Byznysový zápisník: Monopol Chapsu končí, ministerstvo vydalo vyhlášku

Zprávy z IT byznysu, které by neměly zapadnout. Každý týden na Connect.cz (RSS).

Ministerstvo dopravy skutečně dle dřívějšího slibu vydalo vyhlášku zasahující do monopolu správy dat o jízdních řádech. Už je součástí sbírky zákonů. Vyhláška začne platit od září, účinnost klíčového sdělení je platná až od září příštího roku. Toto sdělení říká, že data jízdních řádů musí být k dispozici všem ve strojově čitelném formátu. Datům zatím dominuje firma Chaps, která může zvolit ještě několik obstrukcí – třeba výpovědní lhůtu dle smlouvy. Situaci jsme popisovali dříve a Seznam už začal v rámci Mapy.cz Chaps obcházet.

Česká republika je hluboko pod evropským průměrem ve využívání e-governmentu, nikoliv překvapivě. Měření EU ukazuje, že pouze 29 Čechů používá služby e-governmentu, přičemž průměr EU je 41 procent. Sedm procent lidí u nás používá elektronické dokumenty, průměr je 21 procent. Více zde.

IBM v následujících pěti letech investuje tři miliardy dolarů do výzkumu a vývoje čipů. Vedle křemíku chce hledat i nové možnosti. Firma už dříve otevřela své čipy Power. V obou případech platí, že čipy nechce vyrábět, ale pouze vyvíjet a zkoumat. IBM je aktuálně v diskusi s Globalfoundries o možném odprodeji továren.

Investice 150 milionů dolarů do společnosti Box.net se potvrdila. „Dropbox pro firmy“ už tak má hodnotu 2,4 miliardy dolarů. Box už nasbíral investice ve výši 564,1 milionu dolarů a jednou plánuje vstoupit na burzu. Dokonce už pracuje na papírech pro komisi cenných papírů. Firma aktuálně hodně utrácí za marketing a obchod a nemá tak žádné zářivé finanční výsledky.

 

Premiér Sobotka rezesílá členům ČSSD kvůli referendu přes 22 tisíc obálek. I z toho lze vyčíst přístup české vlády k e-governmentu a ICT.

 

Storage obr EMC kupuje firmu TwinStrata. Její technologie umožňují bezpečně a rychle přesouvat data mezi cloudy a interní firemní infrastrukturou. To se hodí v době, kdy zákazníci chtějí mít některá data „u sebe“ a některá naopak ve veřejném cloudu (takzvaný hybrid cloud).

ServiceNow kupuje za 100 milionů dolarů izraelský podnik Neebula. ServiceNow je cloudový nástroj pro správu a automatizaci IT ve firmách, kterému se nástroje Neebula budou hodit. Její technologie umožňují vyhledat, co se ve firemním IT prostředí vůbec děje, jaké služby, procesy a software se používají.

Dell rozšiřuje svůj program pro startupy, který provozuje od roku 2011. Jmenuje se Founders Club 50 a přijímá do něj projekty z různých oblastí. K dispozici je i investiční fond se 100 miliony dolarů.

Přečtěte si na E15.cz:

Diskuze (3) Další článek: 5 bezpečnostních mýtů, které už dávno neplatí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,