Byznysový zápisník: Opera hledá kupce, Cisco ruší divize

Zprávy z IT byznysu, které by neměly zapadnout. Každý týden na Connect.cz (RSS).

Norská firma Opera Software stojící za stejnojmenným webovým prohlížečem je na prodej. Firma už aktivně začala možné kupce hledat, najala si i externí poradce v čele s Morgan Stanley. Vedení společnosti snížilo finanční odhady do budoucna, i když se tržby za poslední čtvrtletí meziročně zvýšily o 46 milionů dolarů na 146 milionů. Opera vidí problémy zejména ve svém byznysu s mobilní reklamou, do kterého i skrze několika akvizic (například Bemobi) vstoupila.

Red Herring píše o rychlém růstu české technologické scény. Nadpis „České technologie rostou – jenom ne díky vládě“ mluví jasně. K přečtení zde.

IBM za miliardu dolarů kupuje společnost Merge Health. Ta se zabývá zpracování zdravotnických obrázků, třeba skeny těla a podobně. IBM tyto schopnosti bude chtít využít společně s Watsonem, strojovým učením a dalšími moderními technologiemi, které umožní do zdravotnictví přinést moderní technologie. Watson už se ve zdravotnictví jako schopný asistent testuje delší dobu.

EMC podle informací Re/code zvažuje, že se nechá odkoupit společností VMware. EMC je přitom mateřskou společností VMware, která vlastní 80 procent jeho akcií. Na opačný odkup tlačí aktivističtí investoři, konkrétně Elliott Management. VMware by tak musel prodat akcie v řádu desítek miliard dolarů.

Elliott stojí také u další velké změny. Dlouholetý šéf Citrixu Mark Templeton oznámil, že odejde do důchodu, hned jak se najde nástupce. Elliott Management chce větší změny ve firmě včetně zrušení divizí. Fond dostane i místo v představenstvu.

Cisco už má nového šéfa (Chuck Robbins, více o něm zde) a vedle nedávných změn ve vedení provádí i změny organizační a provozní. Firma prodala byznys se set-top-boxy, kupcem je francouzský France`s Technicolor. Končí také divize Invicta, storage oblast vytvořená po odkupu firma Whiptail za 415 milionů dolarů. Robbins se zřejmě bude chtít zbavit také dalších oblastí, které škodí maržím a efektivitě. Očekává se i propouštění, stejně jako nové akvizice. Jinak také aktuální čísla za poslední kvartál: růst tržeb o čtyři procenta a zisk si polepšil o šest procent.

Informatica se stahuje z burzy, obchod byl oceněn na 5,3 miliardy dolarů. Investory jsou Permira Funds a Canada Pension Plan Investment Board, připojili se ale také obři Microsoft a Salesforce.com. Oba mají s Informaticou silné partnerství v integraci dat. Informatica je další z velkých IT firem, která z burzy odchází, po Dellu či BMC.

Pure Storage, jedna z několika mladých hvězd v oblasti ukládání dat, koncem roku zamíří na burzu. Z úpisu akcií chce získat 300 milionů dolarů. Firma v minulosti získala investice přesahující 530 milionů dolarů a oceněna byla na tři miliardy.

Přečtěte si na E15.cz:

Diskuze (13) Další článek: Oracle: Všechny verze Androidu porušují naše práva

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,