přímo celého vlastního tabletu. Nyní tuto možnost opět potvrzuje: „Teoreticky dokážeme softwarově udělat celý vlastní Celebrio tablet, ale zde nám chybí obchodní partner, který by ho s námi uvedl na trh a distribuoval.“

Celebrio vyhrálo také české kolo soutěže Microsoft Imagine 2011 a účastnilo se díky tomu světového finále v New Yorku.

Investici letoš už dostalo několik slibných českých startupů. Publikační nástroj Druidly si nedávno přišel na 110 tisíc dolarů, Proactify na 100 tisíc dolarů, GoodData získali dalších 25 milionů dolarů a SocialBakers 2 miliony dolarů.

Diskuze (37) Další článek: Apple stáhl nové reklamy s geniálními prodejci

Témata článku: Byznys, Startupy, Operační systémy, Opera, Současný systém, Vodafone Nápad, Ročník soutěže, Senior, Opera ?, Sen, Současný trh, Výherní automat, Novák, Imagine, Současný Android, Operační systémy na Heureka.czŠmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Pro pokrytí domů či větších bytů rychlou Wi-Fi je ideální mesh řešení, a to takové, které už myslí na budoucnost, a tedy podporuje Wi-Fi 6. Otestovali jsme jich pro vás rovnou osm.

Antonín Trčálek
Srovnávací testRouterWi-Fi
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

**Aktualizace s názvem 2022 Update je od úterý od 19:00 oficiálně dostupná všem **Distribuce Windows 11 22H2 bude řízená, takže se může protáhnout na týdny až měsíce **Pokud máte kompatibilní počítač, rovnou na verzi 22H2 přejdete z Desítek

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateMicrosoft
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence