Byznysový zápisník: IBM možná prodá část serverové divize Lenovu

Byznysový zápisník: IBM možná prodá část serverové divize Lenovu

Zprávy z IT byznysu, které by neměly zapadnout. Každý týden na Connect.cz (RSS).

Google Apps už tvoří 8 procent obratu Googlu. Tato oblast meziročně narostla ze 420 milionů dolarů na více než miliardu dolarů. I v Česku vzniká stále více firem, které se implementací a podporou Google Apps ve firmách zabývají. Tento týden přechod na webovou kancelář Googlu oznámila například Kofola. Úspěch zaznamenává ale i Office 365. O tuzemských číslech příští týden v článku.

IBM údajně zvažuje prodej části serverové divize čínské firmě Lenovo, které už dříve prodalo počítačovou sekci. Mělo by jít o stroje na platformě x86, jenž IBM generují nižší marži, než servery s vlastními čipy Power. Prodeje x86 v IBM padají a Lenovo se naopak svými serverovými ambicemi netají. Big Blue by se tak mohlo opět více přiblížit Oraclu, který x86 rovněž odsunul na druhou kolej a snaží se integrovat své technologie.

Microsoft spouští v rámci své cloudové služby Windows Azure také veřejný IaaS cloud, který bude přímo konkurovat populárnímu Amazonu (Web Services) a ne tolik populárnímu Google Compute Engine. Microsoft má velice silné zázemí v několika datových centrech po celém světě a atraktivní bude i díky nižším cenám.

Rekordní pokles prodejů počítačů se projevil také na výsledcích Intelu, jehož PC divize meziročně spadla o 6 procent. Intel se snaží posílat na trh své mobilní čipy, je ale dost pomalý. Naopak jeho serverová divize meziročně o 8 procent rostla a nejspíše se jí bude dařit i nadále. Firma se teď chce hodně angažovat v sítích a představila nové produkty postavené na akvizici společnosti Fulcrum a softwarově definovaných sítích.

Intel zároveň představil novou koncepci serverů. Ty už nemají být dodávány jako hotové počítače a krabice do racků, ale většina komponent má žít odděleně. Například procesory tak budou spolu v jedné „krabici“, paměti v další a tak dále, a vše pak bude propojené. Mělo by se tak docílit většího výkonu a lepší správy.

Americký poskytovatel satelitní televize Dish chce údajně koupit Sprint Nextel, tamní trojku mezi mobilními operátory. Dish nabízí 25,5 miliardy dolarů, což je o 13 procent více, než kolik nabízí japonští SoftBank. Satelitní poskytovatel televizního vysílání chce do mobilního byznysu už delší dobu, klesají mu totiž tradiční příjmy. Firma už získala spektrum pro budování LTE sítě.

Investor Michael Rostock Poplar investoval nespecifikovanou částku do českého startupu BizBox fungujícího od konce roku 2012. BizBox dokončuje vývoj cloudového e-commerce produktu pro firmy, jehož přesné funkce mají být brzy zveřejněny. Rostock za investici získal pětiprocentní podíl.

IDC odhaduje, že big data vygenerují nejenom obrovský trh s analytickým softwarem a databázemi, ale do roku 2016 se vytvoří i trh o velikosti 6 miliard dolarů spojený se storage zařízeními.

Šéf společnosti WhatsApp tento týden na konferenci Dive into Mobile oznámil, že stejnojmenná aplikace pro posílání mobilních zpráv má přes 200 milionů uživatelů. Zároveň opět popřel spekulace o možném prodeji WhatsApp a potvrdil, že chce z firmy vybudovat velký samostatný podnik. To dává smysl, už i operátoři totiž počítají s tím, že tato nová forma mobilní komunikace bude jednou převládat.

Společnosti Fujitsu koupila francouzskou firmu RunMyProcess, díky které rozšíří své cloudové služby. RMP umožňuje firmám propojit tradiční aplikace s daty a dalšími prvky ve veřejných cloudech. Ze strany Fujitsu je to sázka na dobrou kartu, právě převody a integrace z tradičních IT infrastruktur do cloudů je teď žhavé téma.

Váš názor Další článek: Google Glass: první dojmy, videa i podrobné info

Témata článku: IBM, Byznysový zápisník, Fulcrum, Tradiční aplikace, Google Compute Engine, Stejnojmenná aplikace, Dish, Zprávy televize Nova, Obrovský smysl, Divize, Kofola, Satelitní televize, Přesná částka, Nespecifikovaná cena, Ferrari, Prodej části, Len, Populární čip, Satelitní karty, Softbank, Mobilní komunikace, Google, Krabice, Zápisník, Serverová divize, Televize levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 45

David Polesný
Notebooky
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 206

Jiří Kuruc
Apple
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 34

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti