Byznysový zápisník: Monopol Chapsu končí, ministerstvo vydalo vyhlášku

Byznysový zápisník: Monopol Chapsu končí, ministerstvo vydalo vyhlášku

Zprávy z IT byznysu, které by neměly zapadnout. Každý týden na Connect.cz (RSS).

Ministerstvo dopravy skutečně dle dřívějšího slibu vydalo vyhlášku zasahující do monopolu správy dat o jízdních řádech. Už je součástí sbírky zákonů. Vyhláška začne platit od září, účinnost klíčového sdělení je platná až od září příštího roku. Toto sdělení říká, že data jízdních řádů musí být k dispozici všem ve strojově čitelném formátu. Datům zatím dominuje firma Chaps, která může zvolit ještě několik obstrukcí – třeba výpovědní lhůtu dle smlouvy. Situaci jsme popisovali dříve a Seznam už začal v rámci Mapy.cz Chaps obcházet.

Česká republika je hluboko pod evropským průměrem ve využívání e-governmentu, nikoliv překvapivě. Měření EU ukazuje, že pouze 29 Čechů používá služby e-governmentu, přičemž průměr EU je 41 procent. Sedm procent lidí u nás používá elektronické dokumenty, průměr je 21 procent. Více zde.

IBM v následujících pěti letech investuje tři miliardy dolarů do výzkumu a vývoje čipů. Vedle křemíku chce hledat i nové možnosti. Firma už dříve otevřela své čipy Power. V obou případech platí, že čipy nechce vyrábět, ale pouze vyvíjet a zkoumat. IBM je aktuálně v diskusi s Globalfoundries o možném odprodeji továren.

Investice 150 milionů dolarů do společnosti Box.net se potvrdila. „Dropbox pro firmy“ už tak má hodnotu 2,4 miliardy dolarů. Box už nasbíral investice ve výši 564,1 milionu dolarů a jednou plánuje vstoupit na burzu. Dokonce už pracuje na papírech pro komisi cenných papírů. Firma aktuálně hodně utrácí za marketing a obchod a nemá tak žádné zářivé finanční výsledky.

 

Premiér Sobotka rezesílá členům ČSSD kvůli referendu přes 22 tisíc obálek. I z toho lze vyčíst přístup české vlády k e-governmentu a ICT.

 

Storage obr EMC kupuje firmu TwinStrata. Její technologie umožňují bezpečně a rychle přesouvat data mezi cloudy a interní firemní infrastrukturou. To se hodí v době, kdy zákazníci chtějí mít některá data „u sebe“ a některá naopak ve veřejném cloudu (takzvaný hybrid cloud).

ServiceNow kupuje za 100 milionů dolarů izraelský podnik Neebula. ServiceNow je cloudový nástroj pro správu a automatizaci IT ve firmách, kterému se nástroje Neebula budou hodit. Její technologie umožňují vyhledat, co se ve firemním IT prostředí vůbec děje, jaké služby, procesy a software se používají.

Dell rozšiřuje svůj program pro startupy, který provozuje od roku 2011. Jmenuje se Founders Club 50 a přijímá do něj projekty z různých oblastí. K dispozici je i investiční fond se 100 miliony dolarů.

Přečtěte si na E15.cz:

Diskuze (3) Další článek: 5 bezpečnostních mýtů, které už dávno neplatí

Témata článku: Byznysový zápisník, Monopol, Zápisník, Evropský průměr, Referendum, Chaps, Ministerstvo dopravy, Izraelský podnik, Evropa, Virtuální operátor, Opencard, Doprava budoucnosti, Veřejné cloud, Střet zájmů, Roaming, ČSSD, Zrušení roamingu, Veřejná doprava, Sharp, Ministerstvo, Gorila


Určitě si přečtěte

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 81

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 75

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 57

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 118