Byznysový zápisník: České startupy sbírají milionové investice

Zprávy z IT byznysu, které by neměly zapadnout. Každý týden na Connect.cz (RSS).

Investiční fond Springtide Ventures spadající pod skupinu KKCG miliardáře Karla Komárka vložil tři miliony dolarů do pražské herní společnosti Geewa. Firma má pobočky v Praze, Brně a Berlíně, zaměstnává 60 lidí a její hry a služby využívá už 10 milionů lidí. KKCG věří, že nová investice umožní Geewě stát se jedním z „herních hubů herního vývoje“ ve střední Evropě. Šéf Geewy Miloš Endrle byl jedním z prvních hostů Connected. Popisovali jsme i technologické zázemí firmy.

Investici získal také mladý brněnský projekt Videoflot. Ten si konkrétně přišel na 30 milionů korun, které poskytl fond přidružený k úspěšné české firmě Y Soft. Videoflot je platforma pro ty, kteří různými způsoby pracují s videem – je zde možné tvorbu videa poptat, ale také se do ní zapojit. Videoflot prošel akcelerátorem StarCube, byl na zkušené v Chile a solidně mu rostou uživatelé. Chce dále do světa.

Databáze Elasticsearch získala od skupiny investorů investici ve výši 70 milionů dolarů. Elasticsearch je vedle MongoDB a Hadoopu další z nové generace databází vhodných pro velká a nestrukturovaná data. Projekt je open source a obchodní model je postavený na službách. Celkové investice do Elasticsearch jsou už 104 miliony dolarů.

Deutsche Telekom dokončil akvizici GTS. Spojení provozu proběhne už od října tohoto roku. Tento obchod se zásadně týká českého trhu. Deutsche Telekom je vlastník zdejšího T-Mobilu a i GTS má u nás mnoho aktivit, včetně optických linek a datových center. Více v našem dřívějším textu.

 

Snad první český politik veřejně promluvil o důležitosti internetu a ICT. Pavel Bělobrádek sdělil, že pro růst ekonomiky nejsou důležité pouze dálnice, ale také rychlý broadband.

 

Michal Čupa po zhruba roce a čtvrt končí ve vedení Českých Radiokomunikací, kam přišel z vedení tehdejší Nokia Siemens Networks v Rusku. Čupa dostal nabídku na vyšší pozici v rámci australské skupiny, která ČRa vlastní. Firmu nyní povede dosavadní finanční ředitel Martin Gebauer, který už post zastával krátce před Čupovým příchodem. Radiokomunikace se nyní snaží více diverzifikovat byznys a z provozovatele televizního a rádiového vysílání míří do datových center, cloudu a CDN.

Počet veřejných zakázek v ICT v loňském roce vzrostl o 1,4 miliardy korun, i když celkový objem státních zakázek klesl. Stát vypsal ICT obchody v hodnotě 19,6 miliardy, zakázek bylo celkem 1745. Nejvíce peněz padlo na „počítačové služby“ (6,6 miliardy), „blíže nespecifikované IT komodity“ (4,2), programy a informační systémy (3,4) a hardware a PC doplňky (2,5). Telekomunikační zařízení a telekomunikační služby vyšly v obou případech na 1,5 miliardy.

Hostingová společnost a registrátor domén Active 24 se v průběhu června a září přestěhuje do nového primárního datového centra. Dosavadní CE Colo vymění za žižkovské datacentrum Tower provozované Českými Radiokomunikacemi. Ty údajně ve výběrovém řízení nabídly nejvyšší technologický standard a dobré cenové podmínky. ČRa také projevily velký zájem a mají prostory pro další růst.

Facebook koupil mladou finskou společnost Pryte, z velké části zřejmě kvůli lidem. Náplň činnosti zapadá do aktivit organizace internet.org, se kterou chtějí firmy Facebook a další dostat internet do celého světa.

Twitter koupil společnost Namo Media, pomocí které rozšíří své možnosti v nativní reklamě. Produkt má mimo jiné zapadnout do dřívější akvizice MoPub za 350 milionů dolarů.

HP uvedla nový hardware ConvergedSystem 900, který je plně připraven na chod in-memory platformy SAP HANA. HP i SAP na něm nějakou dobu pracovaly pod kódovým označením „project Kraken“.

Přečtěte si na E15.cz:

Váš názor Další článek: Google po telefonu Tango představil i prototyp supertabletu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,