Byznysový zápisník: Datové schránky lámou rekordy

Byznysový zápisník: Datové schránky lámou rekordy

Zprávy z IT byznysu, které by neměly zapadnout. Každý týden na Connect.cz (RSS).

Využívání datových schránek podle posledních údajů ministerstva vnitra roste. V březnu bylo odesláno historicky nejvíce zpráv, konkrétně přes šest milionů. To je meziroční nárůst o 25 procent. Celkově už systém odbavil téměř 200 milionů zpráv.

Brněnský akcelerátor StarCube vyhlásil vítěze posledního běhu. Uspěli indičtí Hansure, bitcoinový nástroj BitcoinPay, a Giriton – cloudový nástroj pro monitorování výrobních procesů v reálném čase. Více zde.

Aplikace Snippit od české firmy Cleevio už má 100 tisíc registrovaných uživatelů. Celé firmě jsme se nedávno podrobně věnovali v článku.

V pražské Wayře se vyhlašovaly výsledky lokálního kola soutěže Central European Startup Awards 2014. Vítězové jsou následující. Nejlepší startup je Liftago, nejlepší designérský startup Kaicore, zakladatelem roku je Jan Řežáb ze Socialbakers, nejlepším poskytovatelem služeb TechSquare a nejlepší investor Credo Ventures. Středoevropské finále proběhne v Budapešti. České nominace se každopádně všeobecnému uznání příliš netěšily.

 

Využívání datových schránek roste. Přes systém už bylo odesláno téměř 200 milionů zpráv.

 

Zajímavý startup Anaplan získal investici 100 milionů dolarů a byl oceněn už na miliardu dolarů (celkové investice jsou 144 milionů). Anaplan je často označován jako „Excel-killer“. Excelu skutečně konkuruje, ale v cloudu, a navíc má mnoho pokročilejších finančních a plánovacích funkcí, které se blíží také SAPu a dalším nástrojům.

Cisco ve třetím kvartálu hlásí meziroční propad tržeb o 5,5 procenta, zisk dokonce spadl o 12 procent. Firma tradičně poukazuje na to, že na ní trendy dopadají nejdříve a že firmy nyní utrácí méně za technologie. Firma každopádně chce propustit čtyři tisíce lidí, tedy asi pět procent pracovní síly. Na společnost mimo jiné dopadá aféra s NSA a klesají prodeje v zemích jako Rusko, Čína, Brazílie či Indie. Cisco očekává propady i v dalším kvartále.

Byznys kolem Hadoopu jsou neustále v pohybu. Jeden z hlavních mladých projektů, který nad touto technologií staví – společnost Hortonworks – koupila startup nazvaný XA Secure. Ten umí zabezpečit hadoopové clustery. Hortonworks už má investice ve výši 198 milionů dolarů. Do jeho velkého konkurenta, firmy Cloudera, nedávno vložil Intel 740 milionů dolarů.

Red Hat podle všeho nebude podporovat ty distribuce OpenStacku, které nejsou jeho. To je zajímavé, Red Hat totiž vyrostlo a žije díky open source a Linuxu. V OpenStacku, který umožňuje budovat cloudy, vidí velikou budoucnost a uzavření se do sebe je velice zvláštní taktika. Jak správně podotkl server GigaOM, dost podobná Oraclu. Kolem OpenStacku je teď hodně živo, dělat ho chtějí „všichni“. Běží na něm i cloud v datovém centru v Písku.

Na YouTube už jsou ke zhlédnutí videa z některých přednášek na letošní Internet Advertising Conference.

SAP podle informací The Wall Street Journal chystá propouštění. Prozatím není jasné, kolika ze současných 67 tisíc zaměstnanců se to dotkne. Změny přichází mimo jiné s tím, jak se SAP snaží co nejvíce přejít na cloud. Firma už minulý týden oznámila, že odchází šéf cloudové divize. Cloud neroste dost rychle. Končí i vrchní inovátor Vishal Sikka. A změna další – SAP už nebude mít dva nejvyšší šéfy, ale jenom jednoho. Bude jím Bill McDermott. O SAPu také v Connected s českým šéfem Romanem Knapem.

Přečtěte si na E15.cz:

Diskuze (13) Další článek: Google Play začíná podporovat platbu přes PayPal. ČR má ale zatím smůlu

Témata článku: Byznysový zápisník, Využívání dat, Rekord, BitcoinPay, Televize online přes internet, Startup, Velké propouštění, Taktika, Nejlepší poskytovatel, REK, Zápisník, Killer, Meziroční propad, IAC, Pakistan, Bitcoinový, Nejlepší televize, Mladý projekt, Jan Řežáb, Nejvyšší šéf, Revoluce, Nominace, Zajímavý start, Winner, Satelitní televize, Televize levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245