Byznysový zápisník: Chaps poslal exekuci na svého konkurenta

Zprávy z IT byznysu, které by neměly zapadnout. Každý týden na Connect.cz (RSS).

Brněnská firma Chaps, která se neustále nechce vzdát svého výnosného byznysu s daty jízdních řádů, poslala exekuci na svého mladého konkurenta Bileto (více zde). Bileto umí vyhledávat a kupovat jízdenky. Chaps tvrdí, že firma získává data z Chapsu nelegálně – strojovým útočením na web Chapsu. Chaps dle své tradice neustále zkouší nové taktiky, jak oddálit svůj pád. Podle nové vyhlášky ministerstva dopravy by sám měl data brzy dát k dispozici všem.

Huawei míří na další velkou metu. Tentokrát to chce rozjet v serverech, storage systémech a dalších technologiích do datových center. The Wall Street Journal přišel s informací, že Huawei chce během pěti let v této oblasti dosáhnout na 10 miliard dolarů. S tím přijdou i velké investice. O ambicích Huawei v datových centrech v Česku jsme nedávno psali, stejně jako o celkovém vzestupu tohoto čínského podniku.

Polský fond Enterprise Investors prodal na newyorské burze svůj zbývající podíl v AVG Technologies. EI do firmy vstoupil v roce 2005 spolu s Intel Capital a původně vlastnil 45 procent akcií. Více zde.

Smíchovský StartupYard je jeden z pěti středoevropských technologických akcelerátorů, který bude moci čerpat z pěti milionů eur od Evropské unie. EU tyto peníze zpřístupňuje pro investice do mladých podniků v rámci své podpory startupů. Peníze budou rozděleny do dvou kol, jedno bude letos a druhé příští rok na jaře. StartupYard se opět zaměří na data a analytiku a stále počítá s podporou Seznamu a IBM.

 

Ericsson ukončí výrobu modemů a zruší tisíc pracovních míst.

 

Cisco dál staví další obchodní pilíř a kupuje americký podnik Metacloud. Ten pracuje s technologii OpenStack a umožňuje na ní zákazníkům postavit vlastní privátní cloud. Cisco se v posledních měsících začalo k OpenStacku aktivně hlásit. Stejně jako ke cloudu, firma rozjela ambiciózní projekt InterCloud. Umožňuje mimo jiné spojovat privátní cloudy s těmi veřejnými.

Cisco zároveň kupuje firmu Memoir Systems. Díky ní bude moci zrychlovat paměti ve svých síťových zařízeních. Což se opět hodí pro cloudové aplikace a jejich svižnější chod.

Citrix kupuje mladý startup Virtual. Jeho technologie umožňují emulovat systémy Android a iOS ve virtualizovaných desktopech. Tedy v jednom z hlavních stěžejních byznysů Citrixu. Firma hodlá nové funkce cílit především na vývojáře.

Nakupoval také Red Hat. Za 82 milionů dolarů získal společnost FeedHenry. Ta dělá masivní cloudovou platformu pro vývoj a testování mobilních aplikací, jak na straně uživatele, na back-endu. Red Hat tímto bude moci rozšířit svůj JBoss xPaaS pro OpenShift.

Přečtěte si na E15.cz:

Diskuze (2) Další článek: Jak pan Dell mění svojí legendární počítačovou firmu

Témata článku: Byznysový zápisník, Americký podnik, Alibaba, Konkurent, Vkontakte, Rolls-Royce, Privátní cloud, Chaps, E-Commerce, Boost, Brněnská firma, Rolls Royce, Hlavní pilíř, Čínský e-shop, Sony Ericsson, Zápisník, SVE, Ambiciózní projekt, OpenShift, Bileto, Velká ambice, Mail.ruNejvětší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

**Outlook postavený na webovém základě už podporuje osobní účty Microsoft. **Testování se tak rozšiřuje na jednotlivce, program má však k dokončení stále daleko. **Za pár týdnů bude sjednoceným pošťákem nahrazena také Pošta.

Petr Urban
E-mailOutlookOutlook.comMicrosoft
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence
Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

**V interním oběžníku šéf metaverza v Metě přiznává, že jeho hlavní aplikaci nechtějí používat ani lidé z vývoje. **Horizon Worlds trpí řadou chyb, špatným výkonem nebo neslavně vypadající grafikou. **Ani po výzvě od šéfa metaverza zaměstnanci aplikaci příliš nepoužívají, takže je management musí donutit.

Petr Urban
MetametaverseVirtuální realita
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows