Byznysový zápisník: Microsoft dál vládne softwarovému trhu

Byznysový zápisník: Microsoft dál vládne softwarovému trhu

Zprávy z IT byznysu, které by neměly zapadnout. Každý týden na Connect.cz (RSS).

Trhu s podnikovými aplikacemi (z hlediska příjmů) dál s náskokem vládne Microsoft (podíl 17,1 procenta) před IBM (8,5 procenta), Oraclem (8,1 procenta), SAPem (5 procent) a Symantecem (1,9 procenta). Trh v loňském roce rostl o 3,6 procenta, oproti předchozím letům ale růst zpomalil. Zájem je hlavně o nástroje pro big data a analýzu dat.

Yahoo krátce po odkupu Summly začlenilo tuto technologii do své iOS aplikace. Ta díky tomu nabízí výtažky aktuálních zpráv. Na původní mobilní verzi Summly pracovali čeští Tapmates, kteří nyní začínají spolupracovat i přímo s Yahoo.

Google koupil společnost Wavii, která se Summly tak trochu podobá. Wavii zvládá vyhledávat zprávy na webu podle tématu a následně je třídit. Zájem o odkup měl údajně i Apple, který by technologii použil v Siri. Je tak možné, že se Wavii stane součástí Google Now, News či třeba Google+. Zdroje TechCrunche tvrdí, že obchod vyšel na 30 milionů dolarů.

Příjmy ARMu meziročně vzrostly o 29 procent na současných 260 milionů dolarů. To kontrastuje s propadajícími se příjmy Intelu z oblasti tradičních počítačových čipů a zároveň je to potvrzení rostoucího vlivu mobilních zařízení. Akcie ARMu si za poslední rok připsaly 67 procent.

Čeští Socialbakers tento týden v Londýně pořádali svojí konferenci Engage. Na YouTube je ke zhlédnutí vystoupení šéfa firmy Jana Řežába, které nejenom ukazuje, jak Socialbakers pracují s daty ze sociálních sítí, ale může posloužit jako inspirace pro další české technologické podnikatele v tom, jak prezentovat a vystupovat. Více o Socialbakers v pořadu Connected a našem článku.

Facebook začal v americkém státě Iowa budovat své čtvrté datové centrum. Vyjít má na zhruba 300 milionů dolarů a v provozu bude od příštího roku. V Iowě posílil aktivity v téže oblasti také Google, který na rozšíření dá 700 milionů dolarů. Google ohledně svých datacenter nadále zůstává tajemný, zatímco Facebook se s projektem Open Compute Project otevírá veřejnosti.

Společnost Webnode Víta Vrby investovala „sedmimístnou sumu“ do brněnského startupu Reservio, vítěze loňské StarCube Show. Online rezervační systém tak získá kromě kapitálu přístup na zahraniční trhy, kde Webnode působí. Zavedená firma si zase přijde na 48procentní podíl.

Americký konglomerát General Electric investoval 105 milionů dolarů do projektu The Pivotal, který nyní spoluvlastní se společnostmi EMC a VMware. Pivotal má být platforma, která umožní chod cloudových aplikací nad jakoukoliv platformou. Projekt vede bývalý šéf VMwaru Paul Maritz, jenž má nyní v rámci EMC (vlastník VMware) na starost strategické cloudové iniciativy. První ukázka Pivotalu by měla být k dispozici během půl roku.

Společnost CA Technologies koupila firmy Layer 7 a Nolio, díky kterým může naskočit na vlnu DevOps a správy aplikačních rozhraní (API). To jsou oblasti, které teď zajímají mnoho firem – správu API nyní díky koupi Mashery řeší třeba Intel a o DevOps se díky akvizici UrbanCode rozšiřuje IBM. CA Technologies, jež od ledna vede bývalý šéf Taleo (za 1,9 miliardy dolarů koupeno Oraclem), zároveň chce většinu svých produktů převést do SaaS cloudu.

A propojováním API zabývající se MuleSoft koupil společnost ProgrammableWeb, kterou doposud vlastnil Alcatel-Lucent. MuleSoft už tak zřejmě využívá investici získanou od SAPu a Salesforce.com. Jinak velcí rivalové investovali společně, protože potřebují propojovat své cloudy s jinými.

Diskuze (3) Další článek: Náves, obecní úřad, jednota a datacentrum. Vítejte v Ktiši

Témata článku: Byznysový zápisník, Future, Počítačový čip, MuleSoft, Trh, Zápisník, Iowa, Rostoucí vliv, General Electric, První ukázka


Určitě si přečtěte

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18