Byznysový zápisník: Microsoft zdvojnásobil prodeje Surface

Byznysový zápisník: Microsoft zdvojnásobil prodeje Surface

Zprávy z IT byznysu, které by neměly zapadnout. Každý týden na Connect.cz (RSS).

Součástí finančních výsledků Microsoftu za první čtvrtletí aktuálního fiskálního roku bylo i jedno zajímavé číslo: prodeje tabletů Surface. Redmond na nich za vánoční období dokázal vydělat 893 milionů dolarů, přičemž kvartál předtím to bylo 400 milionů. To je tedy jasný růst, v porovnání s ostatními tablety to ale není nic zázračného. Tento výdělek by odhadem mohl znamenat prodaných odhadem 1,5 milionu kusů.

V ostatních ohledech jsou na tom Softies dobře. Prodej Office koncovým zákazníkům sice spadl o 16 procent, počet předplatitelů Office 365 Home Premium se ale vyšplhal na 3,5 milionu. Tržby ze serverového a firemního softwaru narostly o 10 procent, cloud (Azure, Office 365 a Dynamics CRM Online) rostl o více než 100 procent. Prodeje Windows spadly o 3 procenta, což odráží vývoj na počítačovém trhu. Microsoft už prodal 3,9 milionu kopií konzole Xbox One.

České Radiokomunikace pokračují ve slíbené expanzi svého cloudu a datových center. Výsledná platforma Smart Cloud má mít celkem 2PB úložný prostor a celkem 1 THz výpočetního výkonu. Hlavní část stále běží v datovém centru Tower u Žižkovské věže, ČRa nicméně servery umisťují také do lokalit v dalších regionech. Díky tomu mohou nabídnout běh na více místech (v případě výpadků zátěž převezme jiná lokalita). Více o expanzi ČRa do datových center v Connected s Michalem Čupou.

IBM už třetí kvartál po sobě spadly tržby, tentokrát o 5 procent na 27,7 miliardy dolarů, zisk se ale zvedl. Firma tvrdí, že je na dobré cestě – roste strategický byznys. Big Blue se chce zaměřit především na cloud, služby a software a mimo jiné proto se zbavila divize x86 serverů. Firmě se nicméně stále nedaří převrátit umělou inteligenci a big data platformu Watson do velkého byznysu. Investuje proto miliardu dolarů na Watsonovu další expanzi. 100 milionů dolarů pak půjde na podporu vývoje aplikací.

Americký operátor Verizon koupil od Intelu jeho divizi Intel Media. Ta se zabývala především vývojem technologií pro internetové televize (OnCue). Verizon tak nejspíše bude chtít rozšířit své služby právě o tento typ nabídky a zároveň bude více konkurovat některým zejména kabelovým hráčům na trhu. Intel nebyl s televizním projektem příliš úspěšný. Podobně jako ostatní totiž narazil na to, že králem je obsah, který nechtějí vlastníci práv jen tak pouštět z ruky.

Americký stát Maryland přešel na Google Apps a tuto cloudovou technologii postupně zavádí všem svým 54 tisícům zaměstnancům. Je to další z velkých vlaštovek, které Googlem nahrazují Microsoft a jsou to mimo jiné i tito klienti, kteří navyšují příjmy Googlu z prodeje softwaru firmám. Prakticky všichni výrobci notebooků navíc nabízí modely s Chrome OS a snaží se je firmám aktivně nabízet. Více o nastupujícím fenoménu v Connected s Pavlem Doležalem.

Yahoo pod vedením Marissy Mayer koupilo další mladý startup kvůli talentům. Tentokrát padla volba na Sparq, který umožňoval z e-mailů a podobně odkazovat na objednávky v mobilních aplikacích. Produkt fungoval 3 roky, získal investici 1,7 milionu dolarů a Yahoo ho zavře, chce jenom lidi.

Přečtěte si na E15.cz:

Diskuze (8) Další článek: Computer 2/14: záchrana počítače, test tiskáren a skříní

Témata článku: Surface, Byznysový zápisník, Kartografie, Slíbená podpora, Televize v mobilu, Pro Premium, Home Office, Google Apps, Americký stát, Tower, Televize technika 32 smart, Počet předplatitelů, Maryland, Mayer, Internetová televize cesty k sobě, Smart Home, Velká expanze, Americký operátor, Zápisník, Expanze


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku