Byznysový zápisník: Část českého T-Mobilu je na prodej

Zprávy z IT byznysu, které by neměly zapadnout. Každý týden na Connect.cz (RSS).

BlackBerry podle informací Wall Street Journal zvažuje, že z BlackBerry Messengeru (BBM) udělá samostatnou společnost BBM. Má to být jedna z cest, jak vyvést společnost z krize. Kanadská firma chystá komunikátor podobný WhatsApp a dalším již brzy vydat na Android a iOS a postupně ho rozšíří nejspíše i na počítače a další platformy. Dost možná už je to ale pozdě a mnozí odborníci z branže se shodují, že kdyby došlo k migraci BBM už dávno, BlackBerry mohlo celou oblast moderních komunikačních nástrojů ovládnout.

Čeští podnikatelé podle mnohých nemají velké ambice a namísto toho, aby šli do světa, se soustředí na relativně malý lokální trh. Zakladatel Slevomatu a DámeJídlo.cz Tomáš Čupr s tímto a dalšími tvrzeními polemizuje ve svém aktuálním blogovém příspěvku. Jako vždy je to výživné a k věci mířící čtení.

Na burzu se chystá firma Violin Memory, získat chce až 173 milionů dolarů. Firma už v minulosti získala investice 268 milionů dolarů, což jí ocenilo zhruba na 800 milionů. Letos očekává tržby 100 milionů dolarů, ovšem se ztrátou. Violin Memory dělá serverové úložná zařízení postavená na flashi a 65 procent dodávek šlo v loňském roce do HP. Giganti jako EMC, IBM a NetApp už ale zbrojí a do flashe vstoupili také.

Daří se i dalšímu výrobci flash storage systémů. Pure Storage získal další investici ve výši 150 milionů dolarů, celkově tedy už 245 milionů. To firmu ocenilo na zhruba miliardu dolarů a brzy zřejmě rovněž půjde na burzu.

Business Insider sepsal rozsáhlou neautorizovanou biografii o výkonné ředitelce Yahoo Marisse Mayer. Analyzuje její vlastnosti, proč byla vybrána do Yahoo a jak postupovala kariérou.

ARM koupil společnost Sensinode, která vytváří software a protokoly pro komunikaci „internetu věcí“. Firma svůj software licencuje výrobcům čipů, kteří díky tomu mohou komunikovat s internetem, cloudy a podobně. Pro ARM je to chytrý krok, jistě totiž bude chtít být velkým hráčem v Internet of Things a dodávat své čipy nejenom do mobilů a serverů, ale také třeba televizorů a automobilů.

Téměř 40 procent českého T-Mobilu je údajně na prodej. Investiční skupina Mid Europa Partners má hledat kupce a cena za podíl by se mohla pohybovat na částce okolo 10 miliard korun. Zájemci prozatím nejsou známí, majoritní vlastník zdejšího T-Mobilu Deutsche Telekom ale prý zájem nemá. Kromě T-Mobilu se v Česku také mluví o prodeji Telefóniky.

Česká pobočka Ness Technologies má nového generálního ředitele. Mirko Kalous z Nessu odchází a ve funkci ho střídá Petr Jiřikovský. Povýšil i další Čech – dřívější šéf zdejší pobočky a dosavadní ředitel firmy pro střední a východní Evropu Milan Sameš se jako člen představenstva bude věnovat západu starého kontinentu.

Bývalý šéf divize Windows v Microsoftu Steve Sinofsky se stal poradcem společnosti Box.net. Box je v podstatě takový Dropbox pro firmy, který už získal investice 309 milionů dolarů a rád by brzy zamířil na burzu.

Twitter koupil Tendrr, což je společnost, která měří to, jak lidé na sociálních sítích diskutují o právě vysílaných televizních pořadech. Twitter letos už koupil podobnou firmu Bluefin Labs. Je to pro něj důležitá oblast, stále více lidí totiž při sledování televize používá i takzvaný „second screen“ v podobě tabletu a chytrého telefonu a sděluje své poznatky na Twitteru a Facebooku. Díky měření dopadu může Twitter lépe cílit reklamu a nabízet nové formáty.

Váš názor Další článek: Rozesílači spamu si na Facebooku vydělají 200 milionů dolarů ročně

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,