Byznysový zápisník: Microsoft zdvojnásobil prodeje Surface

Zprávy z IT byznysu, které by neměly zapadnout. Každý týden na Connect.cz (RSS).

Součástí finančních výsledků Microsoftu za první čtvrtletí aktuálního fiskálního roku bylo i jedno zajímavé číslo: prodeje tabletů Surface. Redmond na nich za vánoční období dokázal vydělat 893 milionů dolarů, přičemž kvartál předtím to bylo 400 milionů. To je tedy jasný růst, v porovnání s ostatními tablety to ale není nic zázračného. Tento výdělek by odhadem mohl znamenat prodaných odhadem 1,5 milionu kusů.

V ostatních ohledech jsou na tom Softies dobře. Prodej Office koncovým zákazníkům sice spadl o 16 procent, počet předplatitelů Office 365 Home Premium se ale vyšplhal na 3,5 milionu. Tržby ze serverového a firemního softwaru narostly o 10 procent, cloud (Azure, Office 365 a Dynamics CRM Online) rostl o více než 100 procent. Prodeje Windows spadly o 3 procenta, což odráží vývoj na počítačovém trhu. Microsoft už prodal 3,9 milionu kopií konzole Xbox One.

České Radiokomunikace pokračují ve slíbené expanzi svého cloudu a datových center. Výsledná platforma Smart Cloud má mít celkem 2PB úložný prostor a celkem 1 THz výpočetního výkonu. Hlavní část stále běží v datovém centru Tower u Žižkovské věže, ČRa nicméně servery umisťují také do lokalit v dalších regionech. Díky tomu mohou nabídnout běh na více místech (v případě výpadků zátěž převezme jiná lokalita). Více o expanzi ČRa do datových center v Connected s Michalem Čupou.

IBM už třetí kvartál po sobě spadly tržby, tentokrát o 5 procent na 27,7 miliardy dolarů, zisk se ale zvedl. Firma tvrdí, že je na dobré cestě – roste strategický byznys. Big Blue se chce zaměřit především na cloud, služby a software a mimo jiné proto se zbavila divize x86 serverů. Firmě se nicméně stále nedaří převrátit umělou inteligenci a big data platformu Watson do velkého byznysu. Investuje proto miliardu dolarů na Watsonovu další expanzi. 100 milionů dolarů pak půjde na podporu vývoje aplikací.

Americký operátor Verizon koupil od Intelu jeho divizi Intel Media. Ta se zabývala především vývojem technologií pro internetové televize (OnCue). Verizon tak nejspíše bude chtít rozšířit své služby právě o tento typ nabídky a zároveň bude více konkurovat některým zejména kabelovým hráčům na trhu. Intel nebyl s televizním projektem příliš úspěšný. Podobně jako ostatní totiž narazil na to, že králem je obsah, který nechtějí vlastníci práv jen tak pouštět z ruky.

Americký stát Maryland přešel na Google Apps a tuto cloudovou technologii postupně zavádí všem svým 54 tisícům zaměstnancům. Je to další z velkých vlaštovek, které Googlem nahrazují Microsoft a jsou to mimo jiné i tito klienti, kteří navyšují příjmy Googlu z prodeje softwaru firmám. Prakticky všichni výrobci notebooků navíc nabízí modely s Chrome OS a snaží se je firmám aktivně nabízet. Více o nastupujícím fenoménu v Connected s Pavlem Doležalem.

Yahoo pod vedením Marissy Mayer koupilo další mladý startup kvůli talentům. Tentokrát padla volba na Sparq, který umožňoval z e-mailů a podobně odkazovat na objednávky v mobilních aplikacích. Produkt fungoval 3 roky, získal investici 1,7 milionu dolarů a Yahoo ho zavře, chce jenom lidi.

Přečtěte si na E15.cz:

Diskuze (8) Další článek: Computer 2/14: záchrana počítače, test tiskáren a skříní

Témata článku: Byznysový zápisník, Surface, Kartografie, Konec měsíce, Expanze, Mayer, Home Office, Smart Home, Televize technika 32 smart, Velká expanze, Zápisník, Doušek, Americký operátor, Pro Premium, Tower, Pavel Doležal, Počet předplatitelů, Google Apps, Slíbená podpora, Maryland, Americký stát, Internetová televize cesty k sobě, Televize v mobiluSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

** Čtečky otisků prstů máme ve smartphonech déle než 20 let ** Jaké máme druhy, a jak vlastně fungují? ** Ten, kdo je nejvíce rozšířil od nich naopak upustil

Martin Miksa
Čtečka otisků v displejiČtečka otisků prstůSmartphony