Byznysový zápisník: Apple si půjčil miliardy dolarů

Byznysový zápisník: Apple si půjčil miliardy dolarů

Zprávy z IT byznysu, které by neměly zapadnout. Každý týden na Connect.cz (RSS).

Apple nemá žádné dluhy a na účtech má 145 miliard dolarů, přesto prodal své dluhopisy v hodnotě 17 miliard dolarů. Peníze využije k vyplácení dividend akcionářům a zpětnému odkupu akcií a tím způsobem do roku 2015 rozdělí 100 miliard dolarů. Dluhopisy prodal z toho důvodu, že na účtech ve Spojených státech drží „pouze“ 45 miliard dolarů a převod prostředků ze zahraničí by podle Financial Times vyšel na daních na 9 miliard dolarů. Finance na zahraničních účtech má mnoho technologických firem. Cisco například kvůli vysokým daním z jejich převodu přestalo kupovat firmy z USA.

Facebook koupil startup Parse a Mark Zuckerberg tento obchod při posledním konferenčním hovoru označil za „možný začátek něčeho úplně nového“. Parse nabízí nástroje pro vývojáře mobilních aplikací, kteří díky nim mohou například ukládat data v cloudu, odesílat „push“ notifikace a „neřešit“ serverovou stránku vývoje. Pro Facebook to znamená další posílení v mobilní sféře, jenž podle posledních finančních výsledků firmy získává na veliké důležitosti. Facebook buduje silnou platformu Open Graph a většina mobilních aplikací je na něj napojená.

Zdroje magazínu Fortune tvrdí, že jednání mezi IBM a Lenovem o odkupu serverové (x86) divize prozatím ztroskotala na vysoké ceně. IBM se chce x86 serverů zbavit kvůli malé marži (nechá si jen ty s vlastními čipy Power) a příklonu ke službám a softwaru a Lenovo s nimi chce naopak uspět stejně, jako s klasickými počítači.

Microsoft podle informací Bloombergu v loňském roce vydělal na cloudové službě Azure kolem miliardy dolarů. To je velice slušný náběh – Amazon, v současné době největší hráč v této oblasti, v loňském roce z Web Services vygeneroval 2,1 miliardy dolarů. Microsoft se začíná do cloudu hodně obouvat a analytici odhadují, že by brzy mohl být největší cloudovou firmou vůbec.

Intel, Telefónica a Samsung investovaly do startupu Expect Labs, který mění pohled na vyhledávání – algoritmy by měly předvídat, jaké chceme informace, namísto toho, abychom se na ně museli dotazovat. Do slibné firmy už v dřívějším kole investoval třeba Google nebo Greylock Partners.

V Česku neexistuje komplexní přehled či studie o zdejší startupové scéně. V rámci diplomové práce to chce změnit student Jan Roháč. „Práce je součástí projektu, jehož cílem je poskytnout reprezentativní a ilustrativní obrázek o tom, jak česká startupová scéna vlastně vypadá,“ vysvětluje Roháč a prosí české technologické podnikatele, aby mu pomohli s vyplněním dotazníku na stránkách startup-research.cz.

Akcie Fusion-io za poslední měsíc vyrostly o více než 15 procent. Firma vyrábějící flash karty do klasických serverů, jež výrazně zrychlí jejich chod, je totiž velkým dodavatelem Facebooku, který oznámil stavbu nového datového centra. Roste i zákazník v podobě Applu a novým odběratelem se stal i Box.net. Firma za 119 milionů dolarů koupila startup NexGen, díky kterému bude moci ještě lépe kombinovat klasické disky s SSD.

Obr s cloudovými firemními aplikacemi Salesforce.com v příštím roce otevře své první datové centrum v Evropě, díky čemuž odpadne jedna z posledních obav evropských firem na nákup tohoto typu služeb. Konkurent Oraclu, SAPu či Microsoft zároveň na starém kontinentu investuje 5 milionů eur do podpory startupů.

Diskuze (1) Další článek: Technologické akcie jsou nejlevnější za sedm let

Témata článku: Byznysový zápisník, Zápisník, APP, Dluh, Dol, Startup, Poslední aplikace, Push, Miliarda dolarů, Dluhopisy, Vysoká marže, Velký dodavatel, Apple, Klasický cloud


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111